Здравейте, от тази година се занимавам с пчели / още не мога да се нарека пчелар/. На 19 юни закупих две отводки на по 4 Л.Р.рамки, и от пчеларя купих още 8 изградени. Настаних ги в стари, отремонтирани и боядисани Л.Р. кошери и започнах хранене, твърдо през ден, със захарен сироп 1:1 по 250 мл. След като изпълниха корпуса /10 рамки/ плътно с пчела, и 6 - 7 рамки с пило, реших да ги разделя вместо да слагам втори корпус. Та вчера купих 2 оплодени майки, и направих индивидуални отводки в чисто нови Л.Р. кошери собствено производство с 2 пити с запечатано пило, 1 с мед и прашец, 1 само с незапечатан мед и 1 празна пита с пчелите по тях / без да стръсквам допълнително/ изчаках 2 часа и придадох майките м/у рамките с пило. Човека, от който купих майките ме посъветва 4 - 5 дена да не "любопитсвам" в отводките. Днес отидох до пчелина /наричам го пчелин понеже освен мойте кошери, бащата на жена ми "дядото" също е сложил 5 отводки/ На основните семейства сложих по една В.О. плюс сироп 250 мл. А на новите само вдигнах капаците, без да "любопитствам" и налях по 100 мл. захарен сироп, но малко по разреден с вода понеже четох, че поради липса на летящи пчели трябва да се осигури вода. Основните семейства в момента са на по 7 рамки с доста открито пило и пчели м/у тях.
По план трябва във вторник или сряда да погледна дали са приети майките в отводките, и ако са приети ми влезна мухата да направя още една - сборна отводка от 2-те основни семейства пак с оплодена майка, след като се върна от морето 12 август. По ме тревожи дали ще имат време всички семейства да напълнят корпусите до зимата, но пък много ме блазни идеята да запролетя / ако е рекъл Господ/ с 5 семейства.
Вие какво ще ме посъветвате, ако пък не направя нова отводка, ще имам възможност да подсилвам отводките с пило от осн. семейства, и да ги изравня???!!!