Наредба 26
"С тази наредба се уреждат условията и реда за:
1. директната доставка, извършена от производителя, до крайния потребител или до местни обекти за търговия на дребно, които извършват директни доставки на краен потребител, на малки количества."


От това следва, че производителя може да доставя до местни обекти за търговия на дребно, които от своя страна го продават на краен клиент.

"Чл. 4. (1) При директни доставки по чл. 1, т. 1 до обект за търговия на дребно продуктите се придружават с декларация за съответствие съгласно приложение № 1."

За мен това е първичния документ.При проверка, той показва точно приложение 1, където са отбелязани продукта, количеството, партидния номер, датата на производство и срока на годност.Как се оправя търговеца счетоводно, наистина не ми е ясно.

Смисъла на наредбата е да даде възможност на малки производители да си предлагат продукцията директно на клиенти или на местни обекти за търговия на дребно.Дори един производител да е регистриран като ЗП, ако е физическо лице, той няма как да издава фактури.

Ако е задължително издаването на фактури, обезсмисля се наредба 26, защото доставки ще могат да извършват само юридическите лица.

А целта на тази наредба е да даде възможност на дребните производители да достигнат до крайните клиенти.
Друг казус от тази наредба е, дали по нея могат да се регистрират производители, които нямат регистрация като ЗП. В наредбата няма такова изискване.Единственото такова е, да са си регистрирали животновъдния обект по наредба 27.
Обаче, в заявлението за вписване в списъка на производителите на първични продукти за директни доставки на малки количества на храни от животински произход, има графа ЕИК/БУЛСТАТ.

Какво правим в този случай!? Няма изискване за регистрация като ЗП, но ако не си регистриран, нямаш БУЛСТАТ, т.е. не можеш да се регистрираш!

Забележка: Аз редактирах постинга и боядисах в синьо текстовете от закона. Предлагам в бъдеще при публикуване на цитати от външни източници всички да ги боядисват в син цвят, за да се отличават от основния текст на постинга.
Матеев