Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 41 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 408
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Ехеее, много големи снимки излезнаха бре. Както и да е, двата най отпред са отводките, и са моята гордост - лично производство и първите ми отводки. Наздраве - КОЛЕГИ!!!

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kacone Виж публикацията
    Ехеее, много големи снимки излезнаха бре. Както и да е, двата най отпред са отводките, и са моята гордост - лично производство и първите ми отводки. Наздраве - КОЛЕГИ!!!

    Поздравления

    Един съвет махни тухлите...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    От капаците, или керемидите от прелките? И причината, ако може - за тухлата се досещам.

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kacone Виж публикацията
    От капаците, или керемидите от прелките? И причината, ако може - за тухлата се досещам.

    Прикачен файл 97

    циглите пред кошерите са си добре може да не ги пипаш засега. Но тухлите поемат вода и се рушат
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Благодаря за съвета, не го имах в предвид. И без това имам доста палети, а съм виждал снимки на колеги, ще ги сменя с тухлите!!!Мерси!

  6. #16
    Боре защо караш човека да маха тухлите?Просто ми е интересно.А на теб
    borislav Aleksandrov специални благодарности,ако минаваш край Шумен ми се обади 0894086103 поздрави Георги Георгиев.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колегата с керемидите да отиде към 15-16ч и да ги пипне пък тогава да прецени дали да останат.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Бих искал да помоля по - знаещите колеги, да ми помогнат с плана за развитие за 2014 г. Имам в предвид някой да обясни подробно стратегията за разширяване на пчелина. Например г-н Матеев беше споменал в една от темите, че теоретично е възможно от едно семейство, за един сезон да направиш 8 отводки. Нека обясни по - подробно тази "схема" на размножаване. Интересувам се от всякакви варианти. Както се досещате, целта ми е да направя повече семейства през този сезон, меда не ми е приоритет, не и на този етап.
    Примерно : едно семейство на 1 корпус кога и как се дели напролет / преди, по време, или след акацията/ на колко мога да го разделя /максимално/?
    Да се има в предвид, че мисля да подхранвам през целия активен сезон през ден с по 250 мл. захарен сироп 1:1, имам възможност /когато е наложително или желателно разбира се/ да закупувам оплодени майки, на този етап разполагам с 40 изградени рамки, кошерите са ЛР и си ги правя сам / вече започнах подготовката и все пак трябва да знам ориентировъчно колко кошера трябва да подготвя за напролет/
    С две думи искам помощта ви за да си направя стратегията за развитие на пчелина с максимален брой семейства.
    Благодаря ви предварително.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз ще развия моята теория, пък после ще обсъждаме дали е крива или права. Изхождаме от следните базови предположения:
    1. През пролетта всички семейства се подхранват интензивно, като целта е да се развият дори и най-слабите семейства.
    2. Към дата 1-ви май всички кошери вече са достатъчно силни и плодниците са запълнени с пчели на 100%. Това е и началната дата за правене на отводки. Могат да се правят и по-рано, но студеното време ще изисква по-специални грижи за все още слабата отводка, за да не изстине и загине. След 1-ви май времето вече е топло и смело могат да се правят отводки дори и само с една пита с пило.
    3. Към дата 1-ви август трябва да се направи последната отводка, за да има достатъчно време да се засили и да презимува нормално. Следователно имаме точно 3 месеца време за размножаване на пчелните семейства.
    4. УДВОЯВАНЕ: Най-простия метод е разделянето на семейството на две. Стария кошер се мести на 50 сантиметра встрани и до него се слага нов кошер. Прехвърлят се половината пити с пчели и пило в новия кошер и двата кошера се допълват с рамки с восъчни основи. Ествествено се слага и майка. Вечерта старите пчели се прибират и се разпределят приблизително по равно между двата кошера. След 30-40 дена и двата кошера вече ще са пълни с пчели и тогава може да се направи още едно удвояване. След още 30-40 дена - също удвояване. Така в рамките на годината от едно семейство могат да се получат 2*2*2=8 семейства. Задължително хранене независимо дали има паша или не - хранилката не трябва да изсъхва.
    5. УТРОЯВАНЕ: Всички пити се изземват от стария кошер и се делят на две в два нови кошера, сложени на друго място. Добавят се и майки и тези два нови кошера остават без стари летящи пчели. Това силно ще забави началния им старт, така че напълване на плодника с пчели може да се очаква не след 30-40, а след 50-60 дена. Стария кошер си остава на старото мясно и се напълва само с нови и неизградени пити. В него остава и старата майка, заедно с една шепичка млади пчели. Вечерта всички стари пчели се завръщат в този кошер, виждат каква беля ги е застигнала, и след това запрятат ръкави и започват бясно да градят. И след около 2 месеца плодника на този кошер също ще е пълен с пчели и пило, и дори ще пращи по шевовете. Като цяло от 1 кошер за 2 месеца получихме 3 нови. На 1-ви юли повтаряме операцията и така в рамките на годината ще имаме 3*3=9 пчелни семейства.
    6. УМНОЖАВАНЕ: Тази е най-рискованата операция, но за сметка на това тя дава шанс в рамките на една година от един кошер да се получат до 15 нови семейства. Още на 1-ви май кошера се разпарцаливя на толкова отводки, колкото пити с пило има в него. Ако е ЛР, възможно е да има 15-16 пити - значи ще направим 15-16 отводки на по 1 пита. След това хранене, хранене и пак хранене и вероятността всичките 15 семейства да станат силни в рамките на годината е много голяма. Със сигурност и 15-те ще са достатъчно силни, за да презимуват успешно и следващата година да дадат много мед.

    Написаните по-горе методики се базират на знанието, че една майка може да оцелее и да направи силно семейство дори и тогава, когато я поставим в голо нуклеусче с празни неизградени пити и само една малка шепичка пчели до нея. Това е пробвано. Правил съм си експерименти дори и със стари майки, които преди да ги изхвърля им давах нуклеусче и те успяваха да изградят питите и да го напълнят със пчели.

    Другото знание е, че две майки могат да снесат повече яйца от една. Следователно ако искаме в рамките на годината всички наши майки общо да снесат по-много на брой яйца, трябва да се сдобиеме с тях колкото се може по-рано и да им дадеме по една шепичка пчели и после да им гледаме сеира - ще си счупят краката да се трудят. Тоест ако в рамките на годината планирате да си купите 20 майки, за да направите 20 нови семейства, много по-добре е да ги купите още през май и да ги накарате да работят за вас, дори и само върху една пита, отколкото да си играете да правите 4 пъти по 5 отводки от силни семейства в рамките на 3-те месеца на сезона. Следователно ранните майки са много по-ценни от късните. Колкото по-ранна е една майка, толкова повече яйца ще снесе за вас през тази година.

    Още едно знание - старите майки не могат да снасят по 2000 яйца на ден, когато се грижат за цял кошер, но могат да снасят по 1000 или по 500 и ако им дадете да се грижат за нуклеус или за малък кошер с не повече от 5-6 рамки, то тогава тяхната забавена скорост на яйцеснасяне е напълно достатъчна за бързото развитие на този нуклеус. С две думи - преди да изхвърлите една стара майка, дайте и да се грижи за нуклеус с 1,2 или 3 рамки, и този нуклеус ще се развива със същата скорост, с която би го развивала и една млада майка. Това е така защото количеството на пилото зависи от количеството на младите пчели, които го отглеждат. Дори и майката да може да снася много яйца, все тая - пчелите ще ги изяждат или изхвърлят и ще си оставят само толкова, колкото могат да отгледат. От това знание автоматично можем да си направим извода, че когато имаме отводки с малко на брой пити, както старите, така и младите майки са в състояние да снасят достатъчно на брой яйца за бързото развитие на тези отводки. Млада майка е необходима чак когато плодника се напълни на 80-90%. Преди това и старите могат да се справят. Дори и една майка да стане на 4 години, ако все още в утробата и са останали сперматозоиди, тя би могла да снася яйца и да се грижи за поддържането на 2-3 рамкови отводки. Това е един потенциал, който до момента пчеларите не са го оползотворявали. А аз направих експеримет и той се оказа успешен. Стари майки могат дори и да се оставят да презимуват като резервни майки в малки нуклеусчета. Това е втория експеримент, който правя в момента. Една стая съм я напълнил с нуклеусчета с майки и цялата зима ще се грижа за тях, пък да видим какво ще оцелее до напролет.

    С две думи - стратегии за увеличаване на бройката на семействата могат да се измислят много - както по-леки, така и по-агресивни, но най-важното във всички стратегии е да се мобилизира целия яйцеснасящ потенциал (майки). Колкото се може повече и колкото се може по-ранни (ако са нови майки). Старите също трябва да се използват и да им се дава да се грижат за нуклеуси с малък брой рамки. Въобще майка трябва да се изхвърля чак когато и се свършат сперматозоидите. Преди това тя винаги може да бъде полезна при малък брой рамки. И втората част от стратегията - хранене, хранене и пак хранене.............

    Също така добра стратегия е да се купят късни августовски майки, когато вече са по-евтини, и да презимуват в нуклеуси като резервни майки. Пролетта през март и април тези майки ще са безценни. Тази зима го правя само с 40-50 броя, но ако овладея метод за лесно и безопасно отглеждане през зимата, догодина ще го направя с 3 или 5 хиляди бройки. Става въпрос за отглеждане в затворено помещение. Въобще тази първа година на пчеларстване ме научи, че във всеки един момент от време целогодишно аз трябва да разполагам с налични резервни майки. Освен експеримента в помещението имам и създадена организация навън със 6 рамкови нуклеуси, които чрез преградна дъска могат да стават на две по 3 рамки. Когато ми потрябва майка, вземам едната, а на втората давам да се грижи и за 6-те рамки. После като се роди нова майка, отново слагам преградната дъска и отново живеят две майки на по 3 рамки. Имам заселени около 50 такива двойни нуклеуса, но те ще презимуват вън на студа. Ако успеят да презимуват на по 3 рамки, догодина и този експеримент ще го разширя до поне 200-300 двойни нуклеуса. Въобще - майки, майки и пак майки - винаги трябва да ги има в излишък. Това е третото важно нещо, което научих за пчеларстването.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И следващото важно нещо са рамките. Тъй като съм върл експериментатор, през тази първа година пробвах какво ли не относно тяхната конструкция, и разбира се допуснах и доста грешки. Но най-интересното от всичко е коя рамка и коя основа се оказа победител? Няма да повярвате. Победител се оказа най-евтината и проста конструкция на рамка с най-елементарни правоъгълни летвички без никакви шлицове и други изгъзеци, а за основа най-подходящата се оказа пластмасовата основа на Ролта-Пласт Бургас. Невероятно, но факт. Оказа се че пчелите много ги харесват тези основи и ги градят с най-голям кеф. А майката - тя просто се насира от кеф - още не е сложена основата в кошера и майката се нанася на нея и започва да снася. Невероятно но факт. Майката снася в полуизградени пластмасови килийки, а пчелите търчат след нея и бясно ги доизграждат.

    Не съм рекламно лице на фирмата, но не мога да не изкажа задоволството си от техните основи. През цялата година имах остър дефицит на неизградени рамки и това силно забавяше разрастването на пчелните ми семейства. В момента в който пробвах с първата рамка с тези полуизградени основи, нещата коренно се промениха. Сега вече спокойно напълвам цял един плодник с неизградени пити и майката веднага започва да снася с бясна скорост. Също и с медовите корпуси - пълня ги само с неизградени пити и пчелите веднага започват да слагат мед във тях. Въобще фактора НЕИЗГРАДЕНА ПИТА напълно отпадна в момента, в който започнах да ги използвам.

    Купих пробни основи, след това 5000 комплекта, след това 20 000 комплекта, а за тази зима мисля да подготвя още 50 000 комплекта. Немога да повярвам, че толкова лесно се разреши въпроса с евтината рамка и основа, и проблема с обтелването и късането при центрофужене.

    Пробвах и китайски пластмасови основи, но пчелите изрично отказват да ги градят. Изглежда нещо се мръщят на миризмата на пластмасата. Съгласяват се да градят чак когато потопя основата във врял восък и така направя финно покритие на 100% от площта. С бургаските основи обаче няма проблем. Не знам на какво мирише бургаската пластмаса и дали производителя слага нещо като добавка, но е факт, че пчелите се скъсват да ги градят, а майката започва да снася веднага въпреки недоизградените килийки. А също и мед - вадих слънчогледов мед от такива недоизградени пити. Пчелите пълнят килийките дори и да са само на ниво пластмаса, а след тях младите пчели доизграждат. Къде изградили, къде - не, но питата имаше доста мед в нея. Минаха само няколко такива пити през мене, защото сравнително късно започнахме да ги използваме, но е факт, че и мед се нанася в тях още преди да са изградени. Восъка на килийките много яко се закрепва към пластмасата. Няма изчегъртване. Никакъв проблем с центрофугата, дори и на високи скорости. Едва ли не мога така да вдигна оборотите, щото центрофуженето да е по-малко от 1 минута, а това силно ще вдигне производителността на машината. Въобще идеални основи.

    Ето линк: http://www.rolta-plastic.com/product-1.html

    ПС: Не съм рекламно лице и нямам нищо общо с фирмата. Хваля ги, защото основите им наистина са добри, и специално при мене ми разрешиха един глобален проблем с обтелването и с късането на рамки от центрофугата. Написах целия постинг за рамките, защото той е пряко свързан с желанието за бързо разрастване на пчелните семейства. Когато човек иска за една година да създаде много нови семейства, една огромна спирачка за него ще бъде именно липсата на изградени рамки. Направата на нормални рамки с восъчни основи, които след това трябва да бъдат изградени, е един много бавен процес. Един силен кошер трудно може да изгради повече от 10-20 рамки на година, а тази бройка силно противоречи на нашето желание от този кошер да създадем 5 или 10 нови семейства, нуждаещи се от поне 100 рамки за плодника и още толкова за медовия корпус. Откъде ще вземем толкова много на брой изградени рамки? Няма откъде. И именно тука се намесват полуизградените бургаски основи, които пчелите и майката започват да използват по предназначение буквално 10 секунди след като рамката се постави в кошера. Та ако някой иска да направи бързо и интензивно разрастване на броя на пчелните семейства, той просто няма никаква друга алтернатива - длъжен е да използва рамки с тези пластмасови основи.

 

 
Страница 2 от 41 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •