Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 19 ПърваПърва ... 816171819 ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 184
  1. #171
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Че то точно и на вас двамата, ако трябва да ви се обяснява? Отиде работния ден.......
    Малко трудна работа.

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Нещо не ви разбирам. Имате, примерно, 50 основни семейства и 50 помощни. Отваряте 100 капака, бъркате в 100 кошера, ако се налага подхранване - 100 кошера, преглед - под 100 капака, местене на рамки, обединяване, рамки и основи под 100 капака, .... и твърдите, че работата е по-малко и било по-лесно? В крайна сметка, на колко кошера делите добива си, за да получите среден резултат за сезона? Единствено снеглеровата дъска внася някакво облекчение, но това не е помощно, по-скоро двусемейно/двумайчино в различните техники на използване.
    Аз не бъркам в кошерите и храня само ако някой има нужда и то предимно с твърда храна. След акацията деля кошера със снеглеровата дъска и вход на 180 градуса (4 дена работа) като младата майка е от горе. Отварям ги да видя само дали е оплодена и повече никакво отваряне. Юли махам дъската и вкарвам семейството в слънчогледа. През останалото време никаква работа. Някой път едното семейство се е объркало, но остава другото и кошера пак е в медосбора. И си правя още 50 допълнителни малки пчелни семейства да има за продаване ако се яви някой и тях също ги ползвам за много неща. Но аз ротации не правя, прегледи не правя защото видях че колкото по малко работиш с кошерите вадиш повече мед!
    По време на пролетното и есенното подхранване и третиране са 50+10 запасни.

  3. #173
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Пробвал съм с двумайчини семейства. Лично аз нямам усещането, че си заслужава цялата хамалогия.
    Може би аз не правя нещата както трябва. Но като сложа чертата по-добре да си гледам отделно семайствата.
    Мисля че качествените и млади майки си заслужават повече внимание и те са ключът към по-добрите добиви.
    Иначе пусто любопитство постоянно правя някакви опити с проверени и недотам изпитани методи и мероприятия.
    Полупланински район 700 м.н.в.
    8 рамкови многокорпусни кошери,хибридна система.

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    ..... ама ако пък не беше и това от тези кошери нямаше да извадя . В крайна сметка въпреки грешките изкарах мед колкото от другите......

    Ехааа, гледам аз съм бутнал темата преди две + години. И тогава и сега слабо участие, технологиите са секретни. Тогава писах, че по различни причини има изоставащи семейства и ми се губят 20-30 тенекии мед на сезон. Въпроса е решен по начина, който смятах да пробвам. Някои се чудеха, как ще разнасям резервите / помощни /семейства, ами лесно стана : привечер го грабвам / нука / и го слагам до семейство, което ще бъде подсилено. Това става , когато се напълни с пчели / не ме питайте за срокове / .След Х време го местя, като летящите му пчели подсилват съседното семейство. Отново е поставено някъде, където ще подсилва след време. Някои останаха да зимуват, заедно със новите -създадени през 2019г. Сега имам резерви / помощни / с майки 2018г. и 2019г.

  5. #175
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Някои се чудеха, как ще разнасям резервите / помощни /семейства, ами лесно стана : привечер го грабвам / нука / и го слагам до семейство, което ще бъде подсилено. Това става , когато се напълни с пчели / не ме питайте за срокове / .След Х време го местя, като летящите му пчели подсилват съседното семейство. Отново е поставено някъде, където ще подсилва след време. Някои останаха да зимуват, заедно със новите -създадени през 2019г. Сега имам резерви / помощни / с майки 2018г. и 2019г.
    A кажи колко е голям нука ти–нормален ЛР,ДБ или нормален нук? ИЛИ Е ОСМАК независимо каква система? Нормалния нук не може да ти даде толкова летящи (т.е. принасящи) пчели за да се почувства осезателно в добива на мед на основното с-во. Нещо не се срещат нещата с подобни кондики. Правех ги тия неща, но с помоща на осмак ДБ.Разнасях ги като теб- на този,на онзи ,на другия ,на трети, ама почна да дотяга.Да ,наистина даваха.Стигал съм до 90-120 кг от такъв кошер.Но тогава си струваше.Хамалогия=на пари.А сега какво?Хамалогия =на2-3 т. мед складирани в гаража.Я го продадеш,я не.Тъй ли е Чанко? Със снеглерова дъска е по -приемливо откъм хамалогия.

  6. #176
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Че то точно и на вас двамата, ако трябва да ви се обяснява? Отиде работния ден.......
    Какво искаш да кажеш с тези две изречения? На тях двамата,дето са на ти с проблематиката им трябва един работен ден( 8 часа),а за другите сигурно ще трябва цяла работна седмица.
    Ха сега добре дошъл блудни сине отново тук при първородната майка закрилница.Малко патетично ,но аз така го приемам и затова така го пиша.Не знам от кога си отново тук (мен ме нямаше доста време по други причини) но добре си дошъл!Искрено.Мисля,че когато спорим за нещо си ,двамата,без намесата на доброжелатели винаги ни остава някакъв плюс и за двама ни.Весело изкарване на празника Тянко!

  7. #177
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Какво искаш да кажеш с тези две изречения? На тях двамата,дето са на ти с проблематиката им трябва един работен ден( 8 часа),а за другите сигурно ще трябва цяла работна седмица.
    Ха сега добре дошъл блудни сине отново тук при първородната майка закрилница.Малко патетично ,но аз така го приемам и затова така го пиша.Не знам от кога си отново тук (мен ме нямаше доста време по други причини) но добре си дошъл!Искрено.Мисля,че когато спорим за нещо си ,двамата,без намесата на доброжелатели винаги ни остава някакъв плюс и за двама ни.Весело изкарване на празника Тянко!
    Ами съвсем просто е. Въпросното обяснение няма да се случи тук. А на някоя маса. И понеже няма да има хейтъри, приказката ще се услади и удължи. Поздрави и на теб!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #178
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    A кажи колко е голям нука ти–нормален ЛР,ДБ или нормален нук? ИЛИ Е ОСМАК независимо каква система? Нормалния нук не може да ти даде толкова летящи (т.е. принасящи) пчели за да се почувства осезателно в добива на мед на основното с-во. Нещо не се срещат нещата с подобни кондики. Правех ги тия неща, но с помоща на осмак ДБ.Разнасях ги като теб- на този,на онзи ,на другия ,на трети, ама почна да дотяга.Да ,наистина даваха.Стигал съм до 90-120 кг от такъв кошер.Но тогава си струваше.Хамалогия=на пари.А сега какво?Хамалогия =на2-3 т. мед складирани в гаража.Я го продадеш,я не.Тъй ли е Чанко? Със снеглерова дъска е по -приемливо откъм хамалогия.
    Понеже се правиш, че си забравил, какво си писал за мен ще ти отделя две изречения. За две години не си разбрал идеята ми, защото май не четеш наред. Никъде не съм писал, че ще си вдигам добивите с помощни нукове- 5 рамки ДБ. Подсилвам изоставащи семейства, които без тази помощ не биха дали продукция. При необходимост обединявам, като оставям майката на нука. И най-важното -не ми дреме в момента дали ще имам 5 -10-20 % смъртност, застрахован съм 40%.

    пп. и не се кахъри за моя мед.

  9. #179
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    За пило също може да ги ползваш и за каквото имаш нужда. Така имаш много повече варианти и е пъти по лесно. Добива не е толкова голям, ако от нормален кошер вадя по 30кг. от този обединен с помощно 45, но бонуса е в облекчаването на работата. А при мен няма тайни, пролетно време ги деля а преди слънчогледа ги обединявам, така се спира роевото и през годината работят 2 майки което дава повече работна пчела за основната ми паша.
    Моята цел също е към 50 кг., но работя с ДБ. и при мен ще са помощни отстрани.

  10. #180
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    Моята цел също е към 50 кг., но работя с ДБ. и при мен ще са помощни отстрани.
    При ДБ всичко е по сложно и тежко за сам човек.

 

 
Страница 18 от 19 ПърваПърва ... 816171819 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •