Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 29 от общо 29
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Това че дадено с-во работи много силно,абсолютно не означава че и майките произведени от негов произход ще са хубави!

    Дали пък това не означава че семейството проявява хетерозисен ефект, не е генетично стабилно (мелез) или пък че майката се е оплодила с различни търтеи, някои от които може и да не са от същата порода (качество) спрямо майката?

    За кучетата не знам,но за пчелите доминиращ е гена на търтея!

    Не съм много наясно кой играе доминираща роля, но ето ти няколко примера:

    При кръстоска на Бъкфаст х Кипърска пчела първото поколение е много кротко, както оригиналната чиста Бъкфастска пчела, нищо че Кипърските пчели притежават агресивност отстъпваща само на "пчелите убийци" - при отваряне на кошера атакуват в голямо множество, трудно се укротяват с дим и преследват жертвата си н повече от 500 м. Във второто поколение на обаче става доста забавно.

    При кръстоска Кавказска х Италианска пчела първото поколение е доста агресивно. А след като Кавказките пчели са смятани според някои авторитети за "най-кротките" пчели ( според други най-кротки са Карниките) , а Италианките са също не много по-агресивни от тях, тогава логически въпросът ми е следния: От кой родител унаследяват тази агресивност?

    Последен пример: При кръстоска Кипърска х Карника или обратното, не се наблюдава никакъв хетерозисен ефект.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Жълта преса не ме интересува!Напиши си титлата-ст.н.с....доц.....или каквато и да е!?Ти ги слагаш всички в джоба си бе човек!Искам да си купя твоя книга,но не ти знам името!?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  3. #23
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз пък си мислех че твойто е жълта преса. Съмнявам се да съществува обосновка (или доказателство) на подобно твърдение че 3/4 от гените на индивида идват от бащата ( или поне аз не съм намерил такова, а съм търсил, повярвай ми), докато аз мога да се обоснова за всяко едно нещо откъде идва (всъщност вече съм го направил и то доста подробно, трябва само да се разровиш)

    Ето един друг карасноречив пример - хибрид между кон и магаре - катър и муле - две различни неща взависимост откъде идва майчината (бащинта) линия.

    Подобно твърдение най-вероятно да си го прочел от някой вестник ( явно и аз трябва да започна да пиша там, щото явно каквото се напише там - е истина).
    Това е класически пример за "развален грамофон", някой( няма смисъл да споменавам имена, всички си го знаем кой е) е прочел нещо което не го е доразбрал правилно и го е предал нататък грешно.

    Както и да е, няма смисъл да се дърпаме за дребни неща. Това дали има или няма живот на Марс, няма нищо общо със развъждането на пчелите. Независимо коя страна предава повече гени, селекцията си е (почти) същата. Пък когато всеки сам стане пчеловъд, така или иначе сам ще разбере кое как е. И Гуидо Скленар нищо не е разбирал от генетика, нито пък за контролирано оплождане или инструментално осеменяване, ама ето - на.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Скутелатор,това инструменталното зареждане(оплождане),читав ли е.Чел съм за това,интересувал съм се,виждал съм станока на снимка,но все ми се струва,че тази работа без е..не няма да стане.Всъщност не само Скутелатор,а всеки който знае нещо за това нека сподели.Ако пък има някой с опит,още по добре.Скутелатор четох някъде,твой пост пишеше,че за материяла на търтея му мачкат главата ,затова се обръщам към теб.Сам казваш,че силата ти е там.Научна работа си е това.Знам ,че е скъпо,не ме интересува това,нямам намерение да ползвам този метод,просто ми е интересно качествено ли е,как се държи майката през годините,3 година може ли да се ползва,въпреки осеменяването не излиза ли пак на брачен полет?Такива неща.Примерно отношението в % редовни и търтееви яйца,всеки път ли е сполучливо,на кой ден се прави,както обикновенно или се изчаква,използва ли се изобщо метода или само на теория?

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Колега, изкуственото осеменяване си е изцяло от практическо естество. Научно е било преди 100 години. Днес в Европа дет се вика всеки трети с над 100 кошера го практикува. Нобходимост, не каприз. А при нас нуждата е дори още по-голяма от тази в западните стани. По времето на социализма у нас е имало много повече хора практикуващи изкуствено осеменяване отколкото днес. Към настоящия момент, като изключим онези в следпенсионна възраст, можеш ли да ми кажеш колко човека осеменяват майки? Не е случайност, а напълно обмислен сценарий. Нека обаче да не задълбавам....

    Изкуствено осеменените майки могат да бъдат също толкова добри, колкото и естествено оплодените. Всичко зависи от апарата и техниката на осеменяване. Има апарати които не са много прецизни (едновремешните) и понякога се получава "брак" поради нараняване.
    Тези майки обаче като цяло не са предназначени за производство на мед, просто защото са с по-голяма себестойност. Тяхната функция е продължение на рода и запазване на линията, майки от които да пренасяш ларви. Но това не означава че всяко "чистопородно" семейство ще му бъде оказана честта да продъжли рода. Не всички чистопородни арабски жребци могат да бъдат първи в едно и също състезание, нали? Само най-добрите от инструментално осеменените се използват за разплод.
    Когато е нужно количество чистопородно оплодени майки се използва изолиран оплоден пункт - отнема по-малко средно количество време за майка.
    Инструменталното осеменяване обаче има предимството пред използването на изолиран оплоден пункт, че закрепването на качествата става по-бързо, както и че за всяка майка може да се използва различна бащина линия.

    Приема се че майките, веднъж оплодени, не излизат повече на брачен полет. Това със сигурност е така поне в 99,(99)% от случаите, в Природата винаги са позволени изключения.
    За останалото, аз лично не практикувам изкуствено осеменяване и ако изпадна в подробности, може някъде да сгреша.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2012
    Мнения
    21
    ЕВАЛЛА ДАНИ!!! Точни,аргументирани,ерудир ани,смислени теми.Полезни за всеки един от нас,пчеларите,независимо с какъв стаж сме в пчеларството.Не само в този подфорум.Следя с интерес всички твои постове.Виждам че се раздаваш безрезервно и безкористно.Не е интересно каква научна степен притежава даден индивид,важното е какво твори,как го поднася на околните,общата полза от това.А несъгласни с твоите доводи ще има винаги,поради една или друга причина.Така е устроен живота,а и ти им отговаряш подобаващо.Не унивай и продължавай да ни поднасяш интересни теми.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Благодаря,свалям ти шапка.

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Дано не досаждам,но разбери,интересно ми е.Защо майката се упоява,как се взема материял от търтея?Ако знам къде мога да го видя това,повярвай,че ще отида.Нещо като в разказа,,Мерак,,на Хайтов.Казваш,че навремето се е практикувало.Родителите ми работиха на държавен пчелин,ходиха по пчелините на ,,обмяна на опит,,вземаха и нас.Нямаше пчелин да не го знам,тогава бях дете но ако бях видял тази процедура определено щях да помня.Скутелатор, ако имаш условия би ли опитал,аз със сигурност.

  9. #29
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Казваш,че навремето се е практикувало.

    Погледни тук:

    http://pchelari.com/forum/viewtopic....r=asc&start=15

    Не е така както би трябвало да бъде, но поне показва че и ние сме имали славно минало.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •