Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 51
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Здравейте. Имам нужда от съвет. С какви препарати да се боря срещу тази болест по ябълките?

    IMG_20170302_204745.jpgIMG_20170302_204711.jpg

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    42
    Пчеларски район
    Плевен
    Колега, ако пораженията са от южната страна, може би е измръзване. Затова препоръчват варосване през есента на ствола и по-дебелите клони. Ако има и входове в дървесината, може би е дървесинояд. В такъв случай се напоява памуче с инсектицид и се напъхва със стоманена тел до където стигне. В някои случаи може гадината да бъде убита.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Заболелите места са ориентирани безразборно. Кората почернява, струпясва, пада на голями парчета и клона заминава. Миналата година няколко клончета вързаха плодове и изсъхнаха.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Какво правя аз? Засегнатите клони се изрязват максимално дълбоко, а при повече поражения и цялото дърво. Преди това се взема калем и се присажда друго.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Румене!С това ,по-трудно ще се пребориш,отколкото предотвратиш.Нужното пръскане,профилактично-есенно,пролетно.Редовно окопаване,събиране и изгаряне на окапалите лмииста.Почистването на старата кора,ще помогне да се види мястото на проникване на вредителя(мисля,че беше винояд).Раната,мажеш добре с гъста бордолезова каша и ще зарасне,ще затвори кората,но вредителят,често е недосегаем.Слагането на ленти велпапе в късна есен унищожава част от вредителите.Другия вариант е рязане до здраво,под раната,защото,тя няма да се възстанови.С поздрав!

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Здравейте!
    Напълносъм съгласен с колегата mici-92,но трябваи за се пръскат дръвчетата есен и ранна пролет.При температури над 3-4 градуса се обливат дръвчетата с бордолезов разтвор 1%.Това е срещу болестите.Това се прави непосредствено пъпките да са набъбнали.Обливат се с разтвор всички клони,и местата на разделянията им.Целта е да се унищожат всички неприятели и причинители които земуват по ствола и клоните на дървото.Може да се напръскатсъщо и с:
    -фунгоран ОН 50-ВП 0,3%
    -шампион 0,3%
    -дитан ДГ 0,3%
    -дитан М 45 0,3%
    -Тирам 80 ВГ 0,3%
    Има и други препарати,но пръскането с бордолезов разствор е задължително дори и да не пръскате с нищо друго.
    Поздрави:Цветан Димитров

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2015
    Мнения
    62
    Първото пръскане е медно - бордолезов р-р, Фунгуран, Шампион, едва след това идват пръскания с Тирам, Дитан и др.
    И много важно е, че бордолезовия р-р не е както по-рано беше прието 1%, а най-добре 3%:
    През месец февруари основното пръскане на овошките е с класическия бордолезов разтвор. То се прави през втората половина на месеца, каза за „Агрозона“ проф. д-р Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Пръскането обаче не трябва да става както пише масово в много учебници с 2 % разтвор, той трябва да е 3 %. „Няма какво да изгори, защото всичко е капсуловано – пъпките нямат листа и цветове. Тази разлика от 1 % е много по-ефективна“.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    За случая, който съм описал ми казаха, че това е страшна гад. Плюс сезонните пръскания, ме посъветваха да подържам заболелите места омазани с 5% бордолезов разтвор. Нанася се с, четка. Ако няма ефект, както каза Слънчо, кардинално в огъня.

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    За случая, който съм описал ми казаха, че това е страшна гад. Плюс сезонните пръскания, ме посъветваха да подържам заболелите места омазани с 5% бордолезов разтвор. Нанася се с, четка. Ако няма ефект, както каза Слънчо, кардинално в огъня.
    Прав е слънчо.Това е бавна летаргия.Този вредител,напада най-вече ябълка,круша и череша.Имал съм случай с 50-60см проход,в който влиза шлаловка с дебелина5-6мм в ствола.Трябва да се знае,че се нападат и 2-3годишни овощки.Не зная смисъла,но четох някъде,че пръскането трябва да завършва с уливане на ствола.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Слънчо!Извинявай,за малката буква.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •