Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 19 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 184
  1. #61
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ей туй па кво беше.

    пп.Само 130 са.
    Може да имаш двойник ако е така, моля за извинение.

    http://babh.government.bg/uploads/Fi...elini%20v5.pdf
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Може да имаш двойник ако е така, моля за извинение.

    http://babh.government.bg/uploads/Fi...elini%20v5.pdf
    Не е двойник, а някой съименник. Около Карнобат се среща доста често. По време на войната в едно село чули, че са убили един Чанко и половината село -ревнали.

  3. #63
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Цял живот съм си мислил, че меда го носят пчелите а не кошерите, а то какво излезе...
    еми явно си живеш/я/ в заблуда ....

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    216
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    еми явно си живеш/я/ в заблуда ....

    Аааа, не съм в заблуда. Някои хора минаха през много системи и накрая се увериха, че наистина меда го носи пчелата а не кошера.
    Най-добрата цялостна система за работа с нуклеуси е на Майкъл Палмър.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    От 2 години работя с помощни и за мен това е много полезно без значение бройката. Трябва ти пило, имаш го, трябват ти майка също.

  6. #66
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    От 2 години работя с помощни и за мен това е много полезно без значение бройката. Трябва ти пило, имаш го, трябват ти майка също.
    Нямам против начина ти на работа, а просто да раздвижим темата. За какво ти е пилото например? Аз знам отговора, но нали казах по горе, че да разберат и тези които не знаят.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Нямам против начина ти на работа, а просто да раздвижим темата. За какво ти е пилото например? Аз знам отговора, но нали казах по горе, че да разберат и тези които не знаят.
    Ако ми трябват прясно пило да проверя дали някой кошер има майка взимам от тях. Всичкото запечатано пило взимам от тях преди основната паша и го слагам на основните семейства.
    Взимам пило когато правя отводка и не стигнат рамките. Ако забележа някой основен кошер останал без майка направо му придавам цяло помощно семейство и не губя този месец в който ще се оплоди новата майка. Това се сещам на момента, но и за друго ги ползвам, и не притеснявам основните семейства а ги оставям да си работят.
    Преди да започна с помощните винаги 1/3 от кошерите изпускаха пашата, тази година от 43 кошера 42 работиха на слънчогледа а за последния вината беше моя, просто направих лоша преценка.
    Това са ми помощните семейства които са отделно от кошерите, иначе ползвам и помощно семейство на самия кошер като обръщам входа на помощното семейство на 180 градуса и след това преди пашата задължително обединявам.

  8. #68
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2016
    Мнения
    3
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Ако ми трябват прясно пило да проверя дали някой кошер има майка взимам от тях. Всичкото запечатано пило взимам от тях преди основната паша и го слагам на основните семейства.
    Взимам пило когато правя отводка и не стигнат рамките. Ако забележа някой основен кошер останал без майка направо му придавам цяло помощно семейство и не губя този месец в който ще се оплоди новата майка. Това се сещам на момента, но и за друго ги ползвам, и не притеснявам основните семейства а ги оставям да си работят.
    Преди да започна с помощните винаги 1/3 от кошерите изпускаха пашата, тази година от 43 кошера 42 работиха на слънчогледа а за последния вината беше моя, просто направих лоша преценка.
    Това са ми помощните семейства които са отделно от кошерите, иначе ползвам и помощно семейство на самия кошер като обръщам входа на помощното семейство на 180 градуса и след това преди пашата задължително обединявам.
    Колега, колко време преди пашата слагаш запечатаното пило, и колко преди пашата обединяваш и налиташ? И след приключване на пашата отнемаш ли рамки да не се изроят?
    Благодаря.

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от cochi75 Виж публикацията
    Колега, колко време преди пашата слагаш запечатаното пило, и колко преди пашата обединяваш и налиташ? И след приключване на пашата отнемаш ли рамки да не се изроят?
    Благодаря.
    Аз имам само една основна паша - слънчогледа и тогава прехвърлям пило, там няма проблем с роенето. За раните паши нека някой колега да какже как процедира защото аз нямам опит. А обединяването го правя около 10 дена преди пашата, вече зависи кога имам свободно време, но слънчогледа е дълга паша.

  10. #70
    Потребител
    Регистриран
    26.01.2012
    Мнения
    54
    Помощните (коригиращи) семейства са една необходимост която всеки от нас използва по различен начин. Аз съм съботно неделен пчелар и съм ограничен времево . Затова винаги се стремя да са максимално силни семействата ми а така работата по тях е по малко. Системата е ДБ с дълбоко дъно ,плодник , ханеманова,три -четири магазина , снегровата дъска и помощни семейства са най отгоре.По този начин бяха около половината ми семейства.Още преди ( или по време) на акацията съм заложил маточници в най горните помощни семейства. Така след акацията си имам млада оплодена майка в помощното семейство .Кагато вадя акациевият мед ,свалям горното помощно семейство на дъното с млада майка а старата отива горе. Така хем горното семейство което е било по слабо обира летящата пчела на долното семейство и се изравнят по сила хем долното е отслабено като е качено горе(като помощно) Това като противороева мярка. Пробвах снегровата дъска да остане и по време време на слънчогледа и чрез налиране да подсилвам семейства ,но не останах доволен от резултата. Така че мине ли акацията снегровата изчезва и сам само на ханеманови и семействата се пукат от пчела. Аз съм стационарен, но като добив гоня колеги на подвижното.Като хамалогия ми се вижда доссттта та тази година малко ще сменя нещата ,че кръста не само при пчелите ми трябва.

 

 
Страница 7 от 19 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •