Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    05.09.2013
    Мнения
    6

    Стартиране на ПЧЕЛИНА

    Здравейте,

    Имам интерес в стартиране на Пчелин.

    Искам да попитам ветераните тук, отностно няколко неща. ( В момента имам просто интерес, почти никакви знания отностно бранша)

    Интересува ме до колко кошера могат да бъдат отглеждани от 1 човек. Сигурно ще има доста субективни мнения тук(отностно технологиите), но ако може да ми кажете средно статистически.

    Също се интересувам колко време отнема на ден , колко дена в месеца, кои месеци? Като става въпрос за работа с пчелите и прекупвачи/изкупвачи и т.н. .

    Какви пари са нужни за минималните изисквания да се стартира Пчелина?

    За колко време може да се изучат нещата, които ще позволят успешното ръководене на Пчелина?

    Благодаря предварително !

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Отговора на всичките ти въпроси ще е доста субективен. Първо никой от нас не знае какви са твоите потенциални възможности. Пчеларството си е сериозна наука и преди започване на каквато и да е дейност си изисква доста добра първоначална теоретична подготовка. Това означава, че трябва да изчетеш доста литература за да научиш основните неща в биологията на пчелното семейство, а това е много важно. Технологията се избира в зависимост от района в който смяташ да развиваш дейността, което не означава, че като започнеш с нея ще продължиш в същия дух. Аз лично за 9-те години вече два пъти променям технологията на работа, което неминуемо е свързано с допълнително разходи. Когато се създава инвентар е необходимо да се има това в предвид за да може бързо и с минимални средства да се променя технологията.
    Колко време на ден отнема също е много относително. Пак става въпрос за опит, технология и още доста субективни фактори. Ангажираността е кажи речи целогодишна. В активния сезон е ясно. Извън активния сезон се подготвя инвентара. Аз понеже работя съвсем сам, съм ангажиран през цялото си свободно време(работя на смени), а то е 4 - 5 дни седмично и пак не винаги успявам да се справя. Винаги има какво да се прави. Та дори и тревата да се окоси отнема достатъчно време.
    Какви са минималните изисквания Да имаш подходящо място, да му направиш ограда и да помислиш за охрана. От там на татък да си купиш (направиш) даден брой кошери и да ги заселиш с пчелни семейства(отводки). Освен това трябва да помислиш и за инвентар за вадене на меда. Като за начало една центрофуга, като те съветвам да мислиш с перспектива. Навремето като купувах моята ми предлагаха на промоция една значително по-голяма и то за някакви си 80лв разлика, ама аз си взех малката и сега си скубя косите. Освен това като постигнеш някакво количество кошери, ще започнеш да се замисляш и за още инструменти и инвентар.
    После трябва да се замислиш какви са ти очакванията. Ако мислиш това да е основното ти занимание, не се надявай на големи приходи. Пчеларството не е от особено печелившите отрасли. Може да минат години преди да излезеш на нулата. Още повече, че си зависим от природата. Една година може да тече, а след това години наред да няма.
    Като за начало си намери някой, от когото да се учиш. Бих те посъветвал да търсиш по-млади пчелари. От тях може да научиш много повече отколкото от възрастните.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    05.09.2013
    Мнения
    6
    Благодаря много че се отзова, Димитър !!!

    Бих желал малко по-конкретни отговори от към заетостта.

    Иначе, моята идея е да понауча теорията, както казваш и да се захвана да кажем за година и след това да си построя пчелин, който няма да е само хоби, а ще мога да изкарвам добре.

    Аз и затова попитах, колко кошера може да обработва човек, сам. 100, 200, 500? А, и колко дена от годината се работи на 50 кошера сам човек. Примерно, 100 дена пълен работен ден?

    Като цяло отглеждането на пчели ми се струва нещо приятно и пълноценно, ако мога от това да изкарвам и добри пари би било наистина чудесно.
    Защо каза, че неможе да се изкарва добре? Ако, имаш 500 кошера примерно, мисля ще можеш да докараш добър доход?

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Обикновенно до 50-60 кошера може да се води така нареченото НЕДЕЛНО ПЧЕЛАРСТВО. Това означава да работиш някъде другаде и само почивните дни да се занимаваш с кошери. Много пчелари са именно такива неделни пчелари. Те могат да си докарат допълнителен доход до 7-8 000 лева на година.

    Следващата стъпка е да имаш до около 100 кошера - тогава в тях трябва да влагаш не само почивните си дни, но и всяка една вечер след работа. Имам такива познати. Докарват си до 15 000 лева на година, но се сбъркват от работа.

    Следващата стъпка е да не работиш нищо друго и да се отдадеш 100% на пчеларството. Тогава е възможно сам да се грижиш за около 200-250 кошера. Хубаво е да се работи на двойки, защото някои операции изискват голяма физическа сила и ако са двама си помагат. Световно приет норматив е, че бригада от двама човека могат да гледат до 500 кошера, ако работят на пълен работен ден.

    Посочените цифри са ориентировъчни. Има хора, които се справят по-зле (с по-малко бройки кошери), а има и по-добре (сами гледат по-много кошери от цифрите, които посочих).

    Около дохода за общоприето се счита, че 100 лева доход на година на кошер е добро постижение. Естествено има години и хора с по-лоши доходи, но има и такива (години и хора) с доста по-добри (почти двойни) доходи.

    Към доходите от мед можеш да си докарваш допълнителни доходи от прашец, прополис, восък или отводки. Естествено тези допълнителни доходи изискват допълнителна работа и допълнителен инвентар. Сумата на допълнителните доходи може да достигне, и дори да надхвърли доходите от основната дейност (меда). Има пчелари, които са се концентрирали именно в допълнителните доходи и са загърбили основните. Например в планинските пчелини може да се изкара повече прашец, отколкото мед (като пари). В равнините около блоковете с рапица или слънчоглед трябва да се набляга на меда и подвижното пчеларство. Ако имаш дадености с хиляди декари акациеви или липови гори - концентрирай се и оптимизирай максималното използване именно на тези дадености.

    Няма всеобща рецепта. Обикновенно всеки един пчелар настройва бизнеса си и продукта, който произвежда, именно около даденостите, които природата му е създала.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    05.09.2013
    Мнения
    6
    Супер изчерпателен и информативен отговор.
    Мерси, Матеев !

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Отговора на въпроса със заетостта е много относителен. Аз бих казал че за сам човек и то при много добра организация и поне 8-9 годишен опит тавана е 100-150 кошера в зависимост от физиката и здравето на човека. Имам предвид абсолютно сам. Докато за двама трима души цифрата се увеличава в геометрична прогресия. Освен това заетостта е 365дни в годината поне по 8 часа. А ако наистина искаш и да припечелваш нещо още повече ще се наложи да инвестираш много време и средства преди това, както и да намериш добра реализация.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията



    Около дохода за общоприето се счита, че 100 лева доход на година на кошер е добро постижение. Естествено има години и хора с по-лоши доходи, но има и такива (години и хора) с доста по-добри (почти двойни) доходи.
    С това не съм съгласен.Едно пчелно семейство за сезон,при използване на строителни рамки,комбинирано с по-дълбоко изрязване на восъчните разпечатки и често бракуване на стари пити,произвежда около 7 кг. восък.Само той струва 70 лв.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Къде го прочете това със 7-те килограма? Според мене са не повече от 2-3 килограма (20-30 рамки по max. 100 гр)..

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Къде го прочете това със 7-те килограма? Според мене са не повече от 2-3 килограма (20-30 рамки по max. 100 гр)..
    В "старите" учебници по пчеларство го пише, но има и пояснение, че това е при оптимални условия, т.е.т. поне 6-7 месеца да имат непрекъснати источници на прашец и нектар, което на практика няма как да се получи, или поне е доста сложно. Имаше някакви изследвания, че при липса на прашец, за восъкоотделяне им е необходимо три пъти по-голямо количество нектар(захар) в сравнение с наличието на прашец, или какво излиза, че наличието на прашец е необходимо за восъкоотделянето.

    Въпрос към колегата сашо 38 - можеш ли да ми кажеш 7кг восък, приблизително колко новоизградени ДБ пити са(може и в ЛР или във фарар да ми отговориш - което ти е по-лесно)?!?

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    В "старите" учебници по пчеларство го пише, но има и пояснение, че това е при оптимални условия, т.е.т. поне 6-7 месеца да имат непрекъснати источници на прашец и нектар, което на практика няма как да се получи, или поне е доста сложно. Имаше някакви изследвания, че при липса на прашец, за восъкоотделяне им е необходимо три пъти по-голямо количество нектар(захар) в сравнение с наличието на прашец, или какво излиза, че наличието на прашец е необходимо за восъкоотделянето.

    Въпрос към колегата сашо 38 - можеш ли да ми кажеш 7кг восък, приблизително колко новоизградени ДБ пити са(може и в ЛР или във фарар да ми отговориш - което ти е по-лесно)?!?
    Мога да ти отговоря,но не ме изпитвай.Нямам почти никакъв опит,просто съм прочел няколко книги.От тази година имам две юнски отводки с тазгодишни белязани майки.Купих ги на по четири рамки ЛР.До септември,изградиха по два десетрамкови корпуса,като разбира се хранилката не изсъхваше по съвет на продавача.Новоизградените многокорпусни пити,би трябвало да тежат по около 120-130 гр.,съдейки по прочетената литература.Това е горе долу по около 3 кг. на отводка,но изваждайки купените основи от теглото,слизат наполовина.И като новобранец,бях поставил хранилката директно върху рамките,без покривна табла и отидох на море 15-тина дена.Като се върнах и отворих капаците/с голяма мъка/,около хранилката пчелите бяха изградили плътни редици пити с мед,като далаци,които бяха свързали с рамките,запълвайки празното пространство.Наложи се да го махна и не им го върнах,но там имаше поне по 200 г. восък.Обяснявам ти всичко това,защото събрано заедно плюс някои изрязани мостове между питите,една отводка на 4 рамки спокойно достигна около 2 кг.до зазимяването,при положение,че е изтървала основния цъфтеж на сезона.Ами тогава едно нормално развито семейство,при подмяна на стари пити и използване на строителна рамка, защо да не достигне 7 килограма?!?

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •