Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 184
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Иначе е ясно, че помощните семейства, двумайчините и двусемейните кошери са технологии в пчеларството


    Пчеларските технологии и системи са за новаците (включая и онези с многото години практика), тъй като практическото им приложение не се разпростира по-надалеч.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    Red face

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Иначе е ясно, че помощните семейства, двумайчините и двусемейните кошери са технологии в пчеларството


    Пчеларските технологии и системи са за новаците (включая и онези с многото години практика), тъй като практическото им приложение не се разпростира по-надалеч.
    Съжалявам, ама това не го разбрах... :-(

    Опитът ми на пчелар е малък, а опитът ми с помощните семейства, двумайчините и двусемейните кошери е още по малък ;-)
    Въпреки това, миналата година, минах май през всичките.
    Първо реших да направя три двумайчини семейства (следвайки съветите на Петър Гръков). Края на април вдигнах майките с пило, прашец и колкото се може повече млади пчели, над досегашните корпуси, в които оставих прясно пило, мед и прашец. Заложиха маточници и майките се излюпиха в срок. И тогава времето се прецака. Дали майките не се оплодиха качествено или по друга причина, след обединяване на двете семейства не вървяха добре. Пчелите от 2 от отводките в рамките на две седмици, започнаха да правят самосмяна. Иначе и в двата чифта найки снасяха, бяха на външен вид читави, ... но мед не събираха, а и не се получи желаното количествао пчели.
    Накрая, в началото на слънчогледа, махнах горните семейства и ги установих на края на пчелина. Там за 3-4 седмици направо си станаха пълноценни семейства.
    На долните корпуси оставих до пда магазина и по един ЛР корпус за запълване. И бяха пълни и запечатани за по-малко от две седмици. А от корпусите при прегледите "извираха" пчели. Така на практика използвах едните семейства от двумайчините кошери - като помощни.

    Какви са моите изводи.
    1. Двумайчините семейства са само ако се работи с ЛР. По-бързо ги завземат пчелите, по-лесно се вдигат пълните с пчели, пило и мед корпуси, има заменяемост на рамки.
    2. Каквито и семейства да създаваш, първо си произведи оплодени майки (или ги купи). Пестиш една паша време.
    3. Двумайчиното семейство има смисъл, само ако успееш да вдигне бройката на пчелите до х3 спрямо стандартния брой.
    4. Двумайчиното носи ползи по-дълго, а помощното го "изгърмяваш еднократно".
    5. Мисля, че догодина ще практикувам с помошни семейства, които ще отвеждам греди или по време на силните паши. И ще продавам отводки ;-)

    Дай Боже времето да е благосклонно и зимата да свърши по-бързо!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Scutellator хвърли своята ръкавица..
    Ако те разбирам правилно, технологии като тази на Венер, Демари, дву-тримайчини семейства и т.н. са за аматьорите, а тези които просто го могат (професионалистите), произвеждат супермайки/суперпчели; не се занимават с глупости!
    Темата все пак е работа с помощни семейства, тя е част от по-важната тема- производство на повече пчели/суперпчели. Нека пишем за това.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Scutelator много пъти в този форум е обяснявал някои от наблюдаваните явления в пчеларството с генетичната предразположеност на една или друга порода пчели към едно или друго поведение. Напоследък и аз задълбах по-надълбоко в тази тема (налага ми се) и открих за себе си отговори на много от въпросите, които дежурно се задават в този форум:

    1. Защо при един пчелар нещо се получава, а при друг - не
    2. Защо някои слаби семейства се роят, а други силни - не
    3. Защо някои пчели задръстват майката, а други - не
    4. Защо някои семейства запълват магазините отгоре надолу, а други - точно на обратно
    5. Защо в един кошер се случва едно, а в друг - друго
    Защо, защо, защо, защо ................

    Ами в 90% от случаите отговора е много прост - защото такива са им инстинктите на съответната порода пчели. Дори и човек да реши да загуби една година от живота си и да изучи поведението на всички породи, пак това няма да му влезе в употреба, защото в неговия пчелин най-вероятно има непредсказуеми комбинации от различни видове мелези. Нещо като при кучетата - случайните кръстоски между различни видове породи са създали такова огромно разнообразие от видове кучета с най-различни поведения, характери, агресивност и т.н. Нима при пчелите не е същото? Нима при българския пчелар основната порода пчели не е КОНТЕЙНЕРНА ПРЕВЪЗХОДНА, което означава, че божа работа какви наследствени белези носи и какви особенности на поведението са се наплели в нейните пикливи 500 000 неврона (това е много малко - при човек са 150 000 000 000).

    Единственото разумно обяснение защо при един пчелар нещо се получава, а при друг - не, са ГЕНЕТИЧНИТЕ ДАДЕНОСТИ на майките и пчелите на дадения пчелар. При Венер нещо се получава, а при нас - не. Да, ама Венер упоменал ли е в книгите си какви са му майките и какво е родословното им дърво? Ако ние се сдобием точно с неговите майки, дали няма да се получи и при нас?

    Това лято си играх с апарати на Никот с цел собствено майкопроизводство. При някои кошери майките се съдраха да снасят яйца в апарата, при други така и не се получи, колкото и да ги мъчих. Какво беше различното? Ами единственото различно бяха породите на майките - пролетта купувах пчелни семейства от 20 различни човека, в резултат на което се сдобих с 20 различни породи от типа КОНТЕЙНЕРНА ПРЕВЪЗХОДНА. И при някои нещата вървяха, а при други - не.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Много се озадачих когато каза, че апарата ти работи без проблем. Сега се оказа, че си имал проблем и съм малко по спокоен. Не злорадствам, проста така и не можах да заработя с тоя апарат. Десетки опита с три апарата и нищо. Може да е и порода, ген или ......

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И аз имах проблеми с някои семейства, но при други нещата пееха. Ако ме попиташ защо - нямам отговор. Като цяло произведох стотици майки, част от които дойдоха в неподходящия момент, и се наложи да ги подарявам на колеги и приятели.

    Колкото до подбора на майките - понеже не съм специалист по майкопроизводство (а и моите пчелари не са), то подбора на майките го правехме по техния размер - имаше едри и тлъсти, но имаше и такива като червеи - дълги и тънки. Тоест оценявахме майките по техния размер, а семействата по това, че преливат от пчели, без да се роят. На пръв поглед има логика, но сега от позицията на новонаученото осъзнавам, че нещата със селекцията са много по-сложни, и дефакто ние сме допускали големи грешки.

    ПС: Накефи ме доцента, който изнесе лекцията в Ловеч преди 2 седмици. Изправи се на трибуната и каза "Аз цял живот изучавам пчелите и колкото повече научавам, толкова повече осъзнавам колко малко знам за тях".

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Не искам да досаждам, ама каква е връзката на последните няколко постинга с темата?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Никаква..........

    Създадохме работа на модераторите да се чудят как да въдворят ред - с триене или с местене в някаква друга тема. Съжалявам и се извинявам, но просто диалога така си течеше. И благодарности към модераторите, които търчат след нас и замитат лайн.та, които ние създаваме.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да се върнем на темата
    Не съм ползвал помощни семейства, но се каня да пробвам. Аргументите за са ясни. Имам обаче и някои резерви.
    Ако можем да развиваме силни основни семейства нужни ли са ни помощни?
    Тъй като това са отделни семейства те си искат още оборудване и грижи, а това рентабилно ли ще е?
    Ако с помощта на такова семейство вдигна добива с 30-35% не е ли по добре да гледам две основни сем. така и така ще са две? Ако много ми трябва пило разформировам няколко и толкова.
    Още място в пчелина и разнасяне на още сандъци на подвижно, ами ако си достигнал брой семейства над които не е рентабилно да нарастваш пресмятайки пашата?
    Размишлявайки по тези въпроси съм достигнал до извода, че трябва да си развиеш много стройна организация и добра технология за работа с помощни семейства за да си заслужава хамалогията. Ще започна с експериментите тази година и ще реша дали си заслужава за мен. Бих се радвал някой да сподели развита добра технология ако не .......

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако те разбирам правилно, технологии като тази на Венер, Демари, дву-тримайчини семейства и т.н. са за аматьорите, а тези които просто го могат (професионалистите), произвеждат супермайки/суперпчели; не се занимават с глупости!


    Медът го правят пчелите. Грешката която много пчелари правят е да си мислят че кошера (колкото по-модерен - повече мед), технологията и т.н. са пътя да затънат в реки от мед и вече готвят празните варели. Предполагам всеки е забелязал че независимо каква система и технология ползва винаги има и силни и слаби семейства. И въпреки най-добрите грижи слабаците колко мед дават? - Ей така изглеждат обикновените пчели в сравнение с това което може да бъде постигнато.
    Единственото което според мен си заслужава да се вземе от технологиите на пчеларстване е семействата по възможност винаги да се държат в добра кондиция (редовна подмяна на питите, почистване на дъната на пролет (ако не са мрежести), по-малко пестициди в борбата с акара и т.н. ) и много протеини в диетата на пчелите. Последното е изключително важно за всеко който иска пчели -шампиони.


    "Аз цял живот изучавам пчелите и колкото повече научавам, толкова повече осъзнавам колко малко знам за тях".

    Има хора които цял живот ходят на училище и пак са прости. Затова като си отвори устата в Европа и му се смеят. Пародия на учен. Заради някои хора още не може да стане професор, горкото.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 2 от 19 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •