Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    Блокиране на майката

    Здравейте,
    Имам следния проблем.След слънчогледа тази година отварям няколко кошера и какво да видя ,понеже аз работя с фарар 80% от площа в кошера прелива с нектар.
    Майката няма къде да снася.Кошерите ми са на по 3 корпуса И нямам повече свободни рамки за да добавя.Няма и запечатани рамки за да ги извъртя.Поразместих ги малко по пълните качих в 3К по средата на 2К оставих 2 празни и на 1К така.Въпросът ми е как да действам занапред ако сложа нов корпис с основи над корпус1 и кача малко пило за да започнат да работят дали ще се получи , те тоя мед може и след месец да го запечатат ,какво да правя дотогава ? И още едно въпросче като освободя корпуса от медът къде трябва да го поставя. Примерно както сега меда ми е в К3 а и К2 ми е наполовина след центрофужене дали да не кача 2К най-горе а на негово място освободения от мед ?
    ДЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО wink;

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Изчакай още малко да доузрее меда в третия корпус, центрофугирай го и го слагай на втора позиция като качиш в него 2 рамки с пило и майката да си заработи там.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Благодаря Евгени wink;

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз имам същия проблем, кошерите преливат от нектар, рмаките който сложих да градят (по 1 корпус на кошер) ги изградили и напълнили но не запечатали, 3тия корпус с магазини пити същата работа пълен до горе но незапечатан.
    Вчера отворих 1вия корпус та извъртях по 2 пити да има каде да снася майката и сожих по още 4 основи на кошер да гради.
    Ще загубя доста мед заради липса на изградени пити.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора

    Кошер ДБ защо пълни плодника с нектар вместо магазина?

    Здравейте,
    По стечение на обстоятелствата наследих един 10 рамковм ДБ. Понеже пчеларствам с Роже-Делон нямам никакъв опит с ДБ. Семейстовто се развива добре(според мен) и е със 7 междурамия пчели. Акацията цъфна и понеже това е първа главна паша сложих магазин седмица преди цъфтежа. В магазина има съвсем малко събран нектар на 2 рамки, за сметка на това в плодника има 3 рамки пълни с нектар, като едната от тях са запечатали на 10 %. Една от плодниковите рамкии съм сложил през магазина с цел в празната част под рамката(в кухината под рамката в плодника) да градят търтеево пило.

    Какво да направя за да качават нектара в магазина? Да изкарам рамка след преградната дъска, да чакам да качата нектара в магазина. На майката и става тесничко вече...

    Имам още един 10 рамков ДБ и два 6 рамкови ДБ и искам да ги заселя(едва ли всичките) максимално. Ще ми предложите ли оптимален вариант за създаване на две отводки тази година. Пашата - следва много липа, но края юли месец е бич за моя край, всичко прегаря и почти няма паша, август е малко по-добре. Понякога, ако засеят наблизо хващам слънчоглед.


  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от roxterox Виж публикацията
    Здравейте,
    По стечение на обстоятелствата наследих един 10 рамковм ДБ. Понеже пчеларствам с Роже-Делон нямам никакъв опит с ДБ. Семейстовто се развива добре(според мен) и е със 7 междурамия пчели. Акацията цъфна и понеже това е първа главна паша сложих магазин седмица преди цъфтежа. В магазина има съвсем малко събран нектар на 2 рамки, за сметка на това в плодника има 3 рамки пълни с нектар, като едната от тях са запечатали на 10 %. Една от плодниковите рамкии съм сложил през магазина с цел в празната част под рамката(в кухината под рамката в плодника) да градят търтеево пило.

    Какво да направя за да качават нектара в магазина? Да изкарам рамка след преградната дъска, да чакам да качата нектара в магазина. На майката и става тесничко вече...

    Имам още един 10 рамков ДБ и два 6 рамкови ДБ и искам да ги заселя(едва ли всичките) максимално. Ще ми предложите ли оптимален вариант за създаване на две отводки тази година. Пашата - следва много липа, но края юли месец е бич за моя край, всичко прегаря и почти няма паша, август е малко по-добре. Понякога, ако засеят наблизо хващам слънчоглед.

    Защото им е студено.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    39
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Защото им е студено.
    Аз имам същия проблем-пълнят плодника с нектар и почти са блокирали майките.Има ли вариант да ги кача в магазините или да се надяваме на затопляне на времето?А по прогноза ни чака захлаждане...Ще събираме май роеве.

  8. #8
    То и сега времето си е топло. 7 междурамия с пчели в средата на Май си е една добра отводка и нищо повече. Май очакванията са ви прекалени.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Когато се появи силна паша инстинктът за събиране на храна надделява пред този за развитие.Пчелите най-напред блокират-ограничават майката и чак тогава качват в магазина.Когато пашата свърши,освобождават плодника и качват меда горе...

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Докато не усвоят плодника , не се качват горе. Можеше да стесниш с две преградни дъски преди пашата.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •