Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 37
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз съм с купешки первази, но преди да боядисам кошерите свалих превазите намазах с водоустойчиво лепило на хенкел заковах ги на ново и след това навих по 3 види 4см.
    Утре ще си ходя на село да храня и ако не забравя ще снимам.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Значи первазите пречат ако не са сложени правилно или пчеларят не е намерил начин да отваря лесно кошера. На новобранеца дето им е хванал чалъма само ще са му от полза.
    Парапанов, където се събира водица, трябва да има наклон към правилната посока, иначе - кофти. Миналия месец правихме ремонт на покрива на блока, да ти кажа, и там същата работа.
    Ника, от де ги научи тез чалъми бе ?

    П.п. Аа да, и аз съм с первази.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Има го на клип в youtube от там съм взел идеята, но не можах да го намеря.
    Когато ида на пчелина ще го снимам.
    Сигутно нещо подобно е като на този клип.

    http://www.youtube.com/watch?v=fTpUi...eature=related

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    1. http://prikachi.com/images.php?images/583/6518583N.jpg
    2. http://prikachi.com/images.php?images/594/6518594m.jpg
    3. http://prikachi.com/images.php?images/595/6518595u.jpg

    Первазите, както и всичко останало си го правя сам. На първата снимка се вижда долната страна на перваза плътно залепена и закована за корпуса. Половин сантиметър продължават надолу и 4 милиметра място за игра е оставено. Всеки е рендосан отдолу и отгоре за наклон. По кошерите, които съм направил до сега ( тазгодишни) не съм видял влага, но не ги отварям много - времето ще покаже. Притесненията ми идват от това, което виждам по старите кошери от баща ми, които ремонтирам. И разбирам защо са загнили около первазите. Едно че не ги е боядисвал от 20 години, друго, че всеки път, когато напъне с повдигача от една страна се напъва и перваза и се отваря след време цепнатина между него и корпуса. Там влиза вода. Най вече както казах в първия си пост това се забелязва на задната страна на кошерите, защото са леко наклонени напред и там се задържат капки.
    Както казах по-горе, нямам машината, за да ми е еднаква дебелината на дъските, за да ги правя без первази да се втъкват един в друг.
    Клипа наистина избистря картината, ще го пробвам.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ами ако кошера някога е правен от дърводелец с майсторско свидетелство на стената, то первазът е вкопан. И тогава няма мърдане, няма влага без значение къде е опорната точка за лоста и изгнива първо перваза, че да му светне червената лампичка на другаря пчелар. Имал съм, ремонтирал съм и съм разглабял такива кошерища 40+ годишни.

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Много искам да видя американски или австралийски кошер с первази. Те горките с това подвижно пчеларство, един екип за 24 часа мести хиляди кошери, а корпусите дори и жлеб нямат. (в накои части на Австралия валежите са над 250 дни в годината, с интензивност каквато едвали някой тук е виждал)


    Между другото старите кошери са наистина всичките с первази, но тогава и дървесината е била друга - над 50 години и нищо й няма (имал съм нови кошери които след втората зима се разпадат буквално на стърготини).

    Според мен по-големият проблем с первазите е че гвоздеите рано или късно ръждясват и стават язва за влизане на влага и по-нататъшно гниене на корпуса. Корпусите изгниват първо покрай первазите.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    Ей това е добра идея за вкопаването. Просто така ми е показал баща ми и на мен резултата не ми харесва и търся начини. Също ще взема да ги закрепвам с винтове. Утре ще зглобя дъските за "крика" и ще видя дали ще го бъде с моя модел.
    Scutellator, твоите кошери са без первази, без жлебове и нямаш зор, и си ги боядисваш регулярно през 4-5 години ?

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Импрегнирам ги с парафин и микрокристален восък и отгоре слагам една боя (бяла) на корпусите докато са още топли (заради слънцето, иначе не се нуждаят от боя). Би трябвало да изкарат поне 10 години преди да се наложи да се импрегнират повторно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    Това е интересно, ще проуча метода, а как не ти подлизват вода местата на които ти се съединяват корпусите, с жлебове?

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ами корпусите лягат плътно един върху друг.... Первази слагат некадърните дърводелци за да скрият калпавата изработка (виждал съм такива майстори че между корпусите на някои кошери може и пчела да премине). Както и да е.... и да влезе вода дори и при калпава изработка, тя не може да се задържи там - бързо изсъхва. По същата причина преди 100-ина години се е препоръчвало кошерите да не се боядисват, когато има пролука в покритието на боята (например след 2-3 години когато започне да се лющи) влагата влиза и остава под боята и започва да работи там, понеже боята й пречи да излезе.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •