Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 19 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 184
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Изпусна и още нещо. Т.н. помощни семейства са нещо като фабрика за пчели. Необходимо е обаче да им се дава. Един такъв нуклеус е в състояние да даде няколко отводки през сезона, но пак зависи от майката. Как защо и по какви причини смятам повечето сами ще се досетят. Защо трябва да се отслабват основните семейства преди пашите, като нуклеусите ще свършат тази работа. Но има и друго. Малко повечко е работата при тях. Имайте впредвид, че тези нуклеуси напролет правят много бурно развитие. Когато средните по сила основни семейства имат по 6-7 пити пило, то нуклеусите, които зимувам на два корпуса по пет рамки, вече се пукат по шевовете, но това пак зависи и от майката и от работата на пчеларя. После защо е необходимо да разнасяш нуклеусите при подвижно. Излишна хамалогия. Винаги можеш да занесеш само няколко и с тях да подсилиш основните, а акатада я дадеш там, където има нужда от подмяна. Това не са слаби семейства общо взето ги подържам на 10 рамки през целия сезон. Взимаш, даваш, пчелите работят-градят, павят пило. Винаги, когато видиш, че някое семейство тръгне назад може да го засилиш с едно помощно такова. т.е. да му дадеш едно средно по сила семейство с млада работеща майка. Е има си и своите недостатъци. Трябва да се подържа инвентар, да де преглежда по-често, да му се дава храна през целия сезон, което все пак си е един разход, но има начин тези разходи да се възвърнат неколкократно. Все пак това си струва, когато имаш повечко семейства. Тази година се бях поолял в правенето на отводки. С 30 повече отколкото инвентар имам на разположение. Та с излишните подмених майките на всички, които не ми хареса как се държат през сезона и сега нямам майки на повече от една година а и всички семейства станаха силни.Правенето на отводки, оплождането на майки не са единственото предимство. При конвейрна паша, когато семействата позаслабнат винаги можеш да ги посилиш с по пита две пило и пчели. Но както казва scutellator важно е какви са пчелите.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Абсолютно задължително е за мен да ги разнасям на подвижно, защото си пазя кошерите лично и не ги оставям сами и за 10 мин. Ако пом. семейства не са с мен просто няма кой да се грижи за тях както и да ги охранява. В тоя ред на мисли и извън темата завчера в 3 часа по среднощ някой ми изпробва как работи алармата и колко бързо реагирам.
    Така или иначе съм решил да пробвам следващия сезон. Подготвил съм вече сандъците, имат още малко работа и са 6+, но ако не си извоювам пазар за отводките ми се струва, че няма да си заслужава. Ще опитам пък ще видим.

  3. #33
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ...но ако не си извоювам пазар за отводките ми се струва, че няма да си заслужава. Ще опитам пък ще видим.

    Пазар има колкото щеш, не е според закона, но когато има вакуум все нещо ще се намери да го запълни.
    С продажбата на отводки идва и по-голяма отговорност. Повечето професионални пчелари търгуващи с пчели на запад имат/ли някаква болест, представляваща обект на ветеринарен контрол в пчелините си (изразът не е съвсем правилен, но е най-лесния за обяснение и близък по смисъл), но това не означава че те трябва да станат нейни разпространители! Протоколите използвани за производство на пчели за продажба са различни от тези например когато пчелините са за производство за мед. Проблемът е когато един пчелар е свикнал да работи по един (напълно приемлив за хобисист) начин и изведнъж реши да промени производственото си направление и продължи да работи по същия тертип, щото така му е по-лесно.

    Това по-горното се отнаса най-вече за професионално ориентираните пчелари. Там поради мащабите е неизбежно рано или късно да не се сблъскаш с някоя болест. Малките пчелари, понеже са изолирани (освен от самите себе си и съседите им ) в по-голяма степен, имат по-голям шанс да стоят дълго време настрана от болестите.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #34
    Работя с помощни семейства в 6 рамкови нуклеуси.Използвам ги за производство на майки,за подсилване на основни семейства преди паша,за обединяване с по-слаби,за оправяне на търтовки,против роене и за зимуване на запасни майки.

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Как подсилваш основните семейства? С отделни рамки или с налитане?

  6. #36
    Не подсилвам всички основни семейства,само тези,които се налага.Ако до кошера ,който искам да подсиля има нуклеус-подсилвам с налитане,ако е далеч-с рамки с люпещо се пило.Някой направо ги обединявам,ако майката не е добра.

  7. #37
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Kavezu Виж публикацията
    Темата е много интересна и лисваше във форума до момента. Помощни семейства или семейства за производство на пчели. В литературата въпросът за работата с тях не е описан много подробно /или поне аз не съм попадал на такъв източник/.
    Литература да искаш...
    Има една поредица на д-р. Антел Грънчаров - Интензивно пчеларство, наскоро излезе и ново допълнено издание. В тия книги много подробно е описана работата с двумайчни семейства, двусемейни кошери и помощни семейства.

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Прав си, литература бол. Моя въпрос беше с практикуване на работа с помощни семейства. Някой да сподели своя опит.

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Уважаеми колеги,
    тази тема е за ситните пчелари и младите малко трудна.Но все пак когато се иска може и да се научи.Жив човек може да научи много само ако е интересент.Пчели не може да чува човек којто нјама лјубов к-м пчелите...

    По т-зи тема најдох едно предаване, може би малко е проблем езика но из нјаколко п-ти влиза се в бита (с-штеството)

    www.youtube.com/watch?v=VTxkWoRw8ww

    когато излезне, поп-лнете заглавието с тази адреса

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от syzi Виж публикацията
    Работя с помощни семейства в 6 рамкови нуклеуси.Използвам ги за производство на майки,за подсилване на основни семейства преди паша,за обединяване с по-слаби,за оправяне на търтовки,против роене и за зимуване на запасни майки.

    Темата :теория, теория и пак теория. Това е един пост с изброяване на практическите ползи от помощни семейства. Знам че технологиите са тайна, но някой няма ли да сподели как практикува. За Фарар четохме, там са трудни и мътни (за мен ) нещата. Дайте нещо по-достъпно (например работа с 6 рамков нук ). Темата е стара и има колеги, които са натрупали опит.
    пп. Аз нямам никакъв опит с помощни и ще се радвам на всеки споделен.

 

 
Страница 4 от 19 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •