Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 41 ПърваПърва ... 13212223242533 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 408
  1. #221
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Aз бих ги разделил на 4 пролетта. Като изпълнят 2 корпуса (20рамки) деля на 4 по 5 рамки, след това натискам на хранене и за слънчогледа имам 14*4=56 от които стига да има паша ще извадиш най малко по 1 магазин.
    Стига да имаш достатачно запасни майки. Изпробвано и работи
    Зависи от пашата която имаш ако имаш акация въртиш акация и след това делиш, има много варианти, стига всичко да е наред след зимата и да не е много лоша 2015г.

  2. #222
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Aз бих ги разделил на 4 пролетта. Като изпълнят 2 корпуса (20рамки) деля на 4 по 5 рамки, след това натискам на хранене и за слънчогледа имам 14*4=56 от които стига да има паша ще извадиш най малко по 1 магазин.
    Стига да имаш достатачно запасни майки. Изпробвано и работи
    Зависи от пашата която имаш ако имаш акация въртиш акация и след това делиш, има много варианти, стига всичко да е наред след зимата и да не е много лоша 2015г.
    Само захар да има

  3. #223
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от 2ма пчеларя Виж публикацията
    Само захар да има
    Без захар пак ще станат, но няма да има мед от слънчогледа.

  4. #224
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Без захар пак ще станат, но няма да има мед от слънчогледа.
    Смисъл да се разчита само на пашата за развитето на отвотките ?

  5. #225
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Всичко зависи от годината, изминалата година без хранене нямаше да стане.

  6. #226
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Благодаря за мненията.
    Някои от колегите не са ме разбрали правилно. Аз имам намерение да вадя мед само от двумайчините, а не от юнските отводки. Тоест от 34 двумайчини семеиства. В литературата пише, че добивите са необичайно високи. Или по точно казано - искам да направя двумайчини - априлските отводки, с цел да са достатъчно силни още юни месец. След като се засилят достатъчно /малко преди пашата/ ги правя отново едномайчини, като отнема старата майка, но само с 3 рамки, в нов кошер. Тези отводки до есента ще са достатъчно силни за зимуване /ако трябва и с моя помощ/ и ще участват в пашата чак следващата година.

  7. #227
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Колега "кацоне",
    ти знаеш најдобре какви са ти пашните условија и по тјах си правиш сметка,
    затова, немој много да слушаш кој какво те с-ветва, (аз нај добре знам, другите не знајат ништо), но
    затегни си ремика, пухни си на р-цете... и напрет с успех, рисик прави капитал.

    нар. пословица" размислена жена, не перена ходи".

  8. #228
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    при двумайчино може да се получи и обратното вместо много мед както пише в книгите не само да не извадиш нищо но и да се наложи дори и да храниш....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #229
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    при двумайчино може да се получи и обратното вместо много мед както пише в книгите не само да не извадиш нищо но и да се наложи дори и да храниш....
    Това ще трябва да ми го обясниш малко по подробно. С двумайчино нямам абсолютно никакъв практически опит. Иначе на теория всичко е ок.

  10. #230
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Мдааа и аз имам едни мисли. Разполагам със 65 зазимени семейства. Надявам се да изимуват поне 55. Казвам го така, защото ме притеснява пилото което гледаха до късно.... Та, ще започна с даване на питки след това застудяване, което по прогноза е около 10.01.2015. Идеята ми е да ги развия от рано.Нямам рапица, но искам да направя максимален брой ранни отводки. Слаби на по 4 рамки. От два кошера по 2 рамки.... Идеята ми е да ги разтоваря и до Акация да са пак силни. при мен цъфти около 15.05. След Акацията цел номер едно е да сменя майките на повечето стари кошери. Това ще стане като предам на половината новосъздадените майки от отводките, а на другата половина ще предам зрял маточник. Като ще дам и по 1 зрял маточник на отводките. Така ще имам около 50 основни семейства и 25 отводки. После пчелите ще се разделят на 3 групи. Ще подсиля основните семейства с по 1-2 пити от отводките и ще ги закарам на 2 места по 25 на кориандър и слънчоглед. Отводките остават на стационара за да ги храня и развивам. От самите тях до Август ще очаквам пило и прашец. Ще има наливам здраво сироп и ще заделям питите. Така като върна всички кошери в стационара ще имам поне по 1 пита със захарен мед за всеки основен кошер. Вадя меда от медовите кошери и слагам по 1 рамка с мед. Също така освобождавам плодника с поне 2 пити и започвам здраво хранене до средата на август. Заедно с третиране. След края на септември всички летни пчели ще са измрели и ще си проличи кое семейство е заслабнало... веднага ше се подсили с 1 отвдока... така ще зазимя силни семейства с нови майки и 15-20 отдовки....Които от тук на татък ще ми бъдат помощни семейства!... Това е долу горе моя план. Като се стремя към 60-80 медови кошера и 30-40 помощни.....

 

 
Страница 23 от 41 ПърваПърва ... 13212223242533 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •