Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Каква средна продажна цена на меда успявате да постигнете?

Гласували
112. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Под 4.00 лв. на килограм

    2 1.79%
  • От 4.00 до 4.99 лв. на килограм

    33 29.46%
  • От 5.00 до 5.99 лв. на килограм

    29 25.89%
  • От 6.00 до 6.99 лв. на килограм

    13 11.61%
  • От 7.00 до 7.99 лв. на килограм

    15 13.39%
  • Над 8.00 лв. на килограм

    20 17.86%
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 15 от общо 15
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Знам,че си прав,но нали за това е форума.Аз обикалям страната и въпреки това няма как да знам каква е цената примерно във В.Търново в момента.Пък и данните са за цялата страна без значение от района.Мисля,че тук се разбира от първа ръка и информацията няма гриф СЕКРЕТНО.Не мисля,че колегите са глупави,но не виждам и какво ги възпира да гласуват.Може пък да смятат информацията като подвеждаща и да се ползува от някой кандидат прекупвач за користни цели.Специално аз не мисля така.Не знам,дано не греша.Всеки си е в правото да реши дали да гласува и в това няма нищо лошо.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Постигане продажна цена на едро?! По скоро на каква цена ви купуват меда когато е в по-големи количества... Консумацията на мед в България е токова незначителна, че не виждам смисъл от анкета за цена на дребно.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2013
    Мнения
    3
    За сега не вадя в големи количества и за миналата година продавах само на дребно - 7 лв/кг, тази година още не съм продавал.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Странно нещо е човешката психология. Когато един клиент е убеден, че меда е много добър, последното нещо, което го интересува, е цената. Ще ви кажа един интересен случай, който се развива буквално в предишните 2-3 дена:

    Някакви чужденци - мисля че от Черна Гора + един Българин + един Белгиец минават с колата случайно покрай имота ми и виждат строените кошери. Спират и идват при мене с въпрос дали продавам мед. Региона бил екологичен и те искат да си купят десетина кила качествен мед. Разказах им че имам различни партиди от различни региони и различни видове мед. Слязаха долу в мазата и поискаха лъжичка, за да го опитат. Пробваха две-три тенекии, едната я отделиха и решиха да я вземат. Тоест от 10 кила първоначално намерение те всъщност купиха 25 просто защото меда много им хареса (както и региона - наоколо на поне 15-20 километра има само девствени гори и поляни). Вчера ми звънят по телефона, че и други техни познати искат мед и утре ще дойдат да купят още една или две тенекии. Забележете - някъде от южна България те ще бият път 300-400 километра в двете посоки, само и само да си купят 1-2 тенекии качествен мед. Сметнете какви огромни разходи ще имат и колко ще им излезе един килограм - сигурно ще е златен. И не само това - като се върнели в Белгия, щели да ме препоръчат на някакъв техен приятел с магазини, който щял да поръча най-малкото един тон. И отделно други години като идвали в България, пак щели да минават и да купуват.

    Колко е интересен живота - как едно случайно събитие (карали по пътя и видели пчелин) може да създаде дългогодишен бизнес, при това международен. А причината - опитването на една лъжичка с мед и харесването му. И в цялата тази история забележете, че въобще не говоря за пари. Жена ми им казала някаква цена и те просто бръкнали в джоба си и я заплатили. Дори и да им беше казала повече, пак щяха да я заплатят без пазарлък.

    Та на фона на тази история започвам да си мисля, че най-важното за един пчелар е да си създаде кръг от клиенти, които сляпо да му вярват, че неговия мед му е добър и качествен. Ако това наистина се случи, тогава той наистина ще може да получава добра цена за меда си, и колкото по-скъпо иска, толкова клиентите ще са по-доволни. Те наистина очакват качествен мед, и на тях им е пределно ясно, че качеството струва пари. За пчеларя остава едно единствено нещо - НИКОГА да не ги разочарова тези постоянни клиенти, защото те трудно се намират и лесно се губят. Важното е винаги за тях да има перфектно качество на меда, а хубавата цена е следствие - тя ще си дойде от самосебе си.

    Вече имам няколко тенекии продаден мед и десетки буркани, като забележете - до момента не съм предприел нито една стъпка в търсене на клиенти. Всичките ми продажби са на хора, случайно чули, случайно разбрали - идват, търсят и купуват. Абсолютно съм пасивен и въпреки това имам продажби. Ако продължава в същия дух, до нова година ще съм си продал меда без да си мръдна пръста. Определено има хора, които ценят качествения мед, и които сами полагат усилия, за да си го намерят. Мене това ме устройва. А реклама ми прави самият пчелин - красиви жълто-сини кошерчета, накацали по баира в една китна овощна градина, строени в редички на красиви стойки - караш по пътя и те буквално ти се набиват в очите, защото са най-красивото и най-шареното нещо в цялата долина.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Странно, но и вярно.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •