Преди години-2008,си конструирах върху 10 рамков ДБ кошер с магазин, надставка със стъклени двустранни "прозорци" показващ 4 МК рамки с възможност да се отстранява и носи при нужда от някаква демонстрация, така ме се искаше. Идеята беше с "въздуховод" да се диша "кошерен въздух" от пациенти. За пчелите пробих стената на две места и те свободно си излизаха и се облитаха. Дори първата пролет кошера се рои и беше шоу! Първата есен-зима макар и кошера да беше до локалното парно, се сви на кълбо и малко се разпускаше в надставката. От външните въздуховоди пък навлизаше студен въздух в кабинета, затворих ги, но кошера не се разпускаше и не взимаше сирапа. Реших, че не е нормално да мъча така пчелите и декември месец си ги настаних на пчелина, където им е естественото място. Сега- ако пожелая се докарам пролет отводка и да есента имам пчели зад мен. А сега по темата- проблем е ваденето на меда в едно такова затворено помещение, изхожданията на пчелите ще са проблем, самото помещение ще стане на "кенеф" при много отглеждани отводки и облитането на пчели.
Мисля, че при пчелите, а и не само при тях, си има заложени генетично дадености- да събират мед за да оцелеят в студа, така, че трябва явно мно-о-о-о-го поколения да живеея безгрижно,/ като оная басня за щуреца/ за да се научат да оглеждат само пило и да се "изхождат" на седмица. За мен такъв ескперимент си е загуба на време и позитивна енергия, а ме е и жал и за къщата на Матеев, която си е чудестно направена и да бъде съсипана- ще е жалко! Иначе с многото си свободни стаи- могат да се изпробват отводки с различни породи майки и да се прецени дали италианките наистина правят повече зимно пило.