Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 73
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Хайде да си направим АСОЦИАЦИЯ

    Тъй като напоследък в различни теми от форума често се повдига въпроса за обединението на всички пчелари под една или друга форма, реших да отворя тази тема с цел да проверим дали наистина ще успеем да се договорим и да създадем едно такова обединение, което да защитава нашите интереси.

    По принцип има два вида обединения - с ИДЕАЛНА или с КОМЕРСИАЛНА цел. И двата вида обединения се регулират със съответните закони и наредби, които ние сме длъжни да ги спазваме, ако искаме обединението да бъде официално признато и да има законово основание да функционира.

    Обединенията с идеална цел се наричат АСОЦИАЦИИ и тази тема е създадена точно с цел да направим един опит за създаване на една

    АСОЦИАЦИЯ на пчеларите,

    която ще защитава техните интереси пред правителството, парламента и другите държавни институции.

    В друга паралелна тема ще направим опит за създаване на КООПЕРАЦИЯ, която пък да функционира като търговско дружество с цел излизане на международните пазари за експорт на мед и пчелни продукти.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Започвам с Асоциацията, че тя е по-лесна от Кооперацията.

    За да създадем една Асоциация с нестопанска цел, трябва преди това да се запознаем със ЗАКОНА ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ. В него са описани всички стъпки, които трябва да направим. Първата съпка разбира се е да прочетем закона, за да си изясним с какво се захващаме. След това трябва едно по едно да вземем редица решения, с които да подготвим документите за вписване на Асоциацията в регистрите на съда.

    Ето последната версия на закона: ЗАКОН ЗА ЮРИДИЧ&#1.pdf

    Който проявява интерес към създаването на Асоциация, трябва да го изтегли и прочете, защото в седващите постинги започваме да обсъждаме всеки един аспект от него и от документите за учредяване и регистрация.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Нека бъде на тоталитарен принцип с несменяем президент (знаем какво ще стане иначе - поредната формална организация без функции).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко какъв е пътя, през който трябва да преминем, и нещата, които трябва да решим:
    1. Избор на Име на Асоциацията - обвързано е и с подходящ интернет домейн, който трябва да е свободен. Двете неща вървят ръка за ръка.
    2. Избор на Седалище и Адрес, където ще се регистрира Асоциацията. Това обикновенно е адреса на офиса или на някой член, който ще поеме ангажимент да получава цялата кореспонденция, да организира зала за събранията и хотел и ресторант в непосредствена близост.
    3. Избор на Инициативен Комитет, който доброволно ще работи по подготовката на документите за регистрация и по организиране на Учредителното Събрание.
    4. Разработване на Проекто-Устав на Асоциацията, който ще се обсъжда от всички по време на Учредителното събрание.
    5. Определяне на целите на Асоциацията
    6. Определяне на предмета на дейност
    7. Определяне на органите за управление
    8. Определяне на правомощията на управителните органи
    9. Определяне на правилата относно начина на представяне на сдружението
    10. Правила за приемане на член или за прекратяване на членството
    11. Срок, за който е направено сдружението
    12. Срок (мандат) на управителните органи
    13. Ред за определяне на имуществените вноски или на членския внос
    14. Ред за разпределение на останалото имущество в случай на ликвидиране на Асоциацията
    15. Права и задължения на членовете на асоциацията
    .......... има още много........
    101. Свикване на Учредително Събрание с предварително публикуван дневен ред
    102. Обсъждане на устава, гласуване и приемането му
    103. Обсъждане, гласуване и избор на Управителен съвет, както и на Председател на Асоциацията
    104. Обсъждане на размера на членския внос, както и на другите първоначални имуществени или парични вноски
    105. Регистриране на Асоциацията
    106. Създаване на нейна идентичност - печат, бланки, WEB сайт и т.н.
    107. Регистриране в регистъра БУЛСТАТ
    108. Започване на дейността
    109. Регистриране в други Български и Европейски Асоциации и Конфедерации
    110. Информиране на правителството и други заинтересовани държавни структури за съществуването на Асоцияцията. Насрочване и провеждане на първи срещи с цел представяне на Асоциацията, както и нейните цели и методите за постигането им
    111. Организиране на работни групи по направления, които да започнат да работят по постигането на целите на Асоциацията
    112. Създаване на много теми във форума, по една за всеки един аспект от законодателството, и организиране на публична дискусия както с членове, така и с нечленове на асоциацията.
    113. Назначаване на работа на малък екип от специалисти, основната задача на който е да издава ежеседмични информационни бюлетини, които ще се разпращат на всички членове, както и да се развива и поддържа сайта на Асоциацията, който много бързо ще придобие колосални размери.

    Има и още много, но това когато му дойде времето. Засега ще гледам един по един документите на вече създадени асоциации и един по един ще ги обсъждаме и ще вземаме решения по тях.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Устава на Асоциацията е основен, ключов документ. Всеки един ред от него, както и всяка една дума трябва много внимателно да бъдат осмислени от всеки един член, преди да гласува за него. Едно единствено нещо да не е наред, една единствена дума да не на мястото си, и в бъдеще нещата могат много да се объркат. На нас ни се е налагало (аз и моите съдружници) заради една недомислена дума в устава на една фирма да я закриваме и след това да я създаваме отново с друго име и друга регистрация.

    В следващите дни ще подготвя проект на устава, за да не започваме от чистата нула, и после много внимателно ред по ред ще го обсъждаме.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Преди обаче да започнем работата по създаването на документите на Асоциацията, трябва да си изясним няколко ключови аспекта, най-важният от които е КОЙ ЩЕ Е ПРЕДСЕДАТЕЛ и кои ще са членовете на УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ. Ще ме попитате защо поставям каруцата пред коня и аз веднага ще ви отговоря "Ами ако ако се окаже, че няма коне, които доброволно да се съглаят да дърпат каруцата?".

    Точно така, конете, които ще дърпат каруцата, трябва да го направят това ДОБРОВОЛНО !!!

    Ако се окаже, че няма коне - тогава за каква Асоциация говорим?
    Ако се окаже, че конете са повече от необходимото - тогава вече е лесно - ще има избор, и на Учредителното събрание ще бъдат избрани само част от тях.

    Засега обаче се нуждаем от ДОБРОВОЛНИ КАНДИДАТУРИ, от хора, които са съгласни доброволно да жертват част от личното си време, през която част безкористно да се грижат за делата на Асоциацията и за интересите на всички пчелари.

    Нуждаем се да знаем и с какъв БЮДЖЕТ ще оперира тази асоциация. Има си някакъв минимален бюджет, без който по-добре да не се захващаме, защото няма да можем да си покриваме минималните разходи, като например разходи за регистрация, за годишно счетоводно приключване и одит, за поддържане на банкови сметки, за такси по различните ни задължения към държавата, за заседателна зала и/или офис, офис техника, домейн, WEB сайт и т.н. Това е необходимия минимум от разходи за да поддържаме регистрацията и идентичността на Асоциацията. Ако обаче искаме да развиваме някаква дейност, разходите нарастват. И в зависимост от БЮДЖЕТА може да се свърши повече или по-малко работа. Например за да имаме пълноценна ЗАКОНОДАТЕЛНА ИНИЦИАТИВА или ЗАКОНОДАТЕЛНА СЪПРОТИВА, ще се нуждаем от едно доста сериозно перо от разходи за адвокати и юристи.

    Та за да знаем ориентировъчно какъв ще е Бюджета, ниждаем се от ориентировъчна предварителна информация колко ще са членовете на Асоциацията и какъв годишен членски внос са готови да пожертвуват за общото благо.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И такаааа...
    Предлагам в следващите няколко дни всеки да напише дали желае да членува в Асоциацията, като какъв желае да членува (само член, член на Работна група, Член на Управителния съвет или Председател). Също така да напише и какъв годишен членски внос е готов да заплаща, за да може Асоциацията да формира достоен БЮДЖЕТ, с който да свърши колкото се може повече работа. Да напише и с какво е готов да помага на асоциацията.

    Не се притеснявайте, кандидатирайте се, не е срамно. Основното изискване е ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ДОБРОВОЛНО да се съгласи да поеме тежестта на короната, защото тя освен облаги ще му донесе и много проблеми. Ако нямаме поне един кандидат за председател, асоциацията ще се провали.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    НПО в обществена полза, иначе ще бъде поредната в частна. В понеделник от Ловешки пчелари разбрах, че са водени вече разговори, може би да си направите местна. От години съм си направил устав, запазих си наименование в съда на научна асациация на името на Марко Вачков, учредително събрание и спрях, защото не виждам смисъл с малко хора работа да се върши. Малкото хора са за маса с ядене. Но ако имате нужда от помощ- заповядайте. Много ми се иска да прокарам в устава членовете за развъждане на билогични търтеи при биологичното майкоразвъдно пчеларство. И не се шегувам!

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да не се притеснявате, аз ще се кандидатирам първи, за да видите горе-долу как трябва да изглежда една кандидатура:

    1. Желая да стана член на асоциацията.
    2. Мога да плащам членски внос до 1000 лева на година, ако Общото събрание го реши това.
    3. Мога да направя допълнително дарение извън членския внос до 1000 лева на година.
    4. Съгласен съм да бъда член на Управителния съвет, ако Общото събрание ме избере.
    5. Съгласен съм да бъда член на някоя Работна група и да работя по някой конкретен проблем, който ни го възложи Председателя или Управителния съвет.
    6. НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН да бъда Председател и дори да ме изберат, ИЗРИЧНО ЩЕ ОТКАЖА.

    Като цяло съм готов да помагам на Асоциацията когато мога и с каквото мога, дори и финансово, но моят личен бизнес е на първо място, а на Асоциацията ще помагам когато ми остане свободно време. Не мога да се ангажирам да жертвам личен бизнес в името на Асоциацията. Съжалявам.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Evgeni Petkov Виж публикацията
    НПО в обществена полза, иначе ще бъде поредната в частна. В понеделник от Ловешки пчелари разбрах, че са водени вече разговори, може би да си направите местна. От години съм си направил устав, запазих си наименование в съда на научна асациация на името на Марко Вачков, учредително събрание и спрях, защото не виждам смисъл с малко хора работа да се върши. Малкото хора са за маса с ядене. Но ако имате нужда от помощ- заповядайте. Много ми се иска да прокарам в устава членовете за развъждане на билогични търтеи при биологичното майкоразвъдно пчеларство. И не се шегувам!
    Ако си напред с материала, можеш много да помогнеш.

    Колкото до личните асоциации - в една друга тема написах, че всеки може да си създаде такава с едно щракване на пръстите. Аз също, но не желая. Какво ще я правя - поредното "загуби време". В предишния постинг вече написах - искам Асоциация, за да има кой да ми защитава интересите, но не съм готов аз лично да си губя времето с това. Готов съм обаче да правя дарения, ако с това ще спомогна нещата да потръгнат. Готов съм и да участвувам в Управителния съвет, за да давам мнение, ако въобще някой се нуждае от него. То Българина май е специалист в даването на акъли, но хич го няма в слушането. Но дори и това да е така, все пак има аспекти, които за мене вече са пределно ясни, а другите едва сега прохождат в тях. Така че надявам се, че в определени случаи мога да бъда полезен, най-малкото като предупредя другите за евентуалните подводни камъни. Не че ги знам абсолютно всички камъни, но в някои от тях вече съм се спъвал.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •