Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 28

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26

    Първи корпус изграден - а сега накъде?

    Здравейте, продължавам да си подхранвам хванатия рояк(200 на 200 дневно) и вече са изградили 1-вия корпус. От слънчогледа има още около седмица и това е края на последната главна паша. Баща ми ме посъветва да им сложа още един корпус, сложих му 8 ВО и 2 изградени по средата( това имам). Мина седмица и горния корпус още не са го пипнали. Искрено ме съмнява, че ще се заемат с него точно по това време, камоли да го изградят и напълнят.
    Проверих 1-вия корпус ( плодника) и са го нахакали с мед и пилото доста е намаляло. Имам магазин със изградени сухи рамки на пчелина дали няма да е по-добре него да сложа вместо корпуса и дали да го оставя магазина за през зимата?

  2. #2
    Няма за кога да го слагаш този корпус. По добре ги зазими на 1 корпус. Ако трябва им отнеми 2 рамки от сегашния и им освободи място като им поставиш основи да градят. Но ги остави да зимуват на 1 корпус по добре ще изкарат зимата поне според мен
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Сега най-важното е да подсигуриш къде да снася майката. Ако има много мед натрупан в плодника освободи плодника от него било то като го извъртиш, било то като вдигнеш питите над него може и да сложиш рамка за градеж в плодника. Там с по-голяма охота ще я изградят. Другия вариант да ги накараш да се качат в магазина е да повдигнеш там да речем две плодникови рамки.. Пашата не се знае колко ще продължи. След слънчогледа има още доста ливадна паша, която макар и поддържаща пак може да натрупа малко запаси.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26
    Значи да махна 2 медови рамки , да сложа едната изградена рамка за да има къде да снася майката и да сложа 1 восъчна основа да градят ?
    Махам 2-рия корпус и след като изградят рамката да слагам ли магазин или така да ги оставя ? Сигурно с пашата ще я изградят за седмица ( нямам идея) и ще остават още 3 седмици, до средата на Август,където трябва да спра подхранването, за да не изтощавам пчелите подготвени за зимуване?
    Предполагам какво да прав през този период от 3 седмици ще зависи как са се справили пчелите с изградената и основата, но ако пак са изградили и напълнили, да махна медова и да им дам основа или 2-рата изградена?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе. Може да продължаваш да градиш, но не е за препоръчване, защото докато направиш описана врътка ще мине средата на август и е време да се мисли за зимния запас а ако продължаваш да слагаш основи и да храниш ще градят, но ще слагат венци на всяка изградена пита и по този начин няма да имаш подходящи пълномедни пити за зазимяване.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе. Може да продължаваш да градиш, но не е за препоръчване, защото докато направиш описана врътка ще мине средата на август и е време да се мисли за зимния запас а ако продължаваш да слагаш основи и да храниш ще градят, но ще слагат венци на всяка изградена пита и по този начин няма да имаш подходящи пълномедни пити за зазимяване.
    "Сети ла се Мара,да се побара"–Тази година,рамките с основи вЛР кошер–стояха до м.септември.Затова ли питите в горния к–с,особено средните –останаха с 5см венец и пчелното кълбо се образува високо.Моля,да ме светнеш малко.Ще съм благодарен!

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Няма да търпя такова отношение. Ако попиташ нормално или изкажеш някаква теза за дискусия по нормален начин можем да разговаряме, но по този начин само показваш "много ниска топка".

    Дано съм бил пределно ясен.

    П.п. Друмев ти за кое си "благодерен" дето се е побара Мара или за това че искаш и ти да се светнеш или за това че ще ми бъде благодарен?

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Няма да търпя такова отношение. Ако попиташ нормално или изкажеш някаква теза за дискусия по нормален начин можем да разговаряме, но по този начин само показваш "много ниска топка".

    Дано съм бил пределно ясен.

    П.п. Друмев ти за кое си "благодерен" дето се е побара Мара или за това че искаш и ти да се светнеш или за това че ще ми бъде благодарен?
    Дълбоко съжалявам.Пълен новак съм.Имах предвид,ме аз съм закъснял и след толкова време поставям въпроса.Това бе самоирония!Не бих си позволил да напускам–добрия тон.Още веднъж съжалявам за недуразумението.Чесг и почитания!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    OK.
    Кажи сега конкретно кое не е ясно?

    П.п. Внимавай в изказа занапред. Палеца надолу, от Модератора, под горния пост, предполагам означава, че не ти вярва, така че си под наблюдение.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз бих сложил магазинчето с изградените рамки и каквото сложат вътре е добре дошло и си е за тях.По-късно слагам магазина отдолу и така си остават за зимата.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •