Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 51
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

    ПРЪСКАНЕ НА ОВОШКИ И ДРУГИ ЗЕМЕДЕЛСКИ КУЛТУРИ

    Тази година пръсках овошките и лозето само с бордолезов разтвор и тютюн.В резултат-здрави плодове здраво грозде.Двайсетина листа тютюн ги накисвам за 24ч. в една кофа вода и след това пръскам.Пръскам често не чакам инсектите да се настанят по листата.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Есента след окопването на листата, семковите овощни видове пръскам с карбамид 700гр. на 10л. вода, а костилковите с 2% бордолезов раствор против болести. Пролетта преди цъвтеж комбинирам фунгицид за болести и инсектицид против акари. По време на цъвтежа овошкине не се пръскат. След прецъфтяването пак, но с други фунгициди и инсектициди. Консултирате се в агроаптеките.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Или с агроном !
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Есента след окопването на листата, семковите овощни видове пръскам с карбамид 700гр. на 10л. вода, а костилковите с 2% бордолезов раствор против болести. Пролетта преди цъвтеж комбинирам фунгицид за болести и инсектицид против акари. По време на цъвтежа овошкине не се пръскат. След прецъфтяването пак, но с други фунгициди и инсектициди. Конс ултирате се в агроаптеките.
    Който ти е казал,че по време на цъфтежа не се пръска те е излъгал!

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Есента след окопването на листата, семковите овощни видове пръскам с карбамид 700гр. на 10л. вода, а костилковите с 2% бордолезов раствор против болести. Пролетта преди цъвтеж комбинирам фунгицид за болести и инсектицид против акари. По време на цъвтежа овошкине не се пръскат. След прецъфтяването пак, но с други фунгициди и инсектициди. Конс ултирате се в агроаптеките.
    Който ти е казал,че по време на цъфтежа не се пръска те е излъгал!
    Какъв е смисълът да пръскаш по време на цъфтежа. Карантинния срок на много препарати е над 15 дни. Ако си пръскал преди цъфтежа препарата действа в соковете през периода на целия цъфтеж до прецъфтяването, ако е със системно действие. След прецъфтяването пръскаш пак. За това става въпрос приятелю.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  6. #6
    Има вредители срещу които е задължително да се пръска по време на цъфтежа. А това разбира се е проблем за пчелите. За това не съм съгласен със съветите на някои колеги, в пчелина да се садят овошки, за да бъде ползата от него двойна. Аз самия се принудих да си купя един парцел в съседство и си преместих кошерите от овощната градина там. Но докато израснат медоносните ( неовощни) видове които засадих ще мине доста време, което ми създава проблеми със засенчването.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас
    по време на цъфтежа не пръскам заради пчелите ,но преди и след него си пръскам и нямам проблеми нито с овошките нито с пчелите

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от stonit
    по време на цъфтежа не пръскам заради пчелите ,но преди и след него си пръскам и нямам проблеми нито с овошките нито с пчелите
    Аз също. Карантинния срок на препарата инсектицид Нуреле Д, който е със системно действие, т.е.действа в соковете на растението и унищожава повечето вредители, като листна въшка, плодов червей/ябълков, сливов и источен/, сливова и черешова оса и др. е 24 дни. Никое овощно растение не цъфти толкова дълго. Така, че ако пръскаш преди цъфтежа, следващото пръскане е след прецъфтяването. Преди това е безпредметно /препарата си действа в соковете/.Имам опит в овощарството и съм си съставил програма за борба с болестите и вредителите която съм изпитал и действа приятели. Този препарат, както и други комбинирам, преди пръскане с някой фунгицид за болестите.Пръскането е профилактично или в началото на появяването им. Не ангажирам никого с мнението си.Всеки има право на лично виждане, пък и плодовете са си негови.. Вредителите не са проблем, но има години когато болестите и киселинните дъждове са бич за овощарите. Благадаря и успех на всички.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Уважаеми колеги ! На моменти започвам да се обърквам , като чета...Значи , от една страна е много лошо да се пръскат плевелите в пчелина !!! , а от друга - няма проблем да се пръскат овощните дървета в него ??? При това , моля да имате предвид , че примерно ябълките се пръскат доста пъти и то все с инсектициди ( против насекоми ) , а не еднократно както плевелите - с хербициди ( против растения , треви ). Наистина се чудя какви са Ви разбиранията за чиста храна и здравословен живот ...Овощна градина и пчелин са несъвместими понятия , ако се гонят качество и количество - хем да не пръскаш , хем да имаш добиви . Само няколко овощни вида са частично подходящи , поради това , че не се налага използването на ПРЗ. Другия вариант е като на Юри , на едното място пчели , а другаде - овощна градина.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  10. #10
    Всички тези химически препарати макър и видимо да не се отразяват негативно на растенията и пчелите, попадат в почвата и от там в продължение на години се поемат от растенията, чрез корените им, а от там и от пчелите, посредством прашеца и нектара. Е това не е моята представа за биологични храни. Какво толкова, че някой и друг плод ще има червей? Нали трябват и плодове за ракия .

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •