Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 75
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607


    Струговащи пчели.Това наблюдавах и при мен на един от кошерите.

    Откъс от статия на руски пчелар преведена от г-н Иван Парашкевов. Подскажете, какво става с пчелите? Втори ден наблюдавам на един от кошерите си такава картина – пчелите са се „залепили” за прилетната дъска и или я „гризат”, или нещо усилено "търсят". Крилата им не са разперени. Движенията на пчелите напомнят на куче, което върви по следа. Останалите пчели се трудят добре. Пчелите на прилетната дъска правят движения назад и напред, като че ли с четка всяка чисти повърхността на площадката. Наблюдавах го в 2 кошера на пчелина. Сега немного захладня. Тези танци се прекратиха. Какво беше това?
    Много прилича на поведението на пчелите в безмайчино семейство. При това майката може да е или да е станала търтовка (от старост или от болест), а да си отгледат нова, те не са в състоянии. На такова семейство спешно трябва да се окаже помощ.
    При американските пчелари, това явление се нарича: “Wash woman dance”, което означава в превод “танц на перящата бельо жена”. Това означава, че в настоящия момент няма паша.
    Един от вариантите на отговор, свързан с заготовката и производството на прополис. Да се отнесат тези движения към фактора характеризиращ факта, че семейството е станало търтовъчно, аз мисля, че не си струва, тъй като този период наближава и при мене всички пчелни семейства след обяда ще „струговат” предната стена на коперите си, а майки слава богу имат.
    Някога в тези сцени пчеларите виждаха празник на пчелите, които са завършили със събирането на нектара. Сега е доказано, че „струговането и танците около него” са свързани с производството на прополис, без който гнездото не може да бъде подготвено за зимата. На всички е ясно колко е важно доброто запрополисоване на гнездото за зимата.
    Сигурен съм, че това не е някакъв „празник” от техния календар. „Гризещи” пчели, наблюдавам през лятото в горещо време (независимо от наличието на паша) във всички силни семейства. Ако от моите 7 семейства, 6 са станали търтовъчни, както някои предполагат…В защита на теорията за производството на прополис, мога да приведа пример от тази година: След поставянето в семейството на нов (нов току що сглобен корпус), „гризещите пчели” от прилетната площадка изчезнаха. Видимо отидоха да прополисоват стените на този нов корпус.
    Може да се спори, дали „танцуват” или „гризат” или „почистват” площадката. А те се държат примерно така: Движат се напред-назад, почти на едно място, като опипват с мандибулите си повърхността. Като, че ли „излизват” прилетната площадка, като извършват постъпателни движения 10 мм напред и назад без да се обръщат. В различните региони, май и юни при нас е най – подходящото време да се събира прополис. Може да се чисти всяка седмица и след още една всичко отново е залепено с прополис. Ако се събере през есента, то за зимата, може пчелите да не го възстановят. През месец май, прополисът е интересен, такъв с червеникакъв оттенък. През юни е кафяв, а по – близо към есента има повече зелени отенъци и по – лесно се размеква.
    При мен също „гризат”, но аз на това не обръщам внимание. Кошерите ми стоят на сянка, разширих ги до „безобразие” и все едно „гризат”. Единственото, което ме удивлява, е това, че по – рано това го нямаше или не съм го забелязвал.
    В събота погледнах в едно пчелно семейство с „гризящи” пчели. Три седмици преди това в кошера се излюпи млада майка. Реших да проверя теорията за това да не е или да не е станала търтовка. А после погледнах – това не е търтовка, а младата майка е започнала усилено да снася. И пилото е нормално. Така, че версията, че такива движения съответстват за семейство търтовка – е погрешна.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Днес ми се случи нещо интересно. Към 3ч. забелязах необичаен летеж около капака и възглавницата на преглеждания кошер. Помислих, че не е време за прегледи и веднага го затворих.Застанах пред секцията около която имаше най-силен летеж и докато се мъчех да разбера какво става, да гледам под кошерите, бях накацан от много пчели.За по-малко от минута по мен се хвана рой.Стана ми и весело и смешно. Цяло лято държах преносно сандъче в багажника и оглеждах дърветата, а сега го няма! Забавлението свърши, когато крачолите, маската, ръкавите се напълниха с пчели. Счупих клонче от близкия храст и го забих до себе си с надеждата, че ще се прехвърлят на него,не стана. Преместих се до друг храст и полека свалих панталона, маската и започнах да се обдухвам с пушалката. От мен налетяха на най-близкия кошер и там стана мелето. Утре ще видя какво е станало вътре, но не мога да повярвам за рой по това време и то да се намъква в пълен кошер! Ще се опитам да кача снимки от телефона.


  3. #43
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Днес ми се случи нещо интересно. Към 3ч. забелязах необичаен летеж около капака и възглавницата на преглеждания кошер. Помислих, че не е време за прегледи и веднага го затворих.Застанах пред секцията около която имаше най-силен летеж и докато се мъчех да разбера какво става, да гледам под кошерите, бях накацан от много пчели.За по-малко от минута по мен се хвана рой.Стана ми и весело и смешно. Цяло лято държах преносно сандъче в багажника и оглеждах дърветата, а сега го няма! Забавлението свърши, когато крачолите, маската, ръкавите се напълниха с пчели. Счупих клонче от близкия храст и го забих до себе си с надеждата, че ще се прехвърлят на него,не стана. Преместих се до друг храст и полека свалих панталона, маската и започнах да се обдухвам с пушалката. От мен налетяха на най-близкия кошер и там стана мелето. Утре ще видя какво е станало вътре, но не мога да повярвам за рой по това време и то да се намъква в пълен кошер! Ще се опитам да кача снимки от телефона.

    Миналата година имах рой на 19 септември. Тази година се разви добре и извадих от него два магазина по 14 рамки, а от този от който излезе три магазина.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас
    такова нещо не ми се е случвало от много време,пчелити се нападат едно друго имам унищожен кошер , мед си имат предостатъчно , за последно мед вадих в края на юли
    как да ги спра?

  5. #45
    НОВОБРАНЕЦ
    Guest
    Както съм чул,стесняваш входа и местиш семейството дето е дало фира на друго место ,но поне 15 метра.Ма тоВа е вече като са си отишли крадците wink;

  6. #46
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от stonit
    такова нещо не ми се е случвало от много време,пчелити се нападат едно друго имам унищожен кошер , мед си имат предостатъчно , за последно мед вадих в края на юли
    как да ги спра?
    Не работиш внимателно с пчелите май.

  7. #47
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от НОВОБРАНЕЦ
    Както съм чул,стесняваш входа и местиш семейството дето е дало фира на друго место ,но поне 15 метра.Ма тоВа е вече като са си отишли крадците wink;
    Новобранец- ти си истински новобранец. Като не разбираш не давай съвети. Сто пъти го казах вече. Объркваш хората.

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас
    не прочете ли чи от края на юли не съм ги отварял

  9. #49
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от stonit
    не прочете ли чи от края на юли не съм ги отварял
    Прочетох, но това не значи, че като не си ги отварял работиш правилно с тях.

    Модератор.Колега, така не помагаш много. Моля бъди по конкретен с точни съвети, на конкретните въпроси.

    П.п. Относно овцете, някой много скоро ще иде при тях.

  10. #50
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Предполагам, че всички колеги с повече стаж са имали не един или два случая с кражбата.Тук искам да отбележа,че колегата може да няма и грам вина за случилото се.Само ще вметна,че преди време и на мен се случи подобно нещо.Третирах кошерите против акара,времето беше също както сега топло и входовете бяха широко отворени/нали все пак трябва вентилация/.В близост до моя пчелин има колега на 90 години и понякога кошерите му са прекомерно слаби и освен това работи много бавно,оставя пити с мед и моите пчели атакуват неговите.Става страшно.Явно при повечето колеги в близост няма други пчелини и за това мислят,че всичко зависи от самия пчелар.Донякъде са прави,но не съвсем.За това понякога е по добре входовете да са по малки ,да има повече вентилиращи пчели, но кражба е трудно осъществима.Това е много важно когато спре нектароотделянето и тогава пчелите са склонни към кражба.Ефекта се подсилва при третиране с медикамент против акара защото миризмата се уеднаквява макар и за кратко време.Но да се върна на това какво да се направи и то най бързо за да се прекрати кражбата.Когато сте на полето,нямате под ръка абсолютно нищо, а тръгва кражба тогава спокойно свалете ризата или мантата която ползвате,уринирайте на гърба и я поставете пред кошера,така че да затваря достъпа до прелките/предваритилно стеснете до 1 см.отвора на входа/ Натрупайте изсушена трева върху ризата и от страни на входа.Това понякога е достатъчно да прекрати кражбата.Хубаво е да се наръси с нафта или разредител,но не винаги те са под ръка.Та наистина трябва да сме много внимателни особено сега.Успех колеги.

 

 
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •