Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 19 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 184
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ......И в тоя ред на мисли е още по ефективно отгоре над основния кошер да са си майка и дъщеря.
    Не съм прочел някой да оспорва това.

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да не скучаете.

    "Много е важно е да се посрещне усиленото нектароотделяне със силни пчелни семейства. Колкото повече пчели има в кошера, толкова повече мед се добива.
    Начините за постигане на това биват няколко:


    1. Подсилване с люпещо се пило. На избрано за събиране на нектар семейство, се придават няколко пити със запечатано и люпещо се пило, взето от средно семейство.


    2. Подсилване (подсипване) с пчели. На семейство, което следва да се подсилва, на прилетната дъска и пред нея се простира някаква кърпа. От семейство, което няма да участва в приноса на нектар, се вземат няколко пити с пило и пчелите върху тях и се изтърсват върху кърпата на подсилваното семейство. Питите с пилото се връщат в старото семейство. Младата пчела се насочва и влиза безпрепятствено в новия кошер, а старата - се връща обратно. Предварително трябва да се намери майката на подсилващото семейство и да се отдели в единия край на кошера, за да не се пренесе погрешно и изтърси в подсилвания.


    3. Подсилване с помощно семейство се прави, като предварително до всеки кошер, който се прецени, че ще се използва за медосбор, се поставя на разстояние до 50 см. помощен кошер, който е по-слаб и от него ще бъде използвана летящата пчела. По време на най-големия нектаропото, към 10 часа преди обяд, помощният кошер се отмества на повече от 1 м. встрани. Всички, излетели от него пчели ще влязат след прибиране от пашата в съседния кошер и ще останат в него. Натоварената с нектар и прашец пчела бива приемана безпроблемно във всеки кошер. След приключване на пашата от силния кошер може да се вземат пити със запечатано пило или пчели и да се подсили помощния кошер. По този начин в основния се предотвратява роенето, а другият се подсилва и става годен вече за събиране на нектар. Тази възможност при пчелното семейство се използва винаги при правилното и рентабилно пчеларстване."

    доц. д-р. Б. Първулов

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    "Принципите на рентабилното пчеларство са:
    - в главната паша да участват само силни пчелни семейства, като след това се използват и за създаване на отводки;
    - силните семейства се създават, чрез събиране на две в един кошер разделени с Ханеманова решетка или до всяко силно да има помощно семейство;
    - да се работи винаги с млади майки и силни семейства. Подсилването трябва да се извършва 5-6 дни преди цъфтежа на основните медоносни растения. "

    Източник:
    Кника: Уроци по пчеларство
    Автор: доц. д-р Б. Първулов

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз все си мислех, че ще прочета нещо такова:
    При 150 кошера направени в три групи по 50 се проведе ..........
    Първата група показа ......
    Втората група показа ......
    Аз дето съм от село си правя опити всяка година с няколко кошера по групи да видя какво ще стане, а професорите не могат, за що ли?

  5. #155
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    , а професорите не могат, за що ли?
    Четът чужда литература.Не им трябват опити,те си знаят още от училище..

  6. #156
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Аз все си мислех, че ще прочета нещо такова:
    При 150 кошера направени в три групи по 50 се проведе ..........
    Първата група показа ......
    Втората група показа ......
    Аз дето съм от село си правя опити всяка година с няколко кошера по групи да видя какво ще стане, а професорите не могат, за що ли?
    Аз ще ти кажа. Казвал съм го и преди. Тия професори, доценти и писатели са чели една книга и това е тази май?

    9184027yCvMHwPI[2].jpg

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Атанасов правил ли си по мащабно това дето е описал доцента.

  8. #158
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Слънчо, тази е прочетох преди 20 години от нямане какво да правя, а след 5-6 години купих първите си пчели.

  9. #159
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Слънчо, тази е прочетох преди 20 години от нямане какво да правя, а след 5-6 години купих първите си пчели.
    Това исках да кажа де. Именно тази книга е накарала много хора да започнат нещо. Едни да станат професори, други доценти, трети да я преписват и да ни я предлагат като техни знания и опит. А и много като теб и мен, да си купят кошер и да започнат да отглеждат пчели. Аз лично съм я чел над 6-7 пъти и знам картинките и някои пасажи наизуст. Дори един от авторите е с моята фамилия, тоест аз с неговата.

  10. #160
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    От два сезона темата е табу.Какво става с тези помощни, има ли смисъл от допълнителната работа? Тръгнал съм в тази посока и не откривам много информация. Има предположения, намерения и като започнеш да вадиш по 100 кила от кошер и споделянето свършва

 

 
Страница 16 от 19 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •