Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 107
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    17.08.2012
    Мнения
    1

    НАРЕДБА №26 ЗА ДИРЕКТНИ ДОСТАВКИ НА ХРАНИ ОТ ЖИВОТ. ПРОИЗХОД

    Здравеите
    на какви изисквания трябва да отговарям за да купувам мед от пчеларите и да ги продавам на дребно . трявба ли да се регистрирам по наредба 26 или по някоя друга ?

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,166
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Гледам че отдавна никой не е писал в тази тема, а всъщност трябва да се публикува една много важна информация - Върховният Административен съд е отменил няколко неприятни за нас текстове от наредбата с Решение 16678 от 16.12.2011 г.
    РЕШЕНИЕ № 16678 ОТ 16.12.2011 &#1043.pdf

    Към днешна дата наредбата изглежда така:
    НАРЕДБА № 26.pdf

    Тъй като наредбата е за производители на всякакви видове животинска продукция, направих си труда да прехвърля файла във Word и да маркирам с жълт цвят само това, което засяга пчеларите. Няма смисъл да се чете останалото, тъй като не ни засяга. Ето версия на наредбата с маркирани в жълто пчеларски текстове:
    НАРЕДБА № 26.doc

    А ето и съкратена версия, която е сведена само до лист и половина, и която съдържа само пчеларските текстове. Можете да си я разпечатате и да я тикнете под носа на даден държавен служител, ако започне да се заяжда за глупости:
    НАРЕДБА № 26 съкра.doc

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,166
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето я и процедурата по чл. 39 за вписване на лицата, извършващи директни доставки:

    ПРОЦЕДУРА по чл.39.pdf

    От цялата описана процедура нас ни касаят само следните текстове:

    Лицата, които произвеждат пчелен мед, предназначен за директни доставки, трябва да са
    регистрирали пчелините по реда на Наредба № 27 от 2002 г. за регистрация и идентификация на
    пчелните семейства.

    За извършване на директни доставки на сурово мляко, пчелен мед, яйца от кокошки и
    пъдпъдъци и прясна и охладена морска и сладководна риба, прясно месо от птици и зайци,
    заклани във фермата във РВМС се подава заявление, което съдържа следната информация:
    – име и адрес, съответно наименование, седалище, адрес на управление на заявителя и
    единен идентификационен код по Закона за търговския регистър или код по БУЛСТАТ;
    – местонахождение и/или адрес на фермата;
    – наименование на продуктите, които заявителят ще доставя (чл. 39, ал.2 от Наредба №
    26 от 14 октомври 2010 г.).

    Заявителите подават документите за вписване до директора на РВМС (арг. от чл. 39, ал. 2
    и3 от Наредба № 26 от14 октомври2010 г.). Директорът на РВМС разглежда подадените
    документи и ако няма непълноти или други нередовности, вписва лицата в списък и им издава
    удостоверение за вписване. Самото вписване се извършва в 7-дневен срок от подаване на
    заявлението, когато се извършват директни доставки на пчелен мед, яйца от кокошки и
    пъдпъдъци и прясна и охладена морска и сладководна риба.


    А ето го и заявлението по чл. 39:

    ЗАЯВЛЕНИЕ по чл.39.pdf

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,166
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето я и декларацията, която съгласно чл.4 ал.2 трябва да попълваме и предоставяме на нашите клиенти с всеки един продаден буркан или тенекия с мед:

    Декларация по ч&#1.doc

    Интересното е, че в наредбата нищо не се казва за пчелния прашец, пчелното млечице, прополиса или восъка. При това положение веднага възниква въпроса "Имаме ли право да ги продаваме на крайни клиенти?" или за тези продукти попадаме под ударите общото законодателство за хранителни продукти, където ситуацията е мътна и кървава.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,166
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко за тези, на които не им се чете пълният текст на Наредба 26 и процедурите около нея:

    Законодателя ни разрешава законно да продаваме на крайни потребители САМО МЕД и нищо друго. За да се сдобием с това ограничено право, трябва да изпълним следните условия:

    1. Пчелините трябва да са регистрирани по реда на Наредба №27, която ще я бистрим в друга тема.
    2. Медопроизводителя трябва да е регистриран по реда на чл.39 от тази наредба.
    3. Меда трябва да е придружен от Декларация за съответствие по чл.4 ал.2.
    4. Меда трябва да е обособен в отделни партиди с ясно разграничение и маркировка.
    5. Параметрите на меда трябва да съответствуват на посочените в Приложение № 1 от Наредба №9 от 2005 г.
    6. За всяка една партида трябва да са извършени лабораторни изследвания.


    Ако се направим на откачени и започнем да твърдим, че пчелния прашец, прополиса и восъка са ЖИВОТИНСКИ ПРОДУКТИ, което всъщност си е така, то тогава за тях важи чл.1 ал.2, което ще ни разреши да ги продаваме директно на крайни клиенти, но освен 6-те точки по-горе се добавят и следните допълнителни изисквания и ограничения:

    1. Трябва да се води ежедневен дневник за производството съгласно чл.5 от наредбата.
    2. Трябва да се продават в собствени магазини или обекти
    3. На други външни обекти могат да се продават не повече от 40% от продукцията
    4. В търговския обект също трябва да се води ежедневен дневник
    5. За преработката (например сушенето на прашеца) трябва да има подробна технологична документация с обем поне 100 кила хартия
    6. При продажбите трябва да се попълва още една ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СЪОТВЕТСТВИЕ, но в друг формат.


    Ами това е всичко, което са сътворили нашите мили депутати и властимащи. Можете да се смеете или да плачите, но това е голата истината - нашият бранш е тотално незаконен относно продуктите прополис, пчелен прашец, пчелен восък и пчелно млечице. Става въпрос за продажби на крайни клиенти. Продажбите на изкупвачи или преработвателни предприятия излизат извън обхвата на тази наредба, което означава, че можем да ги правим, но там цените са много по-ниски. С две думи - Законодателя едва ли не ни ЗАДЪЛЖАВА да си продаваме пчелните продукти на изкупвачи и преработвателни предприятия, като само по отношение на меда ни е направил малък реверанс, и то благодарение на Решение 16678 на Върховния Административен Съд, иначе и това нямаше да го има.

    ПС: Решението на Върховния Административен съд е благодарение на жалба, подадена от Националната асоциация на пчеларите професионалисти. Трябва да благодарим на колегите от тази асоциация, че са си направили труда да оспорят безсмислиците в първоначалния текст на Наредбата, защото ако не бяха те, към днешна дата бранша щеше да е тотално загинал.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    А как стои въпроса със самата продажба на магазина? Трябва ли да издавам фактури при продажбата или какъвто и да е документ? После как става декларирането на дохода?

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,166
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Неиздаването на фактура се приема като умишлен опит за укриване на данъци.

    Чл. 255, ал. 1 от Наказателния кодекс гласи:
    Който избегне плащането на данъчни задължения в големи размери, като не подаде декларация, която се изисква по силата на закон, или потвърди неистина или затаи истина в подадена декларация, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба до петстотин лева.

    Чл. 93, т.14 от Наказателния кодекс:
    Данъци в големи размери са тези, които надхвърлят три хиляди лева.....

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    При извършване на директни доставки на малки количества, съгласно наредба 26, няма изискване за издаване на фактури.
    Декларирането на дохода, подаването на годишна данъчна декларация и плащането на данъка е съвсем друга работа.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan Виж публикацията
    При извършване на директни доставки на малки количества, съгласно наредба 26, няма изискване за издаване на фактури.
    Декларирането на дохода, подаването на годишна данъчна декларация и плащането на данъка е съвсем друга работа.
    Добре, като не му издам фактура, собственика на магазина как ще си оправи разхода? Трябва някакъв документ да има все пак. Аз като земеделски производител какво мога да издам?

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,166
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Наредба 26 е за директни доставки на крайни потребители. Тоест на хора, които ще го изядат този мед. На тях фактура не се издава. Ако обаче контрагента е друга фирма или юридическо лице, което ще препродава или преработва меда - фактурата е задължителна. Тука вече се попада под ударите цялото данъчно законодателство, а не на Наредба 26.

    В допълнителните разпоредби към наредбата има една камара определения, които тълкуват едно или друго понятие. В точка 2 е дадено тълкование на "Краен Потребител":
    2. "Краен потребител" означава последния потребител на даден хранителен продукт, който няма да използва храната като част от операция или дейност на предприятие за производство на храни.

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •