Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 29
  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    МАЙКАТА И МОЯТ НАЧИН НА РАБОТА С НЕЯ

    Нетипичните за брачен полет часове при едни пчели са съвсем типични за други. При късния следобед е съвсем вероятно да попаднеш на "кавказка" (възможно най-нежелания вариант), които по принцип се оплождат тогава. Рано сутрин пък е въздушно пространство на италианците. Търтеите излитат сутрин заедно с първите пчели. Майките се оплождат между 9 и 11-12 ч. предиобед. При толкова мелези наоколо , може ли да си сигурен на какво ще попаднеш. Освен това рисковете при такова оплождане не си заслужават усилията. Късно вечер завръщането в кошера от брачен полет е възможно най-рисковано. Ако се предизвика едновременно облитане на търтеи и майки чрез подхранване на 6-7-8 ден (при вас най-вероятните дни за оплождане може да са други) след излюпването, е далеч по-добър вариант.
    Насищането на търтеи в местност където наблизо няма пчелини е най-удачния вариант. Трябва да се наблегне повече на качеството на търтеите, отколкото на тяхното количетво(въпреки че колкото повече толкова по-добре). За целта едно бащино семейство не трябва да има повече от 1 ЛР рамка. Ако ви се струва че местността е недостатъчно изолирана, пробвайте оплождане с различни генетични маркери - да речем ако използвате тъмни пчели, поставете малко на брой (1 или 2)семейства от италианската раса, и дузина нуклеуса. Ако пчелите с жълто в поколението са повече, изолацията ви е достатъчна (всъщност това не беше добър пример, тъй като италианските търтеи са мушиви като плевели и за тях това едва ли ще е проблем, но принципа е същия)

    Ако не можете да си отгледате сами майки, вместо да предизвиквате самосмяна, далеч по-добре е да предизвикате роево настроение и роеви маточници. Има причина естествения процес за размножаване да е роене, а не самосмяна - имайте го в предвид.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    04.12.2012
    Мнения
    14

    Пчелна майка

    Здравейте имам въпрос, на които просто се иска да се отговори с да или не ако знаете разбира сеА той е ,дали пчелата майка загива след като изгуби жилото си и дали някой е пробвал сам да го премахне? Мерси.
    * Науката е великолепно нещо, ако човек не е принуден да изкарва хляба си чрез нея. Всеки трябва да печели препитанието си, след като избере професия, за която е сигурен, че е в състояние да овладее. Само когато не сме длъжни да даваме отчет някому, можем да намерим радост в научните занимания.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    НЕ.

  4. #4
    Забелязал съм,че много от пчеларите ги е стах от роевите майки.Разпространено е мнението ,че семейства с такива майки по-често се роят.Всъщност водеща роля при роенето имат пчелите ,а не майката.Необходимо е само семейството да достигне до роева ситуация.Действията на пчеларя през пролетта също са от голямо значение за броя на роилите се семейства.
    Предпочитам роевите майки, защото са едри, здрави и изпълнени с енергия.Отводките се развиват много бъзо и до есентта вече са силни семейства.
    Ежегодно получавам необходимият брой, чрез планирано роене през месец Май.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Не веднъж съм го писал и споделял,че за мен по-добри майки от роевите не признавам.Кой каквото иска да си мисли,това си е мое мнение и никога няма да го променя.Имам няколко тръвни,които ги държа само за производство на роеви маточници.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Лежаков
    Забелязал съм,че много от пчеларите ги е стах от роевите майки.Разпространено е мнението ,че семейства с такива майки по-често се роят.Всъщност водеща роля при роенето имат пчелите ,а не майката.Необходимо е само семейството да достигне до роева ситуация.Действията на пчеларя през пролетта също са от голямо значение за броя на роилите се семейства.
    Предпочитам роевите майки, защото са едри, здрави и изпълнени с енергия.Отводките се развиват много бъзо и до есентта вече са силни семейства.
    Ежегодно получавам необходимият
    брой, чрез планирано роене през месец Май.
    Ако не ти е тегаво, можеш ли да ми опишеш как точно го правиш това планово роене. Ще пълня доста кошери догодина и ще ми трябват майки, а не искам да купувам от разни производители. От всичко изчетено стигнах до идеята за роеви майки ама нали съм аматьор и мие много мътна какво и кога да го направя.
    Весели празници!

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    21.07.2011
    Мнения
    36
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Не веднъж съм го писал и споделял,че за мен по-добри майки от роевите не признавам.Кой каквото иска да си мисли,това си е мое мнение и никога няма да го променя.Имам няколко тръвни,които ги държа само за производство на роеви маточници.
    Колега, можеш ли да споделиш малко повече за тръвните и роевите маточници?

  8. #8
    Относно плановото роене в този http://torrents.thepiratebay.se/7192657 ... PB.torrent филм НА ДРУГАРЯ ОСТАШОВ
    много добре е обеснено и наивече нагледно е показано!

  9. #9
    Оказа се че линка ми неработи затова пущам други към филма https://thepiratebay.se/torrent/7606617/ !

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    Русенски
    magna72 Филма не се отваря! Моля, опитай друг начин или повтори! Или пък аз нещо ...?
    Пламен Яков

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •