Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 19 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 184
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Съжалявам, че пак не е твърде по темата..... Не винаги системата е най важна за добива.Всъщност на първо място е флоропокритието, наличието на конвейрна паша.Някои райони са облагодетелствани в това отношение.Моите пчели са в ДБ кошери от старите модели, стационарни .Никога не съм сменял принудително майки.Никога не съм купувал "породисти" майки.Променил съм малко неща от метода на дядото който ме научи.Основно тези неща са стесняването на пролет по Блинов и най важното-работа с поне два магазина.Не съм в планински район, но също имам билков мед- местността наоколо е пресечена.Освен това има акациеви и липови гори и то на големи площи.Като се добави слънчогледа и рапицата когато я има....
    Не ми е удобно да кажа средния добив за тази година.....вероятно ще бъда засипан с обвинения в лъжа .Водя си статистика за добива от десет години.Последните е постоянно около едно и също много добро количество(сравнено със средното за страната), като тази година е нещо което не е било за повече от 20-те ми години в пчеларството.
    Трудно е за колегите, които нямат тези природни дадености, те трябва да търсят начини да изцедят докрай възможностите и на пчелите и на пашата.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не винаги системата е най важна за добива.Всъщност на първо място е флоропокритието, наличието на конвейрна паша.

    Ти говориш за добивите като количествена абсолютна стойност, а аз имам впредвид сравнителна стойност. За мен абсолютните добиви са без значение. Нямам нищо против да вадя средно 5 кг от кошер, стига това да представлява 2, 3 -10 пъти повече от средния добив (т.е. изразяващ се в отрицателна стойност) за другите семейства.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Е че той колегата Руслан нали баш туй ни казва ? С класическа работа и сандъци и при добър район - 2-3 пъти средния добив за страната. И понеже колегата има сравнително щадящ изказ /за разлика от мен и теб например/, как да каже че е изкарал 90-100 или 120 кила/например/, като и в неговата околия има хора дето са с 50-80% смъртност и 30 кила им е мечта ?

  4. #24
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    scutellator написа - Предполагам всеки е забелязал че независимо каква система и технология ползва винаги има и силни и слаби семейства. И въпреки най-добрите грижи слабаците колко мед дават?
    Това е по темата. Ако имаме две слаби семейства, по-разумно е да се обединят преди главната паша. Кое е помощно и кое е основно е без значение. Работи се по определена технология, която зависи от кошерите с които разполага пчеларя. Работи се с прелките и с преградните дъски /плътно опиращи до стените и дъното, с двойна мрежа или с ХР/.
    Но слабите семейства са частен случай.
    Интересно ми е какво се случва при средно по сила основно семейство подсилено с помощна майка, при всички системи кошери.
    Не съм ползвал помощни семейства. Ще се радвам ако прочета в тази тема споделен опит, независимо дали е успешен или неуспешен. Подчертавам че споделените грешки за мен са по-ценни. Това което пише в книгите е едно, но дали става на практика?

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    А какво ще кажеш за район където средния добив е отрицателна стойност? Където местните пчели трудно оцеляват със собствени сили и през по-голямата част от активния сезон живеят благодарение на питка/захарен сироп. И поради тази причина рядко развиват силни семейства.
    .... За да може да се захрани и основнто и помощното семейство с пчели (т.е. да се придаде смисъл в употребата им) означава още повече допълнителен разход за захар, транспортни разходи и др. ( при такова интензивно използване на храна за пчели, ще е нужна покупката и на още по-голяма машина за месене на питки, или съответно по-голям разход за инвентар според различната система на подаване на храната която се използва)

    Нека обаче се абстрахирам от такъв екстремен случай, с който повечето от вас не са се сблъсквали.
    Да приемем че сме свикнали да извършваме всичките му там манипулации барабар със противороевия контрол и гоненето на рояци ( в определен момент едното се случва въпреки другото) ... и всичко това действа и си заслужава.
    Идва ден обаче когато трябва да се грижим за повече кошери ( представете си че някой ден със съмочувствието ви за голям и опитен пчелар ви наемат на работа да управлявате 2-3-5+ хил. кошера .....) и...... работата започва да дотяга, времето започва да недостига за всичко, кръста ви вече не е толкова здрав както на младини ... и преценявате че за да върви работата гладко както преди ви е нужен по един работник (и то не какъв да е а такъв който да може да свърши работата която вие вършите) на всеки 50 кошера(примерно). Греда!

    Времето е най-скъпото нещо.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Интересно ми е какво се случва при средно по сила основно семейство подсилено с помощна майка, при всички системи кошери.

    Упражнение пълнене на кошница с вода.
    Колкото и да се стараеш винаги едни семейства са по-слаби от други.
    Дори и при еднаква сила, едни семейства дават повече мед от други.
    Номера е в пчелите, не във бройката им, въпреки че грубата сила често също върши работа.

    Според мен ако обединиш две силни семейства ще получиш много по-добри резултати, отколкото ако обединиш 4-5-10 слаби или средни по сила за да достигането същия брой пчели.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    В по- предния си пост имаш един въпрос. Ако е към мен, няма да ти отговоря щото съм тактичен и някой може да се засегне. В мойто село съм се отказал да завъждам банани. Оттам нататък както обикновено си прав. Дано повече хора те разберат.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност нека поставим въпроса по друг начин и тогава картинката ще стане малко по-ясна. За какво се използват помощните семейства. Аз ги наричам с друго име - нуклеуси. Това само по себе си би рябвало да хвърли малко светлина, но нека да видим какво мислите по въпроса.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз виждам смисъл в пом. семейства да използвам подменените майки още малко, да имам резервни майки, да подсилвам отводки, да оплождам майки без да губя време в основните семейства, да подсилвам основни семейства най-вече пролетно време когато силния старт е мноооооооооого важен.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Не знам верния отговор на въпроса на Бонев, но знам своя отговор.
    Аз ще ги използвам хем да увелича бройката на кошерите си, хем да вкарам екстра пчели в кошерите, които ще събират мед и да напълнят по-бързо магазините, хем като ми свършат сандъците да продам няколко отводки и парите да инвестирам веднага в инвентар.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 3 от 19 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •