Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 75
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Мен ме тревожи , че от петък до неделя не видях нито едно облитане ! Това проблем ли е , или облитането не е ежедневно дори при хубаво време , като сега ?
    Няма от какво да се притесняваш. Това е нормално. Сега консумацията на храна е минимална.
    Благодаря !

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Днес в обедната почивка посетих пчелина.От всички семейства излитаха пчели и носеха вода.При движението си из пчелина чувах и виждах присъствие на пчели върху тревата.На един от варелите, който е обърнат с дъното нагоре имаше вода нагрята от слънцето и им служеше за поилка, видях на нея поне десетина пчели.Температурата беше 12 С .Според мен започват развитие на пило.



    Силата присъства там, където работи мисълта.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    8
    Вчера бях при пчелите и отново ми бяха много ядосани.Казах си, че е нормално за сезона докато прецъфти рапицата.Работата с тях ми отне около 2 часа.Когато приключих установих, че са ядосани на кучето /намиращо се в животинския двор на 20м.от кошерите/ и го жилеха жестоко. По тялото му имаше десетина и се наложи да го прибера в работилницата. Гневът им се прехвърли върху агне, коза и две козлета.Прибрах и тях и мислех,че проблемите ми са свършили и познайте какво стана... подгониха кокошките. Е те вече останаха на произвола на съдбата, но оцеляха.
    Последния потърпевш бе щъркел чието гнездо се намира на стълб на 20м. зад кошерите. Няколко пъти излиташе и кацаше по съседните стълбове.
    От доста години съжителсваме мирно с моите пчелички , но това ми се случва за първи път. С нетърпение чакам да прецъфти рапицата и първия дъжд след нея.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Е така преди години един колега все ми се оплакваше,че пчелите му били агресивни и жилели яко.
    Няколко пъти ме вика да ги видя,но предполагах,че проблема е той и начина по който работи/се държи със тях - ама един път ме хвана във по-свободен ден и викам айде ще отида.

    Даже и не стигнах до самите кошери - от далеч гледам из двора вилнее като тазманийски дявол на свобода некъв пес.Викам му какво е това куче там,а оня - ами пази ми кошерите :D

    Още на втория ден идва при мене и не може да повярва,колко са му кротки пчелите - та мисълта ми е,че най-добрия приятел на човека е омразен враг на пчелите.

    Виж при котките е друго - от началото на тази година на пчелина ми се навърта един рижав котарак.Голям арабия и шашОв по цялата глава - само обикаля из двора и мяучи едно тихичко такова,ама не да мърка ам мяучи,постоянно ... и нема грижи идва си при мене,почеша го зад ухото,даже гледам побойник си пада,щото пораздран тук там по мутрата,а пък едър тей,не е като да е гладувал.


    Та исках да кажа за котката - намерих начин да се справям със пчелоядите ...... проблема е само как да задържа котка на двора ......... зема да вържа някоя побясняла котка,а :D

    п.п.бога ми не се майтапя - наскоро се завърнаха пчелоядите,а аз имам всяка година проблеми със тях и гледам сега,всеки път когато ида и котката е там,пчелояди няма ..... ако има пчелояди,котката я няма.

    п.п.2 и с куче става за пчелоядите - ама пчелите изобщо не ги понасят,докато котката все едно,че я няма за тях.

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Малко не съм съгласен за това с кучето-вярно понякога го жилни някоя, но ще кажа, че ми е вързано на три метра от кошерите и се намира на средата на пчелина.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    И аз имам две кучета на 4м-5м от първите кошери.Като ме видят да приличам на астронафт веднага се крият в колибите.Иначе досега не са имали проблем с пчелите единия дори си похапва пчели(която му досажда).Само ведъж преди около 3г бях докарал един рояк и като се разбесня се наложи два часа да имитирам дъжд с маркуча.Може би ако кучетата са пуснати и се въртят около кошерите може и да се изпатят.Иначе и аз имам рапица на 2км и пчелите проявиха агресивност само ведъж по време на преглед(същия ден сутринта пръскаха рапицата).

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Вързано може и да може - ама пуснете го да поприпка така малко покрай кошерчетата :D кученцето

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Може ли,блокиран плодник и много пчели след рапица и акация, да е причина за самосмяна.Повечето ми майки нямат и година.При съседа повече от половината му семейства се самосменят.И при него има много пчели и пълни плодници.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    То,че може - може наистина,но .....

    Тази година над половината ми семейства направиха самосмени - никога не съм имал толкова!!!Предположих,че има някаква връзка със изчезването - допускам,че може би майките са увредени нещо или болни или ... не знам и аз,но е факт,че толкова самосмени не съм виждал през живота си,а не е да речеш да съм със блокирани плодници.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    И при мен беше така но при рапицата.Млади стари,наред.

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •