Съжалявам, че пак не е твърде по темата..... Не винаги системата е най важна за добива.Всъщност на първо място е флоропокритието, наличието на конвейрна паша.Някои райони са облагодетелствани в това отношение.Моите пчели са в ДБ кошери от старите модели, стационарни .Никога не съм сменял принудително майки.Никога не съм купувал "породисти" майки.Променил съм малко неща от метода на дядото който ме научи.Основно тези неща са стесняването на пролет по Блинов и най важното-работа с поне два магазина.Не съм в планински район, но също имам билков мед- местността наоколо е пресечена.Освен това има акациеви и липови гори и то на големи площи.Като се добави слънчогледа и рапицата когато я има....
Не ми е удобно да кажа средния добив за тази година.....вероятно ще бъда засипан с обвинения в лъжа .Водя си статистика за добива от десет години.Последните е постоянно около едно и също много добро количество(сравнено със средното за страната), като тази година е нещо което не е било за повече от 20-те ми години в пчеларството.
Трудно е за колегите, които нямат тези природни дадености, те трябва да търсят начини да изцедят докрай възможностите и на пчелите и на пашата.