Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 88
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ок. Дописвм го към предложенията.
    Все пак въпреки, че малко колеги се включиха в дискусията, се родиха добри предложения, за което благодаря.

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Това с регистъра е много добра идея. Но трябва да помислим и за детайлите по самото пръскане. Каква е ползата от оповестявана ако не се спазва часовата забрана която в съществуващата наредба би могла малко да се оптимизира . По отношение на авио техниката , да се ползва такава, но ако в радиус от 3 км. и 10 км. от пчелини с регисрирано майкопроизводсто да е тотално забранена. При нарушение строги санкции и намеса на полицията при неспазване на правилата. Всичко това придружено с обществена гласност под всякаква форма ще е от голяма полза. За целта ще трябват и пари, да аз лично съм съгласен да дам , но при условие че новата наредба е съобразена с нашите искания. А самото събитане на парите може да стане при регистрацията в регистъра.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Току що ми казаха, че от юридическа гледна точка това предложение е не приложимо. И понеже вече тече дискусията, настроенията са срещу нас от всички страни.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Тези опасения сподлих още снощи. Лошо.
    Все пак не разбрах какво е предизвикало лоши чувства към нас. Настояваме да се опазват пчелите, както те да си пазят посевите. С нищо не сме накърнили интересите на никой.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    От както чета форума разбирам, че и тук няма спасение от идиотщината. Главната ми идея да се занимавам с пчели е да имам контакт колкото се може по-малко с умни шимпанзета. Ама на, няма утопия никъде. Това е повече български манталитет, отколкото всичко останало. Както се казва кучетата са на две хранения разстояние от това да станат вълци.
    Ще се опитам да придам на поста си различен вид от този на "хейтърски", но предвид просешката тояга, до която довеждат хората, надали ще има по-елегантен вид.
    Това можем. Дядовците от филмчето които искат да "преговарят" са цветущ пример, но има и по-млади. Това произвеждаме от училищата със собствените им стандарти около великия държавен план как трябва да изглежда образованието. Невъзможността да се напълнят университетите ги кара допълнително да занижат стандарта, за да тече живот в тях и да не се закрият. Произлезлите от там вишисти са тези, които коват законите и тези, които се опитват земеделци, животновъди и пчелари да убедят, че не така трябва да станат нещата. Отделно тези земеделци и животновъди се отнасят към значението на пчелите като някоя глупашка приказка, която ще отшуми скоро. Защо да го вземат на сериозно, пчели си е имало и винаги ще има. Карай със самолета опитвай да нацелиш мястото за пръскане, пък ако се отклони с няколкостотин метра в близкия пчелин здраве да е - кой ще им направи нещо ? Нали ще дойдат тези дядовци в ладата и ще придърпат нещастника(пчелар) на задната седалка или да ги последва някъде на по-спокойно, за да преговарят. Колко мръсно звучи. И какво всъщност излезе от тези преговори, дариха го с мъдри размисли че някой който не го харесва може да му е отровил пчелите или че е възможно да е имало неоповестено пръскане. Лично аз бих спал като пън след такива проникновения. Наказан ли е до сега някой , който е отровил пчелина на някой пчелар ? Заклеймен ли е ? То дори закон защитаващ пчеларството няма или поне не работещ такъв. Не искам да кова аз закони, искам да си гледам пчелите да си пласирам продукцията възможно най добре и да си живея живота безпрепятствено. Явно е толкова трудно и неосъществимо. Дори не можеш да застреляш келеша, който ти краде кошерите. Искам да се боря срещу несправедливости, ама виждам толкова примери показващи колко безрезултатно и вземащо здравето би било това, не мисля, че който и да е е роден за да се опитва да обяснява на останалите, че му унищожават поминъка и по този начин го оставят без приходи, без средство да живее и да му бъде отказвано каквото и да е човешко отношение - кражбите, отровите и подигравките продължават.
    Докато тези земеделци, арендатори и както там се наричат, не го сметнат като полза за тях да пазят пчелите и да купуват от по-скъпите, но по-малко вредящи препарати и да бъде предупредено за което ( и да бъде предупредено кой със 100 и повече кошера ще си затвори пчелите?) тъпченето няма да спре.
    Дано по-скоро всички бъдем притиснати в ъгъла, за да стане една бърза "еволюция".

    Аман от хора, аман от отрови - да вземат да седнат да го ядат това, което пръскат на место пчелите.


    Докато писах и добавях редакции стигнах и до моето "предложение". Всички гореспоменати предложения звучат разумно и осъществимо, но човек ще прави неохотно неща, които не смята за логични и в полза за него. Особенно българина - няма ли далавера, защо да си прави труда - било то и няколко реда да се изпратят смс-и. Сигурно е предлагано, определено някой се е сетил преди мен, но една образователна кампания за значението на пчелите за България- да оставим света. Да се наблегне на цифрите, които прибавят пчелите чрез опрашване. Хората възприемат много добре проста графика на "преди опрашване/след опрашване" колко продукция ще излезе. Имаше един млад пчелар от поредицата " за пчелите и хората" в youtube, който даде за пример една възрастна агрономка, чийто слънчогледови ниви искаше да опраши с пчелите си младежа. Наместо да му благодари ( а е редно и да му плати) тя заплашва, че ако един слънчоглед съборят щяла да му запали кошерите. Изумен младия пчелар я подсеща нали уж е агрономка, че пчелите ще увеличат реколтата с 20 до 30%, а тя казва че те и без това си дават реколта ...

  6. #36
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Току що ми казаха, че от юридическа гледна точка това предложение е не приложимо. И понеже вече тече дискусията, настроенията са срещу нас от всички страни.
    Нещо по-подробно не казаха ли? Какво му е на предложението?

    Не съм очаквал лесно да постигнем целите си, но един такъв отговор моментално ме навежда на мисълтта, че МАФИЯ В ПЧЕЛАРСТВОТО НАИСТИНА СЪЩЕСТВУВА, което автоматично означава, че трябва да променим нашата стратегия за борба. Трябва да намесим по-широко медиите в дискутиране на нашия проблем, както и да отправяме чрез тях директни персонални обвинения до конкретни имена на властимащи (решения вземащи), съобщавайки публично тяхното име и намеквайки, че "това е човека, който загробва бъдещето на нашите деца и внуци". При добре написани статии можем да предизвикаме народно недоволство, а от там и уволнения на ключови личности в министерствата. Това ще наплаши останалите и следващия път нашия глас ще се чува. Все пак ние сме правата страна и няма да е чак толкова трудно да убедим народа в това.

    Като краткосрочна стратегия аз предлагам въпреки всичко нашето предложение да се оформи официално и да бъде внесено официално с входящ номер и всичко останало, както там си му е реда. Нека да ги принудим на официален отговор, за да ги видим дали наистина ще измислят разумен отказ. След това на комисията да бъде намекнато, че подготвяме всенародна медийна кампания срещу недалновидните решения на тази комисия, и че всеки един от тях много внимателно да обмисли каква е неговата позиция по въпроса, защото утре може да му се наложи в телевизионни предавания да дава отчет за неговото си решение. Също така трябва да им се намекне, че този път не сме безпомощни, и че вече имаме потенциала и финансовите възможности да предизвикаме една такава медийна кампания или дори медиен скандал срещу конкретни хора, "загробили нашето бъдеще, бъдещето на пчелите и разбира се на нашите деца и внуци (народа е чувствителен на тази тема).". Приказвам го съвсем сериозно.

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Напълно те подкрепям. Относно предложението , нека се постне в форума и ако има възможност за онлаин подписването му от всички които подкрепят идеята а те няма да са малко, ще има по голяма тежест и наи добре да се създаде нова тема точно по въпроса.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Така. Чудя се от къде да започна. Всеки път се заканвам, да не работя с малоумници и всеки път съжалявам, че съм хвърлил толкова труд на вятъра. Доста се постарах да изчета няколко пъти закона, да намеря местата, където евентуално може да се добават някои текстове, които да обърнат внимание, че не може да се пръска най-безотговорно. Накрая се събрахме една група пчелари и обсъдихме нещата включително и предложението за регистър. Там стана ясно, че дори и да се въведе такъв регистър, то уведомяването с SMS или e-mail НЯМА НИКАКВА ЮРИДИЧЕСКА СТОЙНОСТ. Искане от операторите за предоставяне на такива данни може да става само с решение на съда и то за углавни престъпления, при които се предвижда лишаване от свобода над 5 години. излиза, че при това положение нито ЗП може да докаже, че те е уведомил, нито ти че не е. Освен това дядовците SMS - не четат. Повечето не знаят даже какво е това. Ама аз мисля, че ако се прецизират нещата, би могло да стане.
    Договорихме се, че или аз или д-р Христов ще направим изложението, но както казах пчеларството е пълно с тъпоумници, дето хем са тъпи като галоши хем се мислят за голяма работа.
    Започвам от дебатите на тази среща. Първите които скочиха срещу новия закон, очаквано бяха авиаторите. В тяхна защита се включи и организацията, която отговаря за лицензирането и контрола в авиационния сектор(ГВА-Гражданска въздухоплавателна администрация). Имаше половин час лекция, колко важно било тази тестрикция да отпадне. После слушахме още толкова от председателя на авиаторския бранш. Хубавото в случая бе, че някой от депутатите се обади, че това не е наша прищявка а е изискване по регламент, ама имало много вратички.
    После стана Янко и 15 минути се опитваше да каже нещо, ама единственото, което се разбра е че искме всички пръскания да са с разрешителен режим и да се въведе регистър на пръсканията, и понеже говореше доста несвързано председателката го помоли всичко това да го представи в писмен вид. Така силията гоито положихме бяха хвърлен на вятъра.
    После се намеси и Ганчо. Тоя или вече е тотално изперкал или чака някой да му плати за да удави тотално сектора. Все едно че слушах някой от арендаторите, та даже и те бяха по- умерени в изказванията си. Не можело да се забрани пръскането по време на цъфтеж, Много били дните за уведомяване трябвало за 3 дни всички да си свършат работата. Ама хубава била идеята за разрешителния режим ама това нямало да стане. Нямало смисъл от цялата тази работа. После стана един от арендаторите и каза хубаво дайте да уведомяваме хората директно по телефона. Най- лесно е и не се губи време. това с обикалянето по институции е голяма бюрокрация. Ама после явно юрист му пошепна нещо и той отвърна "а така ли. Завъртя недоволно гава и седна. После скочига аптекарите и техния представител направо тръгна с рогата като каза, че целия тзи закон е пълна идиотщина и че единственото което е приложимо от него е събирането на такси, които са 100 пъти по-високи от най-високите в Европа. Той настояваше да се седне и закона да се пренапише из цяло, като се вземат в предвид някои от законите в страните от ЕС. Много интересно бе, че се осмели да спомене, че този закон е направен да обслужва основно интересите на големите и чуждестранните монополи, но не и интересите на българските дребни и средни производители, като и фирмите произвеждащи средства за растителна защита.
    Полевъдите добиха смелост и поискаха намаляване на сроковете за уведомяване и се противопоставиха на разрешителния режим както и за наземно така и за въздушно пръскане, даже един искаше при определени условия въобще да не се извършва уведомяване а направо да се пръска, щото така им било най удобно.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Мисля, че наистина е добре да отворим една нова тема и там да видим как да оформим предложенията в писмен вид и на кое предложение къде му е мястото. Сроковете са много малки, за това трябва да се побърза

  10. #40
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Колеги, въпреки, че това обръщение предизвиква насмешка в мен поради това, че притежавам кошери, които все още не съм видял, но имам намерение.За пчелар мога да мина само със завидна доза фантазия и цел да забавлявам аудиторията, но това върху което искам да акцентирам, че въпреки смислените предложения и желанието за промяна, трябва страхът от пчелите до някаква степен да се прехвърли и върху пчеларите.Започнете под някаква форма, на местно и национално ниво, пчеларските сдружения да събирате такси за адвокати и прочие, които да защитават интересите на пострадалите хора от нерегламентираните пръскания.Някои дела ще се спечелят, други не, но същественото е да сте в очите на земеделците като стършели, с които ако не искат ядове, трябва да се съобразяват.

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •