Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 18
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27

    ТЕХНОЛОГИЯ НА ПЧЕЛАРСТВАНЕ В РАЙОН СЪС СЛАБА ПАША

    Каква технология трябва да се приложи за успешно пчеларстване в район със слаба паша?

    Имам впредвид района на Самоков.
    Надморска височина 1000м.
    Зимата е продължителна (5 месеца), но не много студена (-10 до -15 градуса). В редки случаи до -20.
    Минзухарът цъфти втората половина на март, а сливите - втората половина на април.
    Овошките цъфтят през втората половина на април.
    За работния обхват на пчелите (3-километров радиус)
    преобладаващата растителност са върби и ливади.
    Няма рапица, няма акация, няма слънчоглед.

  2. #2

    Re: Технология за пчеларстване в район със слаба паша

    Цитат Първоначално публикувано от k-2
    Каква технология трябва да се приложи за успешно пчеларстване в район със слаба паша?

    Имам впредвид района на Самоков.
    Надморска височина 1000м.
    Зимата е продължителна (5 месеца), но не много студена (-10 до -15 градуса). В редки случаи до -20.
    Минзухарът цъфти втората половина на март, а сливите - втората половина на април.
    Овошките цъфтят през втората половина на април.
    За работния обхват на пчелите (3-километров радиус)
    преобладаващата растителност са върби и ливади.
    Няма рапица, няма акация, няма слънчоглед.
    В един от много старите броеве на сп.Пчеларство може би към 1985г. имаши статия на един пчелар от Стойките .Та човека успешно работеше с многукорпусни кошери с две и три майки .Много интересна статия .Ако я намеря ще я сканирам ,но нищо не обещавам.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    Благодаря предварително!
    Ще ми бъде много интересно да прочета за опита на някой, който е работил в подобни условия.

    Въпросите, на които търся отговор са много.Някои от тях са:
    По каква система да работя? И въобще има ли значение каква е системата? За сега аз съм си харесал "Фарар".(малко паша - малки корпусчета)

    Нужно ли е през пролетта да се прилагат техники за по-бързо развитие, при положение, че пашата е късна? Да не се окаже, че многото пчели няма да има с какво да се хранят докато дойде времето на голямата паша?

    Предполагам, че с тези въпроси ще предизвикам усмивки, но затова избрах подфорума "Тук се помага на новите и начинаещи пчелари при работата им с пчелите".

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от k-2
    Благодаря предварително!
    Ще ми бъде много интересно да прочета за опита на някой, който е работил в подобни условия.

    Въпросите, на които търся отговор са много.Някои от тях са:
    По каква система да работя? И въобще има ли значение каква е системата? За сега аз съм си харесал "Фарар".(малко паша - малки корпусчета)

    Нужно ли е през пролетта да се прилагат техники за по-бързо развитие, при положение, че пашата е късна? Да не се окаже, че многото пчели няма да има с какво да се хранят докато дойде времето на голямата паша?

    Предполагам, че с тези въпроси ще предизвикам усмивки, но затова избрах подфорума "Тук се помага на новите и начинаещи пчелари при работата им с пчелите".
    При мен пашата също не е много обилна, но за сметка на това аз разчитам предимно на ранна паша(обикновенно при мен лятото е сухо и горещо). Въпреки това ето моето мнение.
    Използвай колкото се може по-проста система; 2,3,4.. майки в кошер не са ти нужни. Аз лично не съм фен на фарара за добив на мед. При мен ЛР е много по-удачен вариант при слаба паша от ДБ и далеч по-добър от Фарара. Пробвай с 1-2 ЛР кошера. Така ще може да направиш сравнение. По принцип различните видове рамки и кошери затрудняват обслужването, но с времето ще избереш единия от вариантите. Не ти трябват ротации на корпусите (или поне в общия случай, обаче при непредвидена ситуация винаги може да реагираш.

    Не е нужно да прилагаш никакви техники за по-бързо развитие, всъщност е по-добре да го отложиш (по-къзно започване на яйцеснасяне) малко във времето(входовете на кошерите да са на север, при положение че са защитени от вятър, и по възможност мрежесто дъно. Бавното развитие на семействата също е вариант , въпреки че не ти го препоръчвам). Така пчелите ти ще бъдат във силата си по точното време и за по-дълъг период. Подрханването (подбудителното) на пролет е добре да се избягва, тъй като това води до отглеждане на търтеи, и в последствие роене.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Според мен в такъв район е удачно да се насочиш към производство на отводки, майки и прашец.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Много добро мнение ти даде Scutellator. Според мен е по-добре да се насочиш към ЛР система, защото това е гъвкава система. Късната паша до някъде е добра за такива начинащи пчелари като нас, защото не е нужно да развиваме много силни семейства рано пролетта и после да се чудим как да ги озаптим. Поне за сега докато не се натрупа достатъчно опит. Трябва така да се работи с пчелите, че в началото на пашата , която е при теб е началото на юни, да имаш силни семейства, или такива, които са оползотворили целия плодник и точно за пашата да са готови за носене и складиране на нектар. Но трябва да се работи задългително с ХР. Според мен грешката при колегите в твоя район, които работят основно само с ДБ, и вадят средно по 10 кг мед от кошер, е че когато наближи пашата и побелеят питите в плодника, тогава слагат магазина отгоре и майката директно се качва да работи в магазина и вместо да носят мед, те гледат пило. А пашата е слаба и не може да блокира майката. Затова трябва ти да я блокираш преди пашата.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    21.10.2010
    Мнения
    11
    Бях в Самоков(Мала църква-Говедарци)цяла зима.Много варба цъфна на пролет.Наблюдавах не голям пчелин в говедарци-30-40 ЛР.(предимно)отличен летеж и обилен принос на прашец!ЛР с хранителна надставка!
    SVE_TASHEV

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    Благодаря на всички, които споделиха свое мнение!

    Мнението на scutellator: "Не е нужно да прилагаш никакви техники за по-бързо развитие, всъщност е по-добре да го отложиш... Подхранването (подбудителното) на пролет е добре да се избягва ..." - го приемам , но ме накара да се замисля, защото обикновено се коментира обратния проблем, как по-рано и по-бързо да се развиват, за да са силни, защото "силните семейства и от земята мед вадели".

    Колегата ттитто предложи да се обърне внимание на възможността за събиране на прашец като алтернатива на меда.
    Колега, би ли споделил опита си в събирането и съхранението на прашец?

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колегите, които гонят рапицата и след това акацията, те гонят бързо развитие. Но този проблем не стои пред повечето пчелари, които зазимяват силни семейства.
    Ти първо разбери то другите пчелари кога и каква ти е пашата, и след това си направи сметка кога трябва да форсираш развитието на семействата - около 55 дни преди началото на пашата. Така пише в книгите.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    Здравей,Евгени!
    Другите пчелари казват, че тук пашата започва между 24 май и 1 юни.
    55 дни преди началото - това е 1 април.
    Искаш да кажеш, че преди 1 април да не се намесвам с нищо в живота на семействата, а след това да форсирам.
    А какво означава "да форсирам"? - да подхранвам с разреден захарен сироп или нещо друго да правя?

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •