Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 37
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26

    Первази и дизайн против гниене

    Здравейте. Тази година ми беше първа пчеларска и опитах от всичко по малко - дърводелство, човърках в кошерите, вадих мед, свалях магазини, ремонтирах стари кошери. От всичко това си извадих ценни поуки за увеличаване ефективността на отделните операции.
    Реших да работя с многокорпусна система, като все още имам ДБ, които са направени да могат да ползват дъната на МК. Най-елементарния начин , за да се предпази от влага този процеп между плодника и дъното е перваза, но както виждам кошерите загниват точно там, специално задната страна, защото е леко надигната за наклона и перваза задържа капки. Проблемът става още по-очевиден при многокорпусния модел, когато се вмъква рамкоповдигача между корпусите за да се отделят - надига се перваза и се прави цепнатина между него и корпуса - отново гниене.
    Предстои ми да подготвя инвентар от 40 корпуса за другата година и искам да реша тази главоблъсканица. Единият вариант ми е да не слагам перваз отпред, за да може да се тика повдигача от там и да не разбутва первазите, под горния вход на корпуса да се сложи 4 сантиметра широка прелетна дъска по цялото протежение на корпуса - хем ще играе ролята на дъждобран на долния вход.
    Струва ми се доста елементарно решение, но не ми харесва. За да има ефект трябва да се боядиса прелката на долния вход както и долната част на плодника над нея.
    Другия вариант е да направя нови чертежи на корпусите без первази да се сглобяват на фалц( женско от долната страна, мъжко от горе). Проблемът тук е че нямам thickness planer както се казва, за да ми е еднаква дебелината на дъските и ще стане неугледно. Този вариант предполага да направя и магазини ( на 2 корпуса за плодници смятам да работя с магазини - не съм кекав, но не мисля че кръста ми трябва да си отиде изобщо заради това- пълни магазини са си доста тежки, камоли пълен корпус) , като игнорирам заварените от баща ми 50-60 магазина, направени за без фалц.
    Всякакъв съвет от хора преминали през този момент ще ми бъде от полза.

  2. #2
    Колега и аз а и други хора са мислили по въпроса . Ето според мен кое е най доброто така си ги правя аз . Имам 3 кошера ЛР с первази заболява ме устата да пцувам като стигна до тях . Апа ако ми падне тоя къде ги е произвел ще го таправим на две стотинки .
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло Георгиев - ingivo Виж публикацията
    Сигурно имаш предвид това . Фалц за спомагане при отлепяне на корпусите . Ако е от иглолистна или друга мека дървесина е добре да има някъкваа метална облицовка.

    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    Ясно, няма начин да се заобиколи фалца. Ще ми бъде интересно да видя още няколко снимки на местата където се съединяват корпусите на твоя модел. Благодаря.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Без пезрвзи.

    Каква фунция изпълняват первазите въобще?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Без пезрвзи.

    Каква фунция изпълняват первазите въобще?
    Как каква - пречат

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    То вярно на майтап го казвате, но вие сте си решили проблема по един или друг начин - споделете. Аз перваза го разбирам като водобран на процепа между корпусите и дъната. Как работите без первази и не ви гният кошерите, на сглобки един в друг ли ги правите или просто без первази и боядисвате ръбовете на корпуси без сглобки ?

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Моите кошери имат первази и за мен са много голямо удобство при отваряне и не влиза вода като вали.
    Имах 2 без первази, но и монтирах и на тях.
    Стари пчелари идаваха и като и покажа с каква лекота ги отлепвам не могат да повярват а те милите по 50 години ровят с рамкоповдигача или ножа.
    Просто взимаш 2 дъски едната да е 5мм. по дълга от корпуса слагаш друга да стане Т-образно двете играят ролята на лостове и ги захващаш с нещо аз съм сложил панта.
    Слагаш приспособлението на долния край на перваза на долния корпус и натискаш другата дъска и се отлепва с голяма лекота.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    Мъглява картина ми е това, което описваш, ако можеш да го покажеш на снимка - екстра. Ползваш цялата повърхност на страната, която искаш да отлепиш с 2 дъски зглобени Т образно с опора под нея? Или самата опора е долната страна на долния корпус/дъно?

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Има го на клип в youtube от там съм взел идеята, но не можах да го намеря.
    Когато ида на пчелина ще го снимам.

  10. #10
    Зависи как са монтирани первазите . Ако са купешки с тоя лост ще събираш след всеки преглед подпалки за печката Иначе с лоста е хитро ама ако са пригодени корпусите за целта .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •