Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Експеримент със семейства, живеещи в затворено помещение

    Вече намекнах във форума, че за тази зима съм замислил един сериозен експеримент, посредством който ще се опитам да си отговоря на много въпроси, неописани в пчеларската литература. Всъщност това няма да е един експеримент, а серия от стотици експерименти, посредством които ще се опитам да оценя и да измеря как влияят различните външни фактори върху развитието на пчелните семейства - температура, влажност, осветеност, съдържание на кислород или CO2 и т.н. За да се проведе един такъв експеримент се нуждая от контролирана среда, натъпкана с всякакъв вид датчици, камери и всичко останало, за което се сетя.

    Такава една контролирана среда може да се създаде в едно затворено помещение, в което сравнително лесно могат да се контролират осветеността, температурата, влажността и всичко останало. Тъй като идеята ми хрумна сравнително скоро и нямах време да се подготвя по-подробно, за тази зима реших да използвам една голяма стая в недопостроената ми къща. Стаята набързо беше завършена, сложени са прозорци и врати и са уплътнени всички дребни отвори. Всъщност за нуждите на експеримента мога да използвам и други съседни стаи, както и коридорите на къщата. Мога да създавам паралелни експерименти, в които няколко семейства да ги държа в различни стаи при различни условия и да наблюдавам например разликите в яйцеснасянето или каквото друго там измервам.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    На експеримента трябваше да бъдат подложени 50 майки, поставени в нуклеуси, заедно с необходимото количество млади пчели около тях. Няколко майки обаче си заминаха по предназначение да се грижат за цели кошери, така че към момента в експеримента участвуват 43 майки. Тези майки живеят в стаята вече една седмица и към днешна дата все още не съм правил никакви експерименти, но първите изводи вече са факт. Тъй като къщата е добре топлоизолирана, температурата вътре в стаята е много по-висока от тази навън. Това им осигурява на пчелите по-голям температурен комфорт, без да им се налага нощем да се свиват на кълбо. Ефекта от всичко това е, че майките започнаха да снасят яйца. Тоест вече им обърках биоритмите, пък да видим какво ще се случи по-нататък.

    Първия въпрос, на който искам да си отговоря, е има ли в гените на пчелите заложен някакъв биологичен часовник-календар, посредством който те да знаят кога идва зима и кога пролет, или всико е просто игра на температури. Дали ако ги държа на топло няма да успея да ги излъжа, че идва пролет, и по този начин да мога да ги накарам да ми осигурят ранни пити с пило или дори ранни майки?

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Другото наблюдение е, че пчелите силно се влияят от външната светлина. Денем излитат от нуклеусите и моментално се насочват към прозореца. Тепърва ще си правя експерименти със светлинните режими, като имитирам в стаята изкуствени ден и нощ, и променям продължителността на деня и нощта така, щото да имитирам пролет, лято есен, зима. В момента все още не съм подготвен с цялата електроника, която мисля да наблъскам в тази стая, така че засега им отварям прозореца когато навън стане топло и ги оставям да летят където си искат и колкото си искат. Те не се помайват и моментално започнаха да носят прашец отнякъде - няма си на идея откъде го намират. Иначе аз съм си приготвил готов прашец, който да им го давам през зимата, като пак ще им създам условия за полет. Например ще сложа прашеца в друга стая, максимално отдалечена от тази, и ще ги оставя сами да си го намерят. В трета стая пък мога да им слагам панички с нектар или захарен сироп или апиинверт и пак ще ги оставя сами да си го намерят и да си го транспортират до нуклеусите.

    В момента всичко е на етап подготовка за експерименти. Самите експерименти ще ги планирам по-късно и цяла зима ще се занимавам само с това. Дори съм готов ако вие дадете някаква интересна идея, да организирам нейната реализация и проверка.

    За да има достоверни резултати от експериментите трябва да се организира научен подход. За всеки един експеримент трябва да се подбират няколко нуклеуса, върху които ще се експериментира, и още толкова на брой, върху които няма да се експериментира. Втората група нуклеуси ще е контролна, за да може спрямо нея да се следят резултатите на първата (напредъка или влошаването на нещото, което изследваме). Също така за да имаме чисти експерименти, всеки път трябва да се изследва само един единствен фактор, поддържайки всики останали фактори в непроменено състояние. Само така бихме могли да извадим доказателства че именно този фактор влияе еди как си на пчелната популация.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та това е засега. Ако сред вас има любопитни и ви хрумне някаква идея какво можем да изследваме и как, казвайте, а аз ще го реализирам. Самият аз също подготвям списък с идеи, които една по една трябва да бъдат изпробвани.

    Първото, което вече организирах, е слагането на чувствителни камери, които да "виждат" перфектно дори и в пълна тъмнина. Така стаята ден и нощ ще ще ми е под око на компютъра, и освен това всичко ще се записва с цел бъдещо разглеждане на някои любопитни сцени или кадри. Монтажа на камерите и DVR-a ще е утре или вдруги ден и от този момент нататък можем да кажем, че експеримента вече е в ход.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Първия въпрос, на който искам да си отговоря, е има ли в гените на пчелите заложен някакъв биологичен часовник-календар, посредством който те да знаят кога идва зима и кога пролет, или всико е просто игра на температури

    Продължителността на деня (не помня точния термин). Чрез "светлинно третиране" с ел. лампа и постепенното увеличаване на продължителността, през зимата се карат семействата да отглеждат търтеи ( за иснтрументално)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да, това трябва да се пробва. Освен светлината, мога да си играя и с температурата, и така да им създам пълна 100%-ова имитация за бързо наближаваща пролет.

    Засега докато все още има топли дни ще им дам шанс да си съберат достатъчно мед и пчелен прашец и да се устроят за зимата така, както им е угодно, и след това ще затъмня прозорците и ще премина на изкуствено светодиодно осветление, с плавно регулиране на яркостта, за да мога да имитирам плавен изгрев и залез. Паралелно с изгрева и залеза ще движа и температурите, с цел по-пълно пресъздаване на действителността. За отопление ще използвам електрически нагреватели с малка мощност и голяма площ, за да може повърхностната им температура да не надвишава 40 градуса (все пак пчелите ще кацат по тях), а за охлаждане ще пускам през стаята външен студен въздух.

    Имам МТО станция от 7 години и през това време всички данни от нея са се логвали през 5-минутни интервали. На практика ползвайки натрупаните данни мога да създам една наистина 100%-ова реалистична имитация на реалните природни условия.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Ще е интересно какво ще се получи, определено.Възникват множество въпроси!Има ли възможност да се контролира температурата в помещенията?Ако температурата през зимата е например 7-8 градуса през деня, колко ще е в помещението?Ако е достатъчно висока, пчелите ще излизат извън кошера и вероятно ще се насочват към източника на светлина- прозореца.Дали ще тръгнат да търсят прашеца и сиропа който им поставяш в друга стая!?Светлината ще е голям дразнител и ми се струва, че упорито ще се блъскат по стъклата.Не мога да си представя, какво би се получило ако температурата е такава, че да им позволява да летят всеки ден!?
    Би трябвало температурата в помещението да се поддържа така, че да не са активни все пак през зимата, поне 2-3 месеца, да си образуват кълбо, което ще е по рехаво.Имаше данни, при каква температура консумацията на мед е най малка, вероятно трябва да се поддържа такава температура.Когато решиш да ги активизираш, започваш да повишаваш температурата, за да разпуснат кълбото, да се активизират и да излизат от кошерите.
    С промяна на температурата, ще може да се започне едно по ранно развитие, за да може в момента на цъфтежа на овошките, семейството да е силно и добре развито.
    Според мен, този експеримент ще е ценен, ако могат да се отгледат изключително ранни майки.
    Или ако искаш да добиеш стоков мед от определени овошки, което ще си е екзотика -мед от кайсии, от череши...
    Получих отговор на част от въпросите
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Винаги мога да прекратя експеримента, като отворя широко прозорците, и така ще оставя пчелите на произвола на природните условия. Във всички останали случаи мога да контролирам техния мокроклимат и да наблюдавам какво ще стане.

    Колкото до къщата - тя е голяма на 3 етажа с над 1000 квадратни метра разгъната площ. Изцяло е топлоизолирана и изцяло е затворена отвсякъде с прозорци и врати. Отвътре обаче нищо не е правено, защото ми свършиха парите, и засега изчаквам по-добри времена. Нямам зор да я завършвам, защото има къде да живея, така че към днешна дата тази къща се явява идеалното място за такъв един експеримент. В момента я използвам като складово помешение и различните стаи са пълни с корпуси, кошери, хранилки и с всякакъв друг пчеларски инвентар. Ако пусна пчелите на свободна разходка, много ще им е интересно докато изучат всяка една стая в подробности. Дори и ще имат шанса да си крадат восък от други корпуси, пълни с пити, или да облизват меда от тях и да избиват молците.

    Запушването на прозорците на цялата къща, за да не влиза светлина, не е проблем - просто се слага велпапе от кашони, залепено с тиксо.

    Колкото до температурата вътре в къщата - тъй като тя е перфектно топлоизолирана, зимно време температурата вътре в нея винаги си стои на ниво около 8-10 градуса дори и през най-студените февруарски нощи. Предполагам че това е свързано с температурата на земята под къщата - тя целогодишно е 12-13 градуса и предполагам, че зимно време именно тази температура отоплява къщата и поддържа положителни температури. На пода на мазите няма термоизолация именно по тази причина - да се ползва топлината на земята зимно време за топлене, а лятно време за охлаждане на мазите и приземния етаж.

    Та ползвайки тези дадености на практика дори и да не отоплявам стаята, пак ще създам на пчелите много добър температурен комфорт, при който почти няма да им се налага да правят зимно кълбо. С това всъщност имитирам климатичните условия в Южна Гърция или дори в Северна Африка, където пчелите целогодишно работят и събират мед. Всъщност по-сериозния проблем няма да е температурата, а осветеността и най-вече осигуряването на достатъчно пространство за облитане и/или за полет с цел доставка на вода, нектар и прашец. Тука всъщност трябва да помисля как да им осигуря разпръснат на голяма площ (поне 50-100 кв.м.) източник на нектар и прашец. Може би някакво покритие по пода и стените на някоя стая, което покритие ежедневно да го пръскам с пръскачки със сироп, смесен с прашец. Все още не съм го измислил, така че помагайте.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Прашеца и сиропа може директно в хранилката ( в отделни хранилки). Иначе за обща (външна) хранилка, тип поилка ти трябват поне 100 м отстояние от пчелина иначе правят нападения. Подходящо е когато пчелите ти са на открито някъде в гората.

    Облитането (изхождането) може да го правиш да речем върху стъкло. Ако помещението е разделено на две части - тъмна и светла, посредством стъкло, то при невъзможност да достигнат до светлата част, се изхождат върху стъклото ( същия е принципа при изкуствено отгеждани търтеи преди да бъдат започнати да им се събира семенната течност). Пробвай с луминесцентни крушки или диоди поставени зад стъкло така че пчелите да не могат да влезнат в пространството между двете (нещо като капан за комари, само че вместо метална решетка - стъкло). Изхождане на всеки 7,10,20 дни би трябвало да свърши работа, зависи колко храна консумират.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Признавам,че прочетох отгоре-отгоре,но ми се струва,че не срешнах нищо за вентилацията,а без вентилация май експериментът ще пропадне.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •