Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 51
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Точно така приятели. Другия вариант е да не се пръскат овошките.Въпрос на личен избор.Резултатът ще е невзрачни, но екологично чисти плодове. На запад дори са и по-скъпи.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Уважаеми колеги ! На моменти започвам да се обърквам , като чета...Значи , от една страна е много лошо да се пръскат плевелите в пчелина !!! , а от друга - няма проблем да се пръскат овощните дървета в него ??? При това , моля да имате предвид , че примерно ябълките се пръскат доста пъти и то все с инсектициди ( против насекоми ) , а не еднократно както плевелите - с хербициди ( против растения , треви ). Наистина се чудя какви са Ви разбиранията за чиста храна и здравословен живот ...Овощна градина и пчелин са несъвместими понятия , ако се гонят качество и количество - хем да не пръскаш , хем да имаш добиви . Само няколко овощни вида са частично подходящи , поради това , че не се налага използването на ПРЗ. Другия вариант е като на Юри , на едното място пчели , а другаде - овощна градина.
    от една страна е така ,но аз поне имам възможност да контролирам кога и с какво да пръскам, а какво да кажем когато пръскат нивите по време на цъфтеж със силно токсични, отровни препарати за пчелите

    ти няма да пръскаш но твойте съседи и те ли няма да пръскат овошките? на всички съседи наоколо съм им разяснил да не пръскат по време на цъфтеж и ползата която ще имат от опрашването

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Става въпрос на самия пчелин да не се внасят отрови , иначе ние не можем да контролираме всички и всичко около нас.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    07.01.2011
    Мнения
    4
    Ако имаш10-15 овошки на пчелина,това дали са пръскани няколко пъти през сезона едвали ще окаже някакво влияние на пчелите(без да се пръска във фаза цъфтеж).Но ако някои собственици на големи градини 200/300 и повече декари,пръскат безконтролно това вече е голям проблем.Това важи и за площи с други култури.
    Лично аз търся баланс,пръскам минимално при необходимост.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2011
    Мнения
    48
    Лично аз пръскам само с борддолезов разтвор,веднъж есен и веднъж рано пролет,също да не забравяме и варосването на дърветата-долната половина трябва да е постояно бяла wink;

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колеги,
    По време на цъфтеж на овошките не се пръскат !!! Това го знам със сигурност от старите агрономи. Техният довод който не е без основание е следният: трябва да се пръска срещу вредител (най - различни видове пеперуди) които снасят яицата си в плодовете, от които яица се излюпват червеи които повреждат плодовете. Но по време на цъфтежа, цветът все още е само цвят който трябва да бъде оплоден за да върже плод. Следователно самият цвят не трябва да се пръска. По аграрна технология трябва да се пръска след като се оплодят (окапят) не по-малко от 70% от цветовете. Съвсем друг е въпроса, че всеки си пръска когато си намери за добре. За жалост аз също имам такива комшии и колкото и да им обясняваш те си знаят своето. Поне успях една голяма част от тях да ги убедя с подарък( буркан мед, прашец или клеева тинктура) wink; да пръскат след 18.00 часа когато вече по-голямата част от пчелите са се прибрали. Успех на всички.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    много си прав колега.но да пръскаш с нуреле както каза друг колега си е престъпление това е силна отрова с с голям карантинен период по добре с децис ефекта е същия

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    За ябълките използвах ето тоя препарат, пише че за пчелите е безвреден
    http://www.agropal-bg.com/products/f...rus-50-vg.html

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    Здравейте , с пчелите все още се запознаваме и се мъчим взаимно но с овощарство и лозарство се занимавам от доста време и смея да твърдя че справям.Според мен да се говори за третиране с инсектицид /нуреле/ преди цъфтеж е меко казано нелепо.Това се налага само в години когато се получат условия за развитие на популация от вредители които да повреждат цветните пъпки - видове бръмбари но това е рядко.Дори и тогава може да се реагира с препарат с няколкодневно действие.Основно преди и в цъфтеж се третира с фунгициди.Преди цъфтеж с контактни - борд.разтвор или препарати на основа мед/фунгуран щампион и др/ като трябва да се работи с по-голямо количество работен разтвор с цел добро покритие на всички части на растението.Със системни се третира едва когато има листна маса - механизмът им на действие го изисква т.е след прецътяване. В цъфтеж може да се третира само когато в предната година е имало зараза/сериозна/. А относно инсектициди след прецъфтяване то не смятам че биха имали особено значение за пчелите защото те няма защо да посещават зелените плодове на което и да е растение. И все пак това е мое мнение и не бих ангажирал никого с него
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2016
    Мнения
    1
    Цитат Първоначално публикувано от Станко Ставров Виж публикацията
    Аз също. Карантинния срок на препарата инсектицид Нуреле Д, който е със системно действие, т.е.действа в соковете на растението и унищожава повечето вредители, като листна въшка, плодов червей/ябълков, сливов и источен/, сливова и черешова оса и др. е 24 дни. Никое овощно растение не цъфти толкова дълго. Така, че ако пръскаш преди цъфтежа, следващото пръскане е след прецъфтяването. Преди това е безпредметно /препарата си действа в соковете/.Имам опит в овощарството и съм си съставил програма за борба с болестите и вредителите която съм изпитал и действа приятели. Този препарат, както и други комбинирам, преди пръскане с някой фунгицид за болестите.Пръскането е профилактично или в началото на появяването им. Не ангажирам никого с мнението си.Всеки има право на лично виждане, пък и плодовете са си негови.. Вредителите не са проблем, но има години когато болестите и киселинните дъждове са бич за овощарите. Благадаря и успех на всички.
    А може ли да попитам, след като напръсках с бурдолезов разтвор овошките, пречи ли да напръскам ябълки и круши срещу струпясване?

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •