Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 19 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 184
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    ........................
    Колега, каква е конфигурацията на есен и при зазимяване ?

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Хайде по-лесен въпрос : едно семейство ли зазимяваш или две, едно над друго.

  3. #73
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Есента ме заварва с много 2-у семейни кошери (основното долу - помощно горе) които до началото или най много средата на септември са в тоя си вид. Не се интересувам колко слаби семеиства ще зазимя а колко силни такива. Това че съм имал през сезона 170-200 семейства а съм зазимил 130-140 не ме е притиснявало. Зимата оставям семействата на д. дъно, наставка(7см)плодник(ЛР),хранителна наставка ( 7см) табла и капак. Това подреждане го правя за по лесен достъп при храненето през зимата.Някой ще кажат абе тоя хем прави силни кошери -хем ги храни през зимата. Ами на мен не ми се е случвало слабо семейство да си изяде храната и да умре от глад. Докато семейство на 8-9 пити с пчели да умре от глад е нещо покъртително.Всеки сам избира дали края на януари да погледне през найлона как е семейството му или после да се обвинява че не е направил нещо когато е трябвало. P.S. От 2018 кошерите ще бъдат зазимявани с магазин (Д.Б) под плодника и съответно март над него. Причина- спокойствие на пчеларя. Следствието- свободен ден прекаран със семейството.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    Есента ме заварва с много 2-у семейни кошери .............. Зимата оставям семействата на д. дъно, наставка(7см)плодник(ЛР),хранителна наставка ( 7см) табла и капак. .
    Извинявай, че пак ще питам, но се мъча да си изясня това, което смятам да правя. Доколкото разбирам- помощните семейства ги създаваш всяка пролет. Аз ще пробвам, веднъж създадени да зимуват и да се ползват през следващия (-щите ) сезон.

  5. #75
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Извинявам се че със такова голямо закаснение отговарям колега , но работата ми е такава че ми е много трудно да пиша през деня!

  6. #76
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Извинявай, че пак ще питам, но се мъча да си изясня това, което смятам да правя. Доколкото разбирам- помощните семейства ги създаваш всяка пролет. Аз ще пробвам, веднъж създадени да зимуват и да се ползват през следващия (-щите ) сезон.
    Сложен въпрос. Опитай пак, но по разбираемо. Ти дори Друмев ще затрудниш така.

  7. #77
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Дъно , магазин ,плодник(за долното) снегровата отгоре и пак се повтарят нещата. Но е много трудоемко за сам човек (вече ако има кой да помага е друго)

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Колегата Виктор описва начин на работа, която по скоро двусемейно и двумайчино отглеждане. Поне в моето съзнание работата с помощни е нещо различно. Като се замисля ясно и точно определение няма (както за повечето понятия в пчеларството).
    Атанасов ти кой метод клониш? Помощно в отделен кошер (сандъче и т.н.), или двусемеен, или двумайчин.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    И аз още бъркам понятията. С времето ще свикна и аз.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Колегата Виктор описва начин на работа, която по скоро двусемейно и двумайчино отглеждане. Поне в моето съзнание работата с помощни е нещо различно. Като се замисля ясно и точно определение няма (както за повечето понятия в пчеларството).
    Атанасов ти кой метод клониш? Помощно в отделен кошер (сандъче и т.н.), или двусемеен, или двумайчин.
    Аз съм избрал на този етап отделно семейство ( отводка, нук , т.н.) и за по-евтино и по-лесно, ще бъде във фибран 4-5 рамки. Избирам този вариант, защото ще мога да ги местя из пчелина, като това ще е единия вариант, за подсилване с техните пчели на слабаците. Приложението на един презимувал нук е описано в поста, който цитирах и се опитах да разбутам темата. Трябва да нагодя сроковете за някои операции сам, защото нищо не мога да открадна от колегите.

 

 
Страница 8 от 19 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •