Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Мдаа. Ще трябва да бързам бавно с малки крачки. Още малко яснота ми трябва. Ако по всички пити с пило има и незапечатано, свалям пити с мед/прашец. трябва ли да надраскам част от миналогодишния мед? Как да оценя силата на градежа по двете поставени основи на 24.04.? Каква част от тях трябва да бъде изградена минимум(за 7 дни примерно), за да се каже, че градежа не е слаб за добавяне на втори корпус и нови основи за градеж? Може би задавам въпроси с вариращи според много неща отговори, но на мен ще ми се наложи да взема решение при отварянето на кошера и без вашата помощ, възможните грешки стават много. Благодаря за съветите. Внесохте доза спокойствие и туширахте малко лудия мерак на начинаещия.
    Кошера(два корпуса ЛР + магазин, изцяло мрежесто дъно с плътно чекмедже), го купих окомплектован с рамки без хофманов уширител и с тези фиксатори/разделители/"Железните изгъзици". Вече усетих, че не са за мен и другите ще ги сменя,а вече поставения корпус ще си чака реда.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Ако основите са изградени слагаш нови, но гледаш да не преразширяваш. Както те посъветва jordanov не размествай много рамките защото пчелите са си подредили както трябва. Аз миналата седмица се правих на по голям разбирач от пчелите, гледам им пита с прашец в центъра на корпуса и си викам че ще пречи на майката да осеменява и я местя на края, отварям след 1 ден и гледам прашеца преместен на същото място и ги оставих така и след 5 дена на мястото на прашеца изцяло пило. Това става въпрос за силен кошер на 2 корпуса и на него колкото и поразии да направи пчеларя пчелите ги оправят за часове, а при слаб кошер има да пренареждат седмица.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Не съм много сигурен, но пчелите прашец май не местят. Най-вероятно са внесли нов на същото място посредата в празната рамка.
    Винаги може по-добре.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И аз така мисля за прашеца, не го местят - изяждат го.
    Нека колегата препрочете още няколко пъти съветите, които му се дадоха и като отвори , да вземе решение как ще процедира. Няма как да знаем дали ще са изградени основите или не, особено за семейства за които ние не сме се грижили, а критериите за силата на дадено семейство са различни за различните пчелари, още повече пък и за начинаещите пчелари.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Не съм много сигурен, но пчелите прашец май не местят. Най-вероятно са внесли нов на същото място посредата в празната рамка.
    Възможно е, това не го знаех.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Днес, ако е добро времето ще действам. Време ли е да им отворя втората прелка?

    И така, двете рамки от 24.04 са изградени, осеменени и в ъглите са започнали да правят венец. Ограничих ги на 8 рамки, добавих една основа. Горе на първа позиция(след дъската), оставих рамка с мед, прашец и от вътрешната страна със запечатано пило, а на последна рамка с мед и прашец. Долу свалих една с много мед и малко прашец от едната страна и две със запечатано пило. Допълних с основи и им дадох 700гр сироп. Ситуацията, тук там закъсняла джанка, ябълки и круши цъ, акацията не е усетила пролетта, цъфтят тревисти.
    Вкарах си и един автогол. Махнах разделителите, но забравих хофмановите уширители и сложих рамките без тях. С моите кебапчета как ще се пипа нататък...
    Благодаря за съветите момчета. Много ми помогнахте.
    Този пост е редактиран от rumenggr; 01.05.2015 в 22:12.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Здравейте. Вчера, 10.05.2015 прегледах (10ЛР два корпуса плодник)кошера в който пчелите градят основи. Продължавам да свалям долу пити със запечатано пило и да добавям основи. Вече има 15 изградени(стари и нови). Има две пити пълни и една до половината с мед от миналата година, а пчелите вкарват нов. Разпечатих им около 1 кв. дм. на питата в долния корпус и видях, че е започнал частично да кристализира. Цъфтят ябълки, круши, на 2 км по въздух пожълтя от рапица(за първи път в района). Въпросът е, да разпечатвам ли смело стария мед и каква площ за седмица, ако пчелите покриват 14 рамки? Необходимо ли е да подхранвам със сироп или да ги оставя да освободят рамките от меда. Трябва ли да сваля рамките с мед в долния корпус и там да го разпечатвам?

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Взимаш две преградни дъски, долу оставяш 6 рамки запечатано пило, мед прашец, горе качваш една мед и прашец и я поставяш първа, качваш и прясно пило 3 рамки и между тях слагаш две основи. След 5-6 дни основите ще са изградени и пълни с яйца, а питите с прясно пило ще са запечатани, а част от запечатаното пило ще се е излюпило. Тогава сваляш вече запечатаното от втори долу и качваш празни пити с венец от излюпеното горе. Може да продължаваш да градиш, но не е за препоръчване, защото докато направиш описана врътка ще мине средата на август и е време да се мисли за зимния запас а ако продължаваш да слагаш основи и да храниш ще градят, но ще слагат венци на всяка изградена пита и по този начин няма да имаш подходящи пълномедни пити за зазимяване.
    "Сети ла се Мара,да се побара"–Тази година,рамките с основи вЛР кошер–стояха до м.септември.Затова ли питите в горния к–с,особено средните –останаха с 5см венец и пчелното кълбо се образува високо.Моля,да ме светнеш малко.Ще съм благодарен!

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Няма да търпя такова отношение. Ако попиташ нормално или изкажеш някаква теза за дискусия по нормален начин можем да разговаряме, но по този начин само показваш "много ниска топка".

    Дано съм бил пределно ясен.

    П.п. Друмев ти за кое си "благодерен" дето се е побара Мара или за това че искаш и ти да се светнеш или за това че ще ми бъде благодарен?

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Няма да търпя такова отношение. Ако попиташ нормално или изкажеш някаква теза за дискусия по нормален начин можем да разговаряме, но по този начин само показваш "много ниска топка".

    Дано съм бил пределно ясен.

    П.п. Друмев ти за кое си "благодерен" дето се е побара Мара или за това че искаш и ти да се светнеш или за това че ще ми бъде благодарен?
    Дълбоко съжалявам.Пълен новак съм.Имах предвид,ме аз съм закъснял и след толкова време поставям въпроса.Това бе самоирония!Не бих си позволил да напускам–добрия тон.Още веднъж съжалявам за недуразумението.Чесг и почитания!

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •