Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 41 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 408
  1. #41
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Съжалявам за написания по-горе постинг, но няма да го изтрия.

    За мене пчеларството е преди всичко бизнес и математика. Посредством математиката бизнеса може да се оптимизира, а доходите от него да се максимизират. Това е целта на пазарната икономика, и аз играя тази игра по всички нейни правила, включая и по неписаните такива. Нищо ново - така е и във всички останали бизнеси не само в България, но и навсякъде по света. Не очаквам да ме разберате, но аз така съм свикнал да го живея този живот. В него си има правила на играта, които или ги спазваш, или системата те изхвърля. След като единичен човек не може да повлияе на изкупните цени, единственото, което му остава, че да измисли начин да намали себестойността на произвежданата продукция. И за да се случи това, трябва да се измислят авангардни и нестандартни решения, които конкуренцията все още не ги е измислила. Е аз съм специалист именно в това - в измислянето, експериментирането, проверката и въвеждането в експлоатация на неща, за които конкуренцията дори си няма и идея. Много пъти нестандартните и авангардни идеи са ми помагали в този живот, и сега в пчеларството продължавам в същия дух.

    Не очаквам да ме разберете, защото вероятно много от нещата, които предлагам, изглеждат шокиращи. И какво от това. Те трябва да бъдат такива, за да ми осигурят конкурентно преимущество. Всъщност аз съм глупав, че ги споделям с вас, защото така наистина мога да си създам конкуренти. Но така ме кара - искам да споделям, и това е един основен мой недостатък.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Нямам идея защо някои постоянно натякват за големия си опит. Работили дълги години с пчелите и т.н. и направили пчелин от 15 кошера примерно. Напълно нормално е един човек с 150 кошера да трупа десетки пъти повече практически опит от един с 15. Като добавим и различните - умствен запас, инициативност, време с което разполагат, финансова възможност и т.н. мисля ,че няма никакъв проблем за два сезона един човек който в началото не е виждал кошер на живо да натрупа повече знания и умения от 80% от пчеларите в България. Само се замислете за средната възраст на пчеларите в БГ, за средния брой семейства с които пчеларстват и .................. Аз също съм новобранка, но се оказа, че за краткия ми пчеларски стаж съм натрупал повече знания и умения от доста пчелари с по десетки години опит, и особено от потомствените пчелари. Така се завъртяха нещата, че всички потомствени пчелари с които се познавам имат изключително малко знания и умения. Те са на принципа " Дядо ги гледа така, тати ги гледа така и аз няма смисъл да чета и да уча, аз имам пчели от както се помня и знам всичко, дядо и тати ми казаха всички тайни."
    Матеев давай смело напред и се надявам да продължаваш споделяш с нас. Знаеш, че не се страхувам да критикувам остро когато се налага, но сега съм абсолютно съгласен с теб и те адмирирам както за това което правиш така и за поста по горе.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Нямам идея защо някои постоянно натякват за големия си опит. Работили дълги години с пчелите и т.н. и направили пчелин от 15 кошера примерно. Напълно нормално е един човек с 150 кошера да трупа десетки пъти повече практически опит от един с 15. Като добавим и различните - умствен запас, инициативност, време с което разполагат, финансова възможност и т.н. мисля ,че няма никакъв проблем за два сезона един човек който в началото не е виждал кошер на живо да натрупа повече знания и умения от 80% от пчеларите в България. Само се замислете за средната възраст на пчеларите в БГ, за средния брой семейства с които пчеларстват и .................. Аз също съм новобранка, но се оказа, че за краткия ми пчеларски стаж съм натрупал повече знания и умения от доста пчелари с по десетки години опит, и особено от потомствените пчелари. Така се завъртяха нещата, че всички потомствени пчелари с които се познавам имат изключително малко знания и умения. Те са на принципа " Дядо ги гледа така, тати ги гледа така и аз няма смисъл да чета и да уча, аз имам пчели от както се помня и знам всичко, дядо и тати ми казаха всички тайни."
    Матеев давай смело напред и се надявам да продължаваш споделяш с нас. Знаеш, че не се страхувам да критикувам остро когато се налага, но сега съм абсолютно съгласен с теб и те адмирирам както за това което правиш така и за поста по горе.

    +1

    P.S. Това ограничение за минимум 10 символа е тъпо! Понякога и с 10 страници може нищо да не кажеш, а понякога и с едно "да" може да помогнеш безкрайно!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    54
    Матеев аз по горният ти пост си го съхраних та да не го търся напролет.Идеята ми е и аз да пробвам по интензивно развитие на пчелина.Следя ти мненията още от другия форум за фотоволтаиците.Ако няма да постваш тук мнения ще трябва да ми ги изпращашна лични понеже с интерес следя темата.Информацята ми е полезна.

  5. #45
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Матеев, Касоне - съжалявам, че го казвам, не искам да ви обидя, но като ви чета все едно гледам откъсите от Повече от мед, където даваха за американските пчелари...

    Има ли още някой който не е чувал за Йохан Цеерцон (Johann Dzierzon)? Сега му е времето да се запознае с методите му.

    Извадка от книгата на Лангстрот:
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Абсолютно съгласен и накрая се вижда, че ги е умножил три пъти за година , не 9, 15 или.....така нататък....това ми е единствената забележка.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    .................. Аз също съм новобранка,
    , но сега съм абсолютно съгласен.

    Я,май залитна.
    "Дядоти" и "татити" са членували "някъде" и са вършили всичко организирано,а ти членуваш ли някъде?Кое според теб ще е печелившо-организираността или стихийноста?Как мислиш дядоти дали може да "щрака" на компютара или тепърва да учи разни лекарски терминологии?Ами да прочете статия на английски или друг език?Ако имаш 15 уши(кошера) по"мръсни" ли ще са ако имаш150?..? ?Нищо лично просто трябва да уважаваме тези които са ни научили на "А""Б",а който иска и може ще я докара най-много до"О"Има една поговорка -"всяка жаба да си знае гьола" демек-ако Матеев може да си позволи да експериментира и загуби"бълха го ухапала",а на колко от нас би се отразило като ритник от кон.Единствено можем да следим неговото развитие и който "може" да се възползва от неговите експерименти естественно ако продължи да споделя.

  8. #48
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Предлагам да спрем с нападките и да продължим по темата. А тя е развиване на пчелин - тоест всеки да сподели начини, техники, та дори и неосъществени идеи и стратегии. Нека да си бъдем полезни.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не разбрах къде залитнах. Може би в момента съм твърде уморен да мисля и затова отговарям буквално.
    Дядо ми и баща ми не са пчелари. Да, членувам в местната пчеларска структура и утре ни е първото събиране след активния сезон. В момента се грижа за почти 150 семейства и мога да се грижа за доста повече от 150 кошера, които ще изглеждат както ако бяха само 15. Уважавам възрастните и опитните, но не им се предоверявам и техните познания не са ми достатъчни и винаги ровя за още по всички възможни начини. За да не ни идва като ритник неуспешния експеримент просто трябва да експериментираме в по-малки мащаби, което ни забавя в позананието и точно за това е чудесно, че човек с големи възможности експериментира и то умно и най-вече, че споделя с нас.

  10. #50
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Абсолютно съгласен и накрая се вижда, че ги е умножил три пъти за година , не 9, 15 или.....така нататък....това ми е единствената забележка.

    Трябва малко по-задълбочено да се погледне в статиите и книгите му и за него, преди да се прави генерален извод (човек може да продобие доста ясна представа колко пъти може да умножи едно семейство, например).
    Има още много което да се научи за съвременното пчеларство от там.

    Това че крайния брой след 3 години е толкова, не означава непременно че семействата са увеличавани трикратно всяка година. Има лоши, има и по-добри години.

    Всичко това трябва да се погледне под контекста на американския гнилец (нова дотогава болест, да не кажа първата с която пчеларството се е сблъсквало въобще) който е съпътствал развитието на семействата/умножаването им.....
    Както и фактът че по всеобщо мнение местноста в която е пчеларствал е била неплодородна/неподходяща за пчели.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 5 от 41 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •