Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 75
  1. #21
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    То,че може - може наистина,но .....

    Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!Предположих,че има някаква връзка със изчезването - допускам,че може би майките са увредени нещо или болни или ... не знам и аз,но е факт,че толкова самосмени не съм виждал през живота си,а не е да речеш да съм със блокирани плодници.
    Бих искал тук да се включат повече от разбиращите и да се получат повече отговори на този въпрос- в чата имаше малко развитие, но някак си не се получава необходимата яснота от набързо нахвърляните мнения. Въпроса е много добър - заслужава вашите компетентни отговори. Ще се радвам на развитието му. Вие сте.

  2. #22
    Цитат Първоначално публикувано от kando

    Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!
    В подкрепа думите на колегата от три дни маркирам майки като в единия фургон маркирах 10 ,а в др.8бр. ,но не съм приключил още.Най- интересното е ,че 90% са от самосмена .Три кошера ми изпаднаха в роево състояние веднага след акацията.На два предотвратих помислите за бягство ,но най малкия 4рамков на 12 ЛР пити и 12магазинни ми разказа играта .Два пъти рои ,но и двата пъти бях там и го хванах.Очертава се интересна година от всякъде.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    При мен също има самосмени без да са ми блокирани плодниците, но аз го отдавам на това, че исках да ги предизвикам самосмените и бях отрязала част от предната двойка крила на всички майки. Видях само две самосмени, но накрая на сезона ще направя равносметката, като видя колко маркирани са останали в семействата.
    Иначе на въпроса на Алексей възможно ли е толкова често да се прави самосмяна, някъде прочетох, че е възможно. Честите самосмени се обяснявали с недобро оплождане, обикновено това ставало, когато времето на оплождане е лошо и майката не е могла да извърши няколко брачни полета. Още същата година може да има нова самосмяна. При него е станало на следващата.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Аз ми е интересно скутелатор дали може да каже нещо по въпроса - ма къде се дяна този човек.

    Вчера приказвах със един колега,който не беше пострадал от изчезването и той потвърди,че има необичайно много самосмени.Има ли из форума и други колеги,които да са забелязали подобно явление при тях?


    п.п.па знае ли човек може и годината просто да е такава - както примерно има години,в които се скъсват да роят.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Честите самосмени се обяснявали с недобро оплождане, обикновено това ставало, когато времето на оплождане е лошо и майката не е могла да извърши няколко брачни полета.
    Колко честа? Аз съм виждал най-много до 4 пъти на сезон. 4 поредни поколения майки с непълно оплождане? Или да са били толкова некачествено отгледани че да не могат да преживеят 1 месец в кошера? - Не и ако съдя по пилото до момента на залагане на маточниците.
    Все още имам майки от една злощастна партида през 2009, когато по моя вина нямаше достатъчно търтеи и само 1/3 се оплодиха при това повечето пронесоха със закъснение ( половината от останалите така и не пронесоха до 22-ия ден).

    Спермата на един нормално развит търтей е достатъчна да запълни два пъти сперматеката на една добре отгледана майка. Майката се опложда с няколко търтея не за да постигне пълно оплождане, а от гледна точка на разнообразието вътре в кошера. Когато има повече търтеи тя ще се оплоди с толкова с колкото й е нужно, когато няма - с толкова с колкото й се налага.

    Необичайно честите самосмени не могат да бъдат обяснени с нищо друго освен с болест - имайте го в предвид докато се сещате от къде би мога да дойде тя в пчелина и за следващия път когато домъкнете рояк, майка, употребяван кошер от някъде си или просто сте били на гости на пчелина на приятел.

    Вече е късно за каквито и да било предпазни мерки (или поне за повечето от вас). След 5-6 години всичко това ще отшуми. Сега единствено може да изключвате от родословието всички семейства чийто едногодишни (под 12 месеца) майки правят самосмяна.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    А не може ли да се обясни освен с болест на майките и с некачествено оплождане от полово непълноценни търтеи?
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Спермата на един нормално развит търтей е достатъчна да запълни два пъти сперматеката на една добре отгледана майка.Майката се опложда с няколко търтея не за да постигне пълно оплождане, а от гледна точка на разнообразието вътре в кошера. Когато има повече търтеи тя ще се оплоди с толкова с колкото й е нужно, когато няма - с толкова с колкото й се налага.
    Може и търтеите да не са качествени + комбинация от други фактори /лоши условия на отглеждане на майките, лоши метеорологични условия по време на оплождането ... и знам ли какво още?/.
    Това с болестта - сигурно е така, но при положение, както пишеш да ти ги сменят 4 пъти в сезона.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Съседът ми дори и неговите рояци не лови,така че според мен уловените рояци отпадат.Незнам как са се оплодили майките,но всички развиха силни семейства и ми напълниха по 3 и 4 магазина за около 45 дена по време на рапицата и акацията.Някъде четох че ако пчелите усетят че майката несе справя я сменят.Затова си помислих че блокирания плодник и малкото пило са накарали пчелите да мислят че майката не се справя и я сменят.Един от начините да се предизвика самосмяна е честото отнемане на пило-пчелите работят на макс но семейството не се увеличава,което кара пчелите да мислят че майката е слаба и залагат самосмени маточници.Ако блокирания плодник отпада като причина за самосмяната то имам въпрос.Има ли колега при който няма рапица и се надблюдава масова самосмяна?

  8. #28
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    То,че може - може наистина,но .....

    Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!Предположих,че има някаква връзка със изчезването - допускам,че може би майките са увредени нещо или болни или ... не знам и аз,но е факт,че толкова самосмени не съм виждал през живота си,а не е да речеш да съм със блокирани плодници.
    Бих искал тук да се включат повече от разбиращите и да се получат повече отговори на този въпрос- в чата имаше малко развитие, но някак си не се получава необходимата яснота от набързо нахвърляните мнения. Въпроса е много добър - заслужава вашите компетентни отговори. Ще се радвам на развитието му. Вие сте.
    Аз нямам рапица и имаше такива напъни от страна на пчелите защото всичките ми майки бяха сменени. Според мен не е болестно състояние, а е повече както загатват и някои колеги, че майките не можаха да снасят нормално поради застудяванията през пролетта. Честото прекъсване на снасянето (2-3 пъти) доведе до малко пило в кошерите и от там след бързото затопляне и приток на нектар запълване и на плодниците. Това доведе до както казва колегата по горе пчелите да започнат самосмени, макар и на млади майки. Друг фактор който може да се отбележи е и възможното простудяване на някои от майките в по слабите семейства които и така и не се развиха впоследствие, а си останаха на едно средно ниво, та дори слабо след вече месец и повече затопляне.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Хора гледайте признаците - един и същи проблем може да се появи по различни пътища,правете си изводи на база ваши семейства и се опитайте да разграничавате нещата малко.

    Честно казано предизвиках скутелатор да отговори,заради себе си - прекъсване на снасянето не съм имал нито един път,макар пролетта да беше студена,плодници съм имал задръстени във пъти повече,то тази година няма мед за магазините,камо ли за блокирване да говоря,майките имам на всякаква възраст,простудяване и нередовно пило няма,самосмените почнаха от февруари,та и дори в момента имам два т.е.няма и конкретен период,какво остава,естествено,че болест,която едва ли се разпознава със просто око.

    п.п.инак причини за самосмени бол.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #30
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Хора гледайте признаците - един и същи проблем може да се появи по различни пътища,правете си изводи на база ваши семейства и се опитайте да разграничавате нещата малко.

    Честно казано предизвиках скутелатор да отговори,заради себе си - прекъсване на снасянето не съм имал нито един път,макар пролетта да беше студена,плодници съм имал задръстени във пъти повече,то тази година няма мед за магазините,камо ли за блокирване да говоря,майките имам на всякаква възраст,простудяване и нередовно пило няма,самосмените почнаха от февруари,та и дори в момента имам два т.е.няма и конкретен период,какво остава,естествено,че болест,която едва ли се разпознава със просто око.

    п.п.инак причини за самосмени бол.
    Ти вече си си втълпил, че е болест и искаш и на нас да го втълпиш от няколко поста насам. Като мислиш, че е болест вземи материал и бегом в лабораторията. Аз лично такъв дерт нямам.

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •