Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 38
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Дай решението! Ими обясни как: кошер с три рамки пило-12р ДБ, с 12р в плодника, за седмица напълнил три магазинни рамки с мед. А 8 р от плодника въобще не ги е освоил! А въпросния прелива с пчели, не пълни магазина, ВТОРА година! Обясни го Сериозно!
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Не, не ограничен с пределна дъска или с мед. Имал съм няколко такива кошера-майки. Които не качват мед в магазините. От години почти не позвам преградна дъска. Оставям го така, без ограничение, ако не пълен плоднника, с рамки. Ако питате защо: Ако семейтвото се развие и има нужда от разширяване, аз съм възпрепяствам, пчелите градят далаци от покривната дъска. Минало годишните отводни с млади майки (2014г), така ми работят. Постепенно изпълват плодника, а меда го качват горе!
    Сериозния отговор е ето тук - във втория ти пост. Само трябва да си го откриеш.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Нещо ми е трудно да разбера. Сори. Тъп ли съм или биричката ми е в повече ?!?!!
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Нещо ми е трудно да разбера. Сори. Тъп ли съм или биричката ми е в повече ?!?!!
    Кой питаш?

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    На мен пък друго ми се върти в главата - пак пчеларя е причината. Какво има предвид.
    Семействата, които при мен безпроблемно качват, са тези, които по-малко бърникам. Тези, които до последно разширявах, почнаха да пълнят от питата, с която разширих (в повечето случаи с малко стар, разпечатан мед). Веднъж разцепено пилото, ограничава майката. Евентуалното разширяване с основи оправя нещата, но ако питата я сложа в "медовата половина" я пълнят и нея с мед.
    Та моя си извод е: седмица преди пашата - спирам да "джуркам" семейството. Колкото развити толкова. Ако щат в магазина, ако щат в останалите пити да пълнят. Така поне няма да изтърва следващата паша (липата при мен).

    Всичко написано по-горе е все още непроверена хипотеза, въз основа на лични наблюдения и не твърдя, че изобщо е истина.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Кой питаш?
    Колегата Вълчан с второто мнение, за което му казваш сам да се сети...
    Не мога да разбера какво точно иска да каже.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Колегата Вълчан с второто мнение, за което му казваш сам да се сети...
    Не мога да разбера какво точно иска да каже.
    Понякога така се получава. В единия случай не ги разбираш, защото трудно ти обясняват. В другия трудно им обясняваш, защото и те трудно те разбират.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    От това което съм чел през годините, кавказките пчели, предпочитат да развиват гнездото хоризонтално. Докато при другите породи вертикално. В годините, в България са внасяни какви ли не, породи пчелни майки за опити и кръстоски. Наличните майки които съм имал, след като ги премахна от кошера и той си отгледа нова майка, от нейните яйца, започва да складира меда в магазина! Затова в първия си пост написа, за възможност на каквказки ген, в майката! За годините съм се убедил, че има много митове които продължават да се пишат и твърдят!

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2012
    Мнения
    4
    Вдигни една пита с пило в магазина (да виси надолу) и на есен смени майката

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    От това което съм чел през годините, кавказките пчели, предпочитат да развиват гнездото хоризонтално. Докато при другите породи вертикално. В годините, в България са внасяни какви ли не, породи пчелни майки за опити и кръстоски. Наличните майки които съм имал, след като ги премахна от кошера и той си отгледа нова майка, от нейните яйца, започва да складира меда в магазина! Затова в първия си пост написа, за възможност на каквказки ген, в майката! За годините съм се убедил, че има много митове които продължават да се пишат и твърдят!
    Според тази теза, моите 2/3 са станали кавказки, а миналата не бяха. Защо ли са си сменили гражданството?

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Когато се появи силна паша инстинктът за събиране на храна надделява пред този за развитие.Пчелите най-напред блокират-ограничават майката и чак тогава качват в магазина.Когато пашата свърши,освобождават плодника и качват меда горе...
    Ето това за мен е правилният отговор .

    Само мога да добавя, че една част от пчелите кърмачки също започват да се занимават с обработката на внесения нектар и така намалява обслужването на майката , което води до по-малко снесени яйца в плодника и празните килийки се запълват с нектар .

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •