Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 148
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тъй като аз все още имам много на брой ДБ кошери и прехода ми към ЛР ще е бавен и постепенен, при анализа на горните сметки взех за себе си едно много важно решение:

    Докато все още имам ДБ кошери, за плодник ще използвам 1 голям ДБ корпус + 1 малък ДБ магазин, като по този начин ще си осигуря към началото на акациевата паша догодина да имам поне по 60000 пчели във всеки един кошер, включая и в тези с ДБ плодник.

    Не трябва да се отчайват тези от вас, които са избрали да пчеларстват с ДБ кошери. Достатъчно е само да си променят критерите за силно семейство, и да не се успокояват, докато не напълнят с пчели както ДБ плодника, така и 1 ДБ магазин. Тогава и само тогава те ще са конкурентоспособни и ще могат да имат добиви, съизмерими с тези на колегите им с ЛР кошери.

    Този извод и това решение са малко необичайни, но ако перифразираме известната поговорка за фактите, можем да кажем "когато числата говорят, и боговете мълчат". С две думи нашата математика в кошера недвусмислено доказва, че изводът е правилен.

    В по-нататъшните сметки ще видите и други ситуации, в които всеобщо приетите методи за пчеларстване се обръщат с главата надолу, но какво да се прави - математиката е точна и безкомпромисна наука, в която няма чувства или вековни грешни традиции. В нея има само желязна логика и нищо повече. Който иска, може да върви против математиката, но това нека да си го прави на собствена отговорност.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Сега вече можете да коментирате това, което е написано до момента. Ако съм сбъркал - да мога да се поправя докато е време.

    Утре или вдруги ден ще продължа с една направена от мене симулация на популацията в едно пчелно семейство - какво се случва ако майката снася малко или много и какви цифри се получават за силата на семейството, след колко дена настъпва тази сила и т.н. Числата са много интересни, изводите - също.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Хубаво нещо е човек да си прави сметките,но не винаги те излизат верни.Това е така,защото пчелният кошер е жив организъм и зависи от комплекс от условия нямащи връзка само с математиката,като климата и биологията на майката и временната активност на пчелите.Пък ние тук можем пак да си чешем езиците и да правим сметки без кръчмар.Съвременното пчеларство изисква нови биотехнологии и стимуланти.Никой не пише с какви био активанти зоба майката и пчелите си за да постига големи резултати.Работата става малко като при спортистите.Няма как да се постигат високи резултати без подходящи стимуланти.Още на времето се правиха редица есперименти за да се вливат допълнителни сили в пчелите посредством хормонални добавки от рода на Енержикс,Се Же Ка и други вземани от кръвна плазма и давани на тези благородни създания пчелите.След това навлязоха и различни химии,стимулиращи яйцеснасянето и съкращаващи живота на майките/сменяха се по два пъти в годината/Започнаха се експерименти с почти всички елементи от таблицата на Менделеев.И всичко това е с едничката цел,ако има как пчелите да носят по кофа мед.Така и изчезва любовта към пчелите и те се гледат само и единствено с комерсиална цел.Същата работа се получава и с използването на препаратите против акара.На пазара излизат все по силни препарати и вие виждате какъв е ефекта от тях.Въртим се в омагьосан кръг.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2013
    Мнения
    15
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тъй като аз все още имам много на брой ДБ кошери и прехода ми към ЛР ще е бавен и постепенен, при анализа на горните сметки взех за себе си едно много важно решение:

    Докато все още имам ДБ кошери, за плодник ще използвам 1 голям ДБ корпус + 1 малък ДБ магазин, като по този начин ще си осигуря към началото на акациевата паша догодина да имам поне по 60000 пчели във всеки един кошер, включая и в тези с ДБ плодник.

    Не трябва да се отчайват тези от вас, които са избрали да пчеларстват с ДБ кошери. Достатъчно е само да си променят критерите за силно семейство, и да не се успокояват, докато не напълнят с пчели както ДБ плодника, така и 1 ДБ магазин. Тогава и само тогава те ще са конкурентоспособни и ще могат да имат добиви, съизмерими с тези на колегите им с ЛР кошери.

    Този извод и това решение са малко необичайни, но ако перифразираме известната поговорка за фактите, можем да кажем "когато числата говорят, и боговете мълчат". С две думи нашата математика в кошера недвусмислено доказва, че изводът е правилен.

    В по-нататъшните сметки ще видите и други ситуации, в които всеобщо приетите методи за пчеларстване се обръщат с главата надолу, но какво да се прави - математиката е точна и безкомпромисна наука, в която няма чувства или вековни грешни традиции. В нея има само желязна логика и нищо повече. Който иска, може да върви против математиката, но това нека да си го прави на собствена отговорност.
    Матев за ДБ кошери може да ползваш два ДБ корпуса.Виж http://www.yaruley.ru/video Предимството е че ще използваш един тип рамка и по лесно ще изравняваш силата на семеиствата,докато с плодникова + магазинна е трудно
    Тази година за първи път я ползвах и резултата е в полза на двойния корпус.

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Интересна тема. А какво става при 25 рамковите лежаци с по 4 бр. магазини ДБ? Имал съм срашно силни семейства при 12 рамкови ДБ, на които съм слагал до 3 броя магазини. Не може да се застане пред кошера. Всяка система кошери си има предимства и недостатъци. Но кошерът не прави мед. Аз също не харесвам ДБ, защото иска много работа. Ама като се замисля, след като се пенсионирам, какво да го правя това свободно време. Ако във форума има пенсионери, нека да дават идеи.

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    .......Имал съм страшно силни семейства при 12 рамкови ДБ, на които съм слагал до 3 броя магазини......
    Явно не си разбрал логиката на това, което съм написал. Какво означава СТРАШНО СИЛНО СЕМЕЙСТВО при 12 рамков ДБ? По какво преценяваш, че е такова, след като сметките по-горе ясно показват, че твоето страшно силно семейство е само с 50 000 пчели, а едно ЛР семейство достига до 62 000 пчели.

    Точно това се опитвам да обясня - термина силно семейство не важи, когато говорим за ДБ. Там семействата винаги са слаби - 42 000 пчели при 10 рамков и 50 000 пчели при 12 рамков ДБ плодник.

    Силата на едно семейство зависи от абсолютния брой пчели, а не от това какво виждате при вашите малки корпуси. Ами че дай тогава да кажа, че един мой три-рамков нуклеус е СТРАШНО СИЛНО СЕМЕЙСТВО, защото пращи по шевовете. Не става. Многото мед се носи от много пчели, а не от това, че имаме малко пчели и сме ги сложили натясно.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тука има една интересна уловка, но тогава пък трябва да отречем едно друго твърдение на старите пчелари. Уловката е в това, че на практика майката в едно ДБ семейство е в състояние да създаде 60 000 пчели, но за 10 000 от тях (20 000 при 10 рамковите корпуси) няма да има място къде да се приютят за през нощта. Ако обаче сложим медовия корпус (магазина) не в началото на пашата, а 10-15 дена преди това, то тогава всичко ще е наред и ДБ кошера ще достигне максимума си от 60 000 пчели, без да изпада в роево настроение.

    С две думи твърдението, че магазина се слага само 2-3 дена преди първата паша, е тотално грешно и в практиката вероятно води до изпускането на голям брой рояци по причина тесен плодник.

    И въобще четейки форума стигам до извода, че много пчелари преценяват силата на едно семейство по това, което видят когато отворят плодника. Но те го отварят през деня и забравят, че през нощта в същото това семейство трябва да пренощуват почти двойно повече пчели. И ако през деня се види запълване на плодника, по-голямо от 50%, то това вече автоматично означава, че плодника вече е тесен и на секундата трябва да се сложи още един корпус, за да се избегне роенето. Не е необходимо човек да е пчелар, за да съобрази този елементарен факт. Въпреки това много пчелари казват (виждал съм го с очите си)- "абе рано е за медови корпус, семейството все още е слабо. Шест рамки с пчели са малко - нека да станат поне 8 или 9". И после като излети роя и казват - "абе преди няколко дена го гледах - слабо си беше - не знам откъде му хрумна да се рои".

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Много съм мислил по въпроса с роенето и съм си измислил една моя си теория, която може и да не е вярна, но за сметка на това е достатъчно логична и достатъчно убедителна. Ще ви я кажа накратко, пък ако искате можете да се посмеете или пък да я възприемете на сериозно.

    Пчелите в своето развитие са на едно много ниско еволюционно ниво. Техния мозък има само 500 000 неврона, което е смешно малко. При това една голяма част от тези неврони са заети да помнят навигационната карта на терена. За всички останали функции и задачи на една пчела едва ли се грижат повече от 10 или 20 000 неврона. При това положение с такова нищожно количество ресурси природата е принудена да организира поведението на пчелата по ВЪЗМОЖНО НАЙ-ПРОСТИЯ НАЧИН. Няма място (памет) за сложни програми. Всичко трябва да е пределно просто и лесно за програмиране, което пък от своя страна означава, че логиката на всяко едно пчелно решение не може да е на много нива или пък да зависи от много параметри.

    От тука и въпроса с роенето - как така всички пчели едновременно решават, че трябва да се роят? Нима правят съвещание, обменяйки мегабайти информация? Невъзможно. Нима могат някакси да си комуникират? Нима майката някакси ги командва? Ами че тя и нейната програма е елементарна. Има едно единствено разумно обяснение и то е, че роенето се предизвиква от някакъв датчик или от някакво елементарно действие или събитие, което СЕ СЛУЧВА ЕДНОВРЕМЕННО НА ВСИЧКИ ПЧЕЛИ. Кое е най-логичното елементарно събитие, което се случва едновременно на всички?

    Ами отговора е много прост - на пчелите им става ТЯСНО в кошера. В нормална ситуация за всяка една пчела има място някъде по питите и тя си го ползва това място - става въпрос за площта на две съседни килийки. От толкова се нуждае една пчела. Ако обаче на пчела се падат само по 1.9 или дори 1.8 килийки, то тогава те ще започнат да се гъчкат плътно една до друга или дори една върху друга. И това според мене е събитието, което предизвиква роенето. В момента, в който всяка една пчела е плътно притисната от останалите, точно в този момент се задействува това просто правило, което превключва почти всички пчели едновременно в режим на роене. От този момент нататък роенето трябва наистина да се случи. Дори и пчеларя да разшири кошера, вече е късно - програмата РОЕНЕ се е задействувала и трябва да се изпълни докрая.

    Ако съм прав дори и за частица от това, което написах, то тогава пчеларя трябва да се старае на пчелите ВИНАГИ ДА ИМ Е ШИРОКО. И ако през деня се констатира 50% запълване на питите с пчели, веднага трябва да се слага още един корпус, защото 55% вече е много (през нощта ще станат повече от 100%).

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Другата грешка, която често се допуска, и която аз самият допуснах тази пролет, е ваденето на медови корпуси за центрофужене в края на пашата. На пръв поглед няма нищо страшно - взел съм медовия корпус само за ден-два и после пак ще им го върна. Да ама докато го няма медовия корпус, на силните семейства вече им е тясно в плодника и на секундата превключват в режим РОЕНЕ. И така изтървах доста роеве. Правилното е било медовия корпус веднага да се подменя с друг корпус. Не трябва дори и за 1 нощ да се оставя много силно семейство да живее само в един плодник, защото в края на пашата в семейството има повече пчели, отколкото плодника може да побере. Трябва или на секундата да се прави отводка, или да се сложи празен корпус на мястото на отнетия медови корпус.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Прав си до някъде, от гледна точка на математиката, но няма как семейство на 6 рамки да е силно семейство и да има толкова много летящи пчели, че през нощта да запълнят 10 рамки. Силното семейство си личи през което и време на денонощието да го отвориш. Сложи магазин на слабо семейство и го чакай да се качи горе, но... когато премине пашата.... ако не е отлетяло. Магазина трябва да се сложи навреме и на готовите семейства. По-рано може да се сложи само на прекалено силните семейства. Аз имам един ДБ кошер и се наложи да му сложа магазина доста рано и го сложих под плодника, впоследствие като тръгна пашата го качих отгоре и тн.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •