Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 19 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 184
  1. #81
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Сложен въпрос. Опитай пак, но по разбираемо. Ти дори Друмев ще затрудниш така.
    Май -да. Ако сложа въпросителен знак на второто изречение, дали ще е по-ясно?

  2. #82
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Май -да. Ако сложа въпросителен знак на второто изречение, дали ще е по-ясно?
    Опитай, може да се получи, но се съмнявам. Както каза и Друмев/ е, пак Друмев - тоя като троскот/ терминологията ти е сложна.

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Опитай, може да се получи, но се съмнявам. Както каза и Друмев/ е, пак Друмев - тоя като троскот/ терминологията ти е сложна.
    Сложна за бръснари, тука нали сме уж пчелари.

  4. #84
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    Помощните (коригиращи) семейства са една необходимост която всеки от нас използва по различен начин. Аз съм съботно неделен пчелар и съм ограничен времево . Затова винаги се стремя да са максимално силни семействата ми а така работата по тях е по малко. Системата е ДБ с дълбоко дъно ,плодник , ханеманова,три -четири магазина , снегровата дъска и помощни семейства са най отгоре.По този начин бяха около половината ми семейства.Още преди ( или по време) на акацията съм заложил маточници в най горните помощни семейства. Така след акацията си имам млада оплодена майка в помощното семейство .Кагато вадя акациевият мед ,свалям горното помощно семейство на дъното с млада майка а старата отива горе. Така хем горното семейство което е било по слабо обира летящата пчела на долното семейство и се изравнят по сила хем долното е отслабено като е качено горе(като помощно) Това като противороева мярка. Пробвах снегровата дъска да остане и по време време на слънчогледа и чрез налиране да подсилвам семейства ,но не останах доволен от резултата. Така че мине ли акацията снегровата изчезва и сам само на ханеманови и семействата се пукат от пчела. Аз съм стационарен, но като добив гоня колеги на подвижното.Като хамалогия ми се вижда доссттта та тази година малко ще сменя нещата ,че кръста не само при пчелите ми трябва.
    Браво. Съботно-неделен пчелар със 170-200 семейства да ги гледаш по този начин. Аз се уморих още докато го чета. Изкалпазанил съм се. Наистина добивите са почти двойни, но не е за всеки.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  5. #85
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Сложна за бръснари, тука нали сме уж пчелари.


    Някой са пчелари.

  6. #86
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Браво. Съботно-неделен пчелар със 170-200 семейства да ги гледаш по този начин. Аз се уморих още докато го чета. Изкалпазанил съм се. Наистина добивите са почти двойни, но не е за всеки.
    Жената винаги ме гледа странно, когато обяснявам на някой приятел че имам няколко кошера из двора!

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз съм избрал на този етап отделно семейство ( отводка, нук , т.н.) и за по-евтино и по-лесно, ще бъде във фибран 4-5 рамки. Избирам този вариант, защото ще мога да ги местя из пчелина, като това ще е единия вариант, за подсилване с техните пчели на слабаците. Приложението на един презимувал нук е описано в поста, който цитирах и се опитах да разбутам темата. Трябва да нагодя сроковете за някои операции сам, защото нищо не мога да открадна от колегите.
    На Виктор помощните са по добрия вариант.
    Слаби семейства и слаби семейства със скапана майка /ако разбира се не е от липса на перга, нектар или подготвени килийки/ не са подсилва а се бракува и не като обединение с друго едно семейство а в няколко.Това ако гониш дълготраен ефект и си по якичък.
    Ама това са си мои мисли възприети от теориите.

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Гоше , при теб не са само теории , а е точно , както си трябва .

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    На Виктор помощните са по добрия вариант.
    Слаби семейства и слаби семейства със скапана майка /ако разбира се не е от липса на перга, нектар или подготвени килийки/ не са подсилва а се бракува и не като обединение с друго едно семейство а в няколко.Това ако гониш дълготраен ефект и си по якичък.
    Ама това са си мои мисли възприети от теориите.
    Е, как си ги представяш тия слаби семейства със скапани майки. Презимували на една рамка, с пило ,колкото една капачка. Нямаш никаква фантазия. Аз ги виждам така : Нормално презимували на Х бр. рамки, с добро пило, но малко по-назад от отличниците. На такива им помагам с някоя рамка запечатано пило ( може и с млади пчели ). Ако някоя майка не се справя се заменя с по-добра заедно с пчелите на помощното. Преди някоя от пашите помощното семейство се отнася някъде ( до друг кошер ) за да налетят пчелите му съседния и да го подсилят допълнително. Преди слънчогледа пръскам всички рамки със запечатано пило от помощните и налитам пчелите им по другите. Долу -горе работата трябва да стане : пчелите от две семейства да събират мед в едно.

    Корпусните дву и три майчини с Н=1,8м. ги оставям на вас. Аз съм с 4-5 рамков нук, от фибран.

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Е, как си ги представяш тия слаби семейства със скапани майки. Презимували на една рамка, с пило ,колкото една капачка. Нямаш никаква фантазия. Аз ги виждам така : Нормално презимували на Х бр. рамки, с добро пило, но малко по-назад от отличниците. На такива им помагам с някоя рамка запечатано пило ( може и с млади пчели ). Ако някоя майка не се справя се заменя с по-добра заедно с пчелите на помощното. Преди някоя от пашите помощното семейство се отнася някъде ( до друг кошер ) за да налетят пчелите му съседния и да го подсилят допълнително. Преди слънчогледа пръскам всички рамки със запечатано пило от помощните и налитам пчелите им по другите. Долу -горе работата трябва да стане : пчелите от две семейства да събират мед в едно.

    Корпусните дву и три майчини с Н=1,8м. ги оставям на вас. Аз съм с 4-5 рамков нук, от фибран.

    Ееееееееее Чанко не ми се връзвай!
    Каквото и да направиш е по добро от това нищо да не направиш.
    Всяка система си е добра няма значение кой я е измислил и къде дали в Сибир или Сащ,/ Демари не е живял в земите на старите българи нито Найчуков/ както и Брат Адам не е направил Бъкфаста в Бачковския манастир макар че колеги работят с Бъкфастки.

 

 
Страница 9 от 19 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •