Вече намекнах във форума, че за тази зима съм замислил един сериозен експеримент, посредством който ще се опитам да си отговоря на много въпроси, неописани в пчеларската литература. Всъщност това няма да е един експеримент, а серия от стотици експерименти, посредством които ще се опитам да оценя и да измеря как влияят различните външни фактори върху развитието на пчелните семейства - температура, влажност, осветеност, съдържание на кислород или CO2 и т.н. За да се проведе един такъв експеримент се нуждая от контролирана среда, натъпкана с всякакъв вид датчици, камери и всичко останало, за което се сетя.

Такава една контролирана среда може да се създаде в едно затворено помещение, в което сравнително лесно могат да се контролират осветеността, температурата, влажността и всичко останало. Тъй като идеята ми хрумна сравнително скоро и нямах време да се подготвя по-подробно, за тази зима реших да използвам една голяма стая в недопостроената ми къща. Стаята набързо беше завършена, сложени са прозорци и врати и са уплътнени всички дребни отвори. Всъщност за нуждите на експеримента мога да използвам и други съседни стаи, както и коридорите на къщата. Мога да създавам паралелни експерименти, в които няколко семейства да ги държа в различни стаи при различни условия и да наблюдавам например разликите в яйцеснасянето или каквото друго там измервам.