Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 68

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    18.09.2011
    Мнения
    3

    Няма ли спасение от тоя зВЯР?

    Някой има ли представа,как протича амер.гнилец в студен климат(в северните страни,в планината)?
    Имам ли право да правя опити с болни пчели?
    Учи ли се тази тема в земеделските училища?

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Здравейте.Да. За даболяването се учи в земеделските гимназии.И по точно във ветеринарно медицинските в часовете по пчеларство.Важно е да се знае,че то основно се проявява по време на цъфтежа на слънчогледа.А той цъфти по едно и също време във цяла Европа. Ако правилно съм разбрал,ти искаш или се занимаваш с пчеларство в някоя скандинавска държава. По моемо,експерименти не са нужни.Мисля,че такова ще е мнението на всички от този форум.При това заболяване се действа от раз.Всички ни боли да загубим нещо,но болката ще е по голяма,ако загубим всичко.Така че слагай кибрита в джоба и винаги при съмнения изкарвай от килииките някоя и друга ларва.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    В северните страни протича по леко и се лекува.Имат си лекарства хората и така...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    18.09.2011
    Мнения
    3
    Значи след години ще може и в България да се лекува. За целта трябва да са приложили усешно лечението в повечето европейски страни и в съседните, за променят закона и тук. Разбира се това е далечното бъдеще.
    Аз сега имам два празни кошера без пчели,едва на пролет ще започна да се занимавам с пчеларство.
    Чета разни книжки.
    Всички казват,че загубите са огромни: всяко заразено пчелно семейство.

  5. #5
    Огромни е доста относително. Ако имаш 100 кошера и един е болен от АГ, загубата ти е 1%. Но ако имаш 1 кошер и той е болен, то загубата ти е 100%. Аз лично мисля, че Вароатозата е по-голям проблем за българското пчеларство от АГ.

  6. #6
    Цеко Сифоня
    Guest
    На времето изгорих най-добрия си кошер и не съжалевам Това за Изваревания и ползване после са празни приказки колеги.... смеете ли да рискувате?Аз не съжалевам че съм постъпил така.

  7. #7

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Пчелно семейство болно от американски гнилец МОЖЕ да се излекува.
    Но по закон задължително трябва да бъде унищожено!

    Правилната концентрация на разтвора с който се дезинфектират годни за
    употреба пити от кошер с диагностициран АГ е:10% водороден прекис и 3% киселина.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Нолков,предполагам,че си забелязал симтоми на АГ,но не си сигурен,може да е простинало пило,вароатоза в работническото пило,което води почти до европейски гнилец.Имал съм подобни случай като млад пчелар,какво те тревожи?

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Привет,
    Да имах съмнения, но се оказаха безпочвени.
    Кошера за който се съмнявах беше загинал (малко пчели на които бях решил да дам шанс да оцелеят през зимата). Имаше малко пило на две от рамките. Опитах се потърся текст за АГ и ЕГ, но това е БГ и не намерих. Писах в чужбина и си купих от Унгария. Тествах и беше отрицателен за АГ, но и отрицателен за ЕГ. Просто пило, което не са успяли да стоплят и загинало (това е след последният есенен преглед).

    Това което ме изуми е как може тази болест да дойде при мен при положение, че около мен няма пчелари - никакви! Има само "диви" пчели. Аз не купувам пчели или роеве, не ловя роеве, не подхранвам с купен от вън мед - нищо, което да предизвика АГ. Това ми бе и въпросът - ако около теб няма АГ как се появява. Оказва се, че никой не знае и единственото, което се говори е това, което Искрен е публикувал по-долу - но това е резултата, а не причината.

    Ако някой може да предположи как в изолирана местност може да се разболеят семейства от АГ ще е интересно да сподели.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •