Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 14 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 137
  1. #81
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ето какъв вид центрофуга харесах - касетна, събира много рамки, защото касетите се завъртат само на 45 градуса.
    https://www.youtube.com/watch?v=7F8JPOw5KEU
    https://www.youtube.com/watch?v=8Db4Icn-e3g
    Втория линк е за 28 рамки. Между касетите има разделителни прегради.
    Първо поздравления за съда -уникална находка,многофункционална машина може да се получи ,за което ти завиждам благородно.Искаш да ползваш кошницата и за бъркалка след като махнеш касетите(които могат да се направят да излизат само с едно движение-моите така са направени),но самата конструкция на кошницата ми се струва,че ще е неудачна за бъркалка.Диаметъра от там съответно и обема е доста голям и ще иска мощен мотор ,когато се ползва за разбъркване ,за което и сам се досещаш.Двата линка по горе които си дал ,като изпълнение добре,но като коефицент на полезно действие не струват.Застъпването на касетите удължава времетраенето и изцеждането на меда от питите.Да не казвам и колко изцапани излизат след това ,те и за това слагат прегради ,за да може меда от едната пита де се лепи по ламарината и да се стича по нея ,а не меда да скача от пита на пита и така докато олекнат питите.И още нещо относно клиповете ТОТАЛНО НЕКОМПЕТЕТНТНО ПРЕЗЕНТИРАНЕ ​защо ли,защото при хордиално въртене на рамките ДОЛНАТА ЛЕТВА на рамката сочи посоката на въртене(поставили са ги на обратно) Не знам какъв ти е капацитета на кошерите и вида на рамките които искаш да центрофужиш,но от там идва и броя и вида на касетите.Препоръчвам да не се застъпват,или в краен случай само 1 сантиметър ,който служи за дистанциометър при разтварянето им.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  2. #82
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Недялко Атанасов Виж публикацията
    Първо поздравления за съда -уникална находка,многофункционална машина може да се получи ,за което ти завиждам благородно.Искаш да ползваш кошницата и за бъркалка след като махнеш касетите(които могат да се направят да излизат само с едно движение-моите така са направени),но самата конструкция на кошницата ми се струва,че ще е неудачна за бъркалка.Диаметъра от там съответно и обема е доста голям и ще иска мощен мотор ,когато се ползва за разбъркване ,за което и сам се досещаш.Двата линка по горе които си дал ,като изпълнение добре,но като коефицент на полезно действие не струват.Застъпването на касетите удължава времетраенето и изцеждането на меда от питите.Да не казвам и колко изцапани излизат след това ,те и за това слагат прегради ,за да може меда от едната пита де се лепи по ламарината и да се стича по нея ,а не меда да скача от пита на пита и така докато олекнат питите.И още нещо относно клиповете ТОТАЛНО НЕКОМПЕТЕТНТНО ПРЕЗЕНТИРАНЕ ​защо ли,защото при хордиално въртене на рамките ДОЛНАТА ЛЕТВА на рамката сочи посоката на въртене(поставили са ги на обратно) Не знам какъв ти е капацитета на кошерите и вида на рамките които искаш да центрофужиш,но от там идва и броя и вида на касетите.Препоръчвам да не се застъпват,или в краен случай само 1 сантиметър ,който служи за дистанциометър при разтварянето им.
    Не знам, нещо не ми се връзва. Мощен мотор при моя диаметър на разбъркване ще трябва при каквато и да е конструкция на бъркалка. На клиповете казват и показват доста кратки времена на центрофугиране. Според мен рамките трябва да са точно така поставени, ако се застъпват, както в случая, за да са насочени осите на килийките възможно най-близо по радиуса. Работя с ЛР рамки и ми се иска да работя с касетъчна центрофуга, като най-щадяща питите. Такова разположение дава максимално възможния брой рамки. При наличието на междинните преградни ламарини, те пазят съседната рамка от зацапване и насочват центрофугирания мед към периферията. Не виждам и там проблем. Тава, което казваш за зацапването, от личен опит ли е, или така ти се струва?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #83
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не знам, нещо не ми се връзва. Мощен мотор при моя диаметър на разбъркване ще трябва при каквато и да е конструкция на бъркалка. На клиповете казват и показват доста кратки времена на центрофугиране. Според мен рамките трябва да са точно така поставени, ако се застъпват, както в случая, за да са насочени осите на килийките възможно най-близо по радиуса. Работя с ЛР рамки и ми се иска да работя с касетъчна центрофуга, като най-щадяща питите. Такова разположение дава максимално възможния брой рамки. При наличието на междинните преградни ламарини, те пазят съседната рамка от зацапване и насочват центрофугирания мед към периферията. Не виждам и там проблем. Тава, което казваш за зацапването, от личен опит ли е, или така ти се струва?
    Цял ферман ти написах,как мислиш дали така ми се струва или е от опит,но ти си решаваш.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Евала за труда! Всъщност с много измервания стигна до извода за удължения във времето SoftStart на системата или до кривата на регулиране на оборотите.
    Но тя според мен далеч не е универсална и с друг вид мед (по-гъст или по-рядък) ще има друг характер. Вероятно в тоя ред на мисли ще стигнеш и до извода за необходимост от обратна връзка "тегло на питата с меда и скорост на въртене" и "остатъчно количество мед в питата и времетраене на процеса" за да се постигне оптимизация.
    И една хипотеза:
    Ако не мериш теглото на питите, а мощността на двигателя за тяхното въртене вероятно ще стигнеш до много близки криви. tongueout;
    Това мнение е старо, но ме наведе на следната мисъл: ако измервам непрекъснато теглото на заредения и завъртян с пълни пити ротор /лесна задача/, мога да сложа обратна връзка между скоростта на намаляване на теглото на ротора и скоростта на въртене. Тоест, при пускане се развърта бавно до момента, когато започне да излиза някакво количество мед. Програмата отчита колко бързо в проценти спада теглото на ротора, независимо какво е то първоначално, като усилва или намалява скоростта, поддържайки някаква опитно установена скорост за центрофугиране на меда. Постепенно може да се добавят коригиращи коефициенти в зависимост от околната температура, типа на питите, вида на меда и каквото още се сетите. Важното е да я има обратната връзка и тя да не зависи от това колко пити са сложени в ротора.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #85
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това за мен е идеалния вариант. Беше обсъждан преди но никой не спомена да го е осъществил. Не съм виждал и чувал и големите производители да го прилагат. Успех.

  6. #86
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Всичко опира до това какво целим да постигнем с обратната връзка - регулиране на оборотите по някакви зададени предварително критерии или тяхната стабилизация.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Регулиране на оборотите, естествено. Колкото по лек става коша с рамките толкова повече стават оборотите. Задаваш началните и най-вече крайните и си свиркаш.

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Целта е да се вади мед с максимална бързина, без да се повреждат пити. Единствения начин за измерване скоростта на вадене на мед, за който се сещам, е следене теглото на ротора с питите, без значение колко е голям. Не бъркайте скоростта на вадене на мед със скоростта на въртене, която е функция от оборотите и диаметъра на ротора. Логиката ми е - има оптимална скорост за изваждане на меда/килограми в секунда/ и когато я следим, с обратна връзка можем да поддържаме центробежната сила в съответствие с тази скорост. При пълни пити меда излиза с достатъчна скорост и при ниски обороти, когато питите се опразват, скоростта на излизане на меда ще падне, съответно обратната връзка ще увеличи оборотите /естествено, до предварително фиксирана граница/. Този процес е независим от субективната преценка на пчеларя и позволява възможно най-голямо бързодействие на центрофугата. Такова управление ще работи с какви да е пити, на каквато и да е центрофуга, снабдена с датчик за тегло под оста на ротора.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Аз си го представям така:
    Следят се два параметъра - обороти и тегло на барабана
    1 фаза - softstart -> достигане на определени обороти и стабилизация на тях.
    Контролира се теглото и когато спадне под зададена граница се подава команда за преминаване към втора фаза.
    2 фаза - плавно покачване на оборотите до по-високи, предварително определени и стабилизация на тях.
    Контролира се теглото и когато спре да пада се подава команда за преминаване към трета фаза.
    3 фаза - плавно намаляване на оборотите, спиране и смяна на посоката на въртене.
    4 фаза - повтарят се фази 1 и 2, но в обратната посока на въртене.
    Контролира се теглото и когато спре да пада се подава команда за преминаване към пета фаза.
    5 фаза - плавно намаляване на оборотите и спиране.
    Разликата между начално и крайно тегло на процеса ти дава информация за изваденото количество мед от тези рамки. Това за статистиката.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #90
    А защо е нужна смяна на посоката на въртене?

 

 
Страница 9 от 14 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •