Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 19 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 184
  1. #101
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    Аа! Аз за отказване не мисля ,но за една комфортна зона от по малка бройка може би да! Казвам и какво ме е накарало да пчеларство по този начин.По въздушен път от мен на 200м.-1,5км.зона има 1000-1400 пчелни семейства . Всеки един от нас колкото и да си обича пчелите ги гледа и цел за закърпване на семейния бюджет. А в пчеларската литература пише да не се правят такива струпвания защото логично няма нектар за всички кошери. Е то тогава какво ми остава да търся начин с които да съм пред другите ми съседи.
    От едномайчините какъв ти е добива? И ако в акацията си с 3 магазина, колко акация вадиш като стоков мед? Ако не е тайна.

  2. #102
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И тогава толкова са разбирали колкото и сега. Да помислим малко. Ако тези две семейства са слаби, то защо са слаби? Ако ги обединим и какво - ще получим повече пчели както казва някой си там, но какво от това? Какво получаваме? Ами точно това - много пчели и толкова. Ако отговорим на първия въпрос който зададох ще разберем, че семействата са слаби защото са им слаби майките. А след като са слаби майките и да ги съберем ще се получи какво? Едно семейство с много пчели, но със слаба майка. Тоест пак слабо семейство. Ако се вземат други мерки, то тогава резултата ще е друг, но тук за такива за сега не става дума.
    В българските книги пише, слабото да се ликвидира към силно. В краен случай към средно.

  3. #103
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от viktor_555 Виж публикацията
    Аа! Аз за отказване не мисля ,но за една комфортна зона от по малка бройка може би да! Казвам и какво ме е накарало да пчеларство по този начин.По въздушен път от мен на 200м.-1,5км.зона има 1000-1400 пчелни семейства . Всеки един от нас колкото и да си обича пчелите ги гледа и цел за закърпване на семейния бюджет. А в пчеларската литература пише да не се правят такива струпвания защото логично няма нектар за всички кошери. Е то тогава какво ми остава да търся начин с които да съм пред другите ми съседи.
    Аз затова Април прикачвам ремаркето и на излет за 3 месеца.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Виж не искам да те накисвам важно е в кошерите да има повече мед а не повече пчели .........
    Навсякъде пускам усмивки, защото не виждам причина да споря с теб. Пак ти казвам : имаме различно виждане и за слабите семейства, и за помощните такива.
    Няма нужда да ми цитираш професори разни, опита ми говори: много пчели ( силно семейство ), много мед. А и не съм писал, че метода, по който работи Виктор не е добър, за да ме убеждаваш в противното.
    пп. Кажи, като налиташ пчели от два кошера има ли проблем и как се решава. Не съм го правил.

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И тогава толкова са разбирали колкото и сега. Да помислим малко. Ако тези две семейства са слаби, то защо са слаби? Ако ги обединим и какво - ще получим повече пчели както казва някой си там, но какво от това? Какво получаваме? Ами точно това - много пчели и толкова. Ако отговорим на първия въпрос който зададох ще разберем, че семействата са слаби защото са им слаби майките. А след като са слаби майките и да ги съберем ще се получи какво? Едно семейство с много пчели, но със слаба майка. Тоест пак слабо семейство. Ако се вземат други мерки, то тогава резултата ще е друг, но тук за такива за сега не става дума.
    г-н Дончев цитирах само цитат не цялата статия и преполагам че това поражда недоразумения.
    Брой лесно се постига ама пълни магазини не е толкова лесно.
    И не само майката е важна за силата на едно пчелно семейство.
    Трябва броя да е постигнат от едно семейство затова на Виктор схемата е по добра тя имитира естествена самосмяна/единственият биологичен естествен случай с две майки/ в едно семейство /между другото това е първият случай за който чета от българин приложен на практика /не че няма и други ама си траят/.Докато с франкенщайнчетата само добавяме пчели/наподобява кражби и налитане -приети за аномалии в литературата/ дори и да сменим майката става биологична какафония не че не се прави с добър ефект ама много по различно и не е за тази тема.

    П.П.Имах в предвид работата с два плодника през магазините с ротации на плодниците спрямо силата на семейството и пашата.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 08.12.2017 в 21:11. Причина: Допълнение

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Навсякъде пускам усмивки, защото не виждам причина да споря с теб. Пак ти казвам : имаме различно виждане и за слабите семейства, и за помощните такива.
    Няма нужда да ми цитираш професори разни, опита ми говори: много пчели ( силно семейство ), много мед. А и не съм писал, че метода, по който работи Виктор не е добър, за да ме убеждаваш в противното.
    пп. Кажи, като налиташ пчели от два кошера има ли проблем и как се решава. Не съм го правил.

    А аз не споря.
    Налитам ама не от два а от три /не съм доволен от ефекта когато е за паша/ успеваемост с добри резултати около 30%
    Може грешката да е моя.

  7. #107
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    г-н Дончев цитирах само цитат не цялата статия и преполагам че това поражда недоразумения.
    Брой лесно се постига ама пълни магазини не е толкова лесно.
    И не само майката е важна за силата на едно пчелно семейство.
    Трябва броя да е постигнат от едно семейство затова на Виктор схемата е по добра тя имитира естествена самосмяна/единственият биологичен естествен случай с две майки/ в едно семейство /между другото това е първият случай за който чета от българин приложен на практика /не че няма и други ама си траят/.Докато с франкенщайнчетата само добавяме пчели/наподобява кражби и налитане -приети за аномалии в литературата/ дори и да сменим майката става биологична какафония не че не се прави с добър ефект ама много по различно и не е за тази тема.
    Същия ефект може да се постигне и ако “самосменното“ семейство е до основното-отстрани. Освен това ще е и по-леко за “оператора“.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Същия ефект може да се постигне и ако “самосменното“ семейство е до основното-отстрани. Освен това ще е и по-леко за “оператора“.
    Не разбирам.
    Отстрани ще са си семейство и отводка.
    А като е отгоре ще има обмяна на феромони и информация предавана чрез тях.
    Поне така мисля.

  9. #109
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    г-н Дончев цитирах само цитат не цялата статия и преполагам че това поражда недоразумения.
    Брой лесно се постига ама пълни магазини не е толкова лесно.
    И не само майката е важна за силата на едно пчелно семейство.
    Трябва броя да е постигнат от едно семейство затова на Виктор схемата е по добра тя имитира естествена самосмяна/единственият биологичен естествен случай с две майки/ в едно семейство /между другото това е първият случай за който чета от българин приложен на практика /не че няма и други ама си траят/.Докато с франкенщайнчетата само добавяме пчели/наподобява кражби и налитане -приети за аномалии в литературата/ дори и да сменим майката става биологична какафония не че не се прави с добър ефект ама много по различно и не е за тази тема.
    Донякъде в постовете си искам да кажа, че тези маневри са само губене на ресурси. Няма да ги изброявам. Значи влизаме си в пчелина, преброяваме си кои са ни силните семейства и кои слабите. Х - силни и У- слаби. Силните си продължаваме да ги засилваме, а слабите им отчитаме причините и вземаме мерки. В най - добрия случай е само смяна на майката. В останалите - горелка. Както казва един познат на всички пчелар - един от братята Кисьови - мършата си е мърша.

  10. #110
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Не разбирам.
    Отстрани ще са си семейство и отводка.
    А като е отгоре ще има обмяна на феромони и информация предавана чрез тях.
    Поне така мисля.
    От страни пак може да се налита. Може да се подсилва с пило и пчели. Само смяната на майката ще е малко по кофти. Вероятно за сметка на хамалогията.
    Обмяна на феромони, това пък аз не го разбирам.
    Тази година на ремаркето имаше бради от съседни кошери захванати една за друга.
    Съжалявам че не го снимах.

 

 
Страница 11 от 19 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •