Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 41 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 408
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Много хубави снимки. И поучителни. Защо слагаш ламаринки на рамките?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #122
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Това са разделителите.А лично мое мнение за тези основи е, че не стават. Тази беше по средата, а през една имах още една нова, но с ВО /поставени заедно на 06.04./ - беше цялата изградена, осеменена и запечатана /отгоре до долу/. Рано е още да си вадя кардинални изводи, но мисля, че ще се наложи да си мина изцяло на ВО.

  3. #123
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    За мен тези основи ,преценявайки от снимките,са пълно мъчение за пчелите!

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Колегите споделят ,че когато се слагат пластмасови за изграждане не трябва едновременно със тях да се пускат и рамки за изграждане със В.О защото предпочитат В.О
    Милен Михов

  5. #125
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Явно пчелите са по умни от нас,добре е да ги погледаме как работят.

  6. #126
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23
    Скоро не бях влизал във форума, но сега попрочетох тази тема и ми стана интересно, особено идеите на Матеев, но гледам нещо е спрял да пише как върви реализацията им. Тук аз мога да споделя малко от моя опит, за който всички капацитети на който го бях споделил като идея ми отговаряха с насмешка "Пробваи щом имаш семеиства за убиване". Та как започнах да процедирам още от пролетта на 2013 - Имам неотопляема оранжерия, в която след като бъде покрита с полиетилена и засадена, вкарвам 2 лежака 16 рамкови със по 2 прелки, и започвам да подхранвам с твърда храна, която по случаиност забърках, и се оказа, че действа учудващо добре. Докато започнат да вземат сироп първо 1 към 1, после 2 вода 1 захар, и давам и по малко прашец, докато цъфнат насажденията, и така в оранжерията докъм 20ти април най-късно първи май имам 16 междурамия пчели и 10-ина пити с пило. Тогава вече е започнала да цъфти и рапицата и аз цепя кошера, като отнемам майката с 4 пити с предимно запечатано пило. Останалото пило и яйца оставям в лежака и подхранвам нуклеуса, в който съм преместил майката. След няколко дни отварям лежака, изрязвам запечатаните маточници (все пак вищеви майки не ми трябват), а питите с хубавите маточници ги разпределям в 2-та края на кошера и слагам преградна дъска по средата. Към средата на цъфтежа на рапицата майките са вече излюпени и оплодени, а в нуклеуса със старата майка вече са изградени 2-3 основи и оплодени 3-4 пити. В края на май отнемам майката от нуклеуса, в който съм я преместил на първото цепене, и я премествам в друг нуклеус с 4 пити люпещо пило. В стария остават пак прясно пило и яйца и старите пчели, които просто се връщат там, а от лежака премествам едното семейство в самостоятелен кошер, като от него оставям 1-2 пити с пило в лежака. Така в новия кошер отиват отводка с млада и добре работеща майка с 5 пити пило мед и пращец, и поставям 1-2 изградени пити и 1-2 основи за градеж. Няколко дни по късно от нуклеуса, който е осиротял и заложил маточници, изваждам 1 пита с хубав маточник, и на нейно място поставям пита с пило от лежака. А в лежака, в който са останали поне 8 пити с пило мед и прашец, слагам пак преградната дъска и отделям 3 пити предимно с пило. И слагам питата с маточника от нуклеуса и постоянно подхранване, щом не са в паша. Така от един 16 рамков лежак получавам 5 отводки, като отводката с миналогодишната майка към края на слънчогледа ми дава 1 магазин мед. Отводката, която съм преместил с 5 пити от лежака в самостоятелен кошер, а тая година ше пробвам и лежака след второто разцепване като започне да снася втората майка да му сложа ханеманова решетка в слънчогледа вместо дъската, за да видя к'во ше се получи. Искам да подчертая, че на всичките тези отводки слагам изградени плодникови пити, като градежа им се изразява по 2 до 4 основи за целия сезон на семейство.

    Така процедирах миналата година, така процедирам и тази, а колкото до преззимуването им - доволен съм - от 2 лежака с по 16 пити получих общо 10 отводки, а от тези 10 иззимяха 9.
    Този пост е редактиран от s.gergowski; 24.05.2014 в 16:46.

  7. #127
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23
    и да подчертая че подхранването го правя или с инвертиран захарен сироп или с меден сироп като основно използвам меден сироп,миналата година за експеримента ен съм подлагал запечатано пило от други семейства а за тази година ше видим а за догодина мосля да пробвам с двусемеен кошер да не деля последните 2 отводки който се сформират в лежака а да ги зазимя заедно да видим дали ше има по-добър резултат

  8. #128
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Това е картинката от днес. Интересното е, че се случи само при едното семейство, и то най - силното. Доста ми се виждат, за нормален подмор.


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0474.jpg
Прегледи:      572
Размер:	188.5 KB
ID:	1423Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0471.jpg
Прегледи:      570
Размер:	191.6 KB
ID:	1424Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0472.jpg
Прегледи:      570
Размер:	242.6 KB
ID:	1425Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMAG0473.jpg
Прегледи:      571
Размер:	188.2 KB
ID:	1426

  9. #129
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    А това са снимки от бъдещия пчелин /комшиите почнаха да правят забележки и се налага да ги махна от двора/. Още доста работа има по него, но си заслужава - скрито е, с южно изложение, защитено от ветровете, следобед пада сянка /снимките са от 18:00 часа/,и на живо е доста по - просторно.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMAG0479.jpg‎   IMAG0475.jpg‎   IMAG0476.jpg‎   IMAG0477.jpg‎   IMAG0478.jpg‎  


  10. #130
    Цитат Първоначално публикувано от s.gergowski Виж публикацията
    Скоро не бях влизал във форума, но сега попрочетох тази тема и ми стана интересно, особено идеите на Матеев, но гледам нещо е спрял да пише как върви реализацията им. Тук аз мога да споделя малко от моя опит, за който всички капацитети на който го бях споделил като идея ми отговаряха с насмешка "Пробваи щом имаш семеиства за убиване". Та как започнах да процедирам още от пролетта на 2013 - Имам неотопляема оранжерия, в която след като бъде покрита с полиетилена и засадена, вкарвам 2 лежака 16 рамкови със по 2 прелки, и започвам да подхранвам с твърда храна, която по случаиност забърках, и се оказа, че действа учудващо добре. Докато започнат да вземат сироп първо 1 към 1, после 2 вода 1 захар, и давам и по малко прашец, докато цъфнат насажденията, и така в оранжерията докъм 20ти април най-късно първи май имам 16 междурамия пчели и 10-ина пити с пило. Тогава вече е започнала да цъфти и рапицата и аз цепя кошера, като отнемам майката с 4 пити с предимно запечатано пило. Останалото пило и яйца оставям в лежака и подхранвам нуклеуса, в който съм преместил майката. След няколко дни отварям лежака, изрязвам запечатаните маточници (все пак вищеви майки не ми трябват), а питите с хубавите маточници ги разпределям в 2-та края на кошера и слагам преградна дъска по средата. Към средата на цъфтежа на рапицата майките са вече излюпени и оплодени, а в нуклеуса със старата майка вече са изградени 2-3 основи и оплодени 3-4 пити. В края на май отнемам майката от нуклеуса, в който съм я преместил на първото цепене, и я премествам в друг нуклеус с 4 пити люпещо пило. В стария остават пак прясно пило и яйца и старите пчели, които просто се връщат там, а от лежака премествам едното семейство в самостоятелен кошер, като от него оставям 1-2 пити с пило в лежака. Така в новия кошер отиват отводка с млада и добре работеща майка с 5 пити пило мед и пращец, и поставям 1-2 изградени пити и 1-2 основи за градеж. Няколко дни по късно от нуклеуса, който е осиротял и заложил маточници, изваждам 1 пита с хубав маточник, и на нейно място поставям пита с пило от лежака. А в лежака, в който са останали поне 8 пити с пило мед и прашец, слагам пак преградната дъска и отделям 3 пити предимно с пило. И слагам питата с маточника от нуклеуса и постоянно подхранване, щом не са в паша. Така от един 16 рамков лежак получавам 5 отводки, като отводката с миналогодишната майка към края на слънчогледа ми дава 1 магазин мед. Отводката, която съм преместил с 5 пити от лежака в самостоятелен кошер, а тая година ше пробвам и лежака след второто разцепване като започне да снася втората майка да му сложа ханеманова решетка в слънчогледа вместо дъската, за да видя к'во ше се получи. Искам да подчертая, че на всичките тези отводки слагам изградени плодникови пити, като градежа им се изразява по 2 до 4 основи за целия сезон на семейство.

    Така процедирах миналата година, така процедирам и тази, а колкото до преззимуването им - доволен съм - от 2 лежака с по 16 пити получих общо 10 отводки, а от тези 10 иззимяха 9.
    Само да попитам: Каква е разликата между "вищевите" маточници които изрязваш и "хубавите" които оставяш?

 

 
Страница 13 от 41 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •