Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 68
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Колеги,подпийнал малко,ще ви споделя как станах пчелар1982г за риба на 50 км хванал,връщайки се решавам да оставя риба на бабата на жена ми,седнали да пием по лимонада,видях рой на една ябълка,взех тръвна помощ от пчелари ,увит в чаршаф в Москвича и към Горна Оряховица,споделям с комшията пчелар има 10 семейства в района,имаше стар празен и ми го подри.На следващата гогина семейство беше болно от АГ,ама то и маточниците се точеха,излекувахме го и то ето как:унищожихме всички пити с пило,оставихме тези само с мед,3 пъти през 4-5 дена пръскане със сулфатиецол,той се почувства неудобно лека му пръс и ми направи идин от него заради желанието ми да стана пчелар,и до ден днешън,заобикалям ги и са последни но са едни от най силните ми кощери

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Още малко научен подход в темата. Доклад пред Апимондия 2005, автори доц. д-р Първан Първанов, ас.д-р Николина Русенова, Димо Димов.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1030989.jpg
Прегледи:      755
Размер:	242.2 KB
ID:	2865Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1030991.jpg
Прегледи:      748
Размер:	251.9 KB
ID:	2866
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #43
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    В конкретният случай не мисля - няма как, просто няма пчелари около мен, нито пречат на някой защото съм сам и около мен няма хора. Просто исках ако някоя знае да сподели. Единственият вариант е просто спори чрез вятъра, но ми се вижда леко невероятно...
    Във всяко пчелно семейство има спори на Ам. гнилец. Прието е че са нужни няколко милиона спори за да предизвикат заболяване и смърт на ларвата. Да обаче, най-малкия брой спори, при който е било предизвикано заболяване е 11 ( мисля че изследването е на Rothebuhler). При пчелите винаги има вариация в прага на патоенния товар, предизвикващ заболяване. При липса на сериозни заболявания нормално не проявяващи клинични симптоми и наличие на затворена и изолирана популация пчели, където няма внасяне на външни патогени, след известно време някой от "безобидните" патогени оповестява присъствието си с клинични признаци на заболяване (или генетичен недъг).

    Обикновенно в другите държави, при откриване на наличие на АГ, пчеларите изгарят семействата имащи клинични симптоми и третират с антибиотици съседните кошери (обикновенно това е целия пчелин), защото летящите пчели от изгорените семейства се налитат във останалите. В страни където антибиотиците са позволени е ясно - болните пчелини могат да се поддържат живи неограничено време с употребата на антибиотици два пъти годишно. Но това го решава пчеларя.

    Хигиеничните пчели са много полезни за предотвратяването на епидемии от болести по пилото. Когато някоя ларва се разболее, просто я премахват преди да е станала проблем за семейството и от там и за целия пчелин. В местности, където има голяма опасност от заразяване с АГ, употребата им е препоръчителна.


    млечният тест - ето тук:
    http://scientificbeekeeping.com/sick...pse-revisited/
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #45
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Днес направих преглед частичен за да видя как вървят нещата и на един от кошерите видях 3 пробити капачета на запечатаното пило огледах останалите няма хлътнали, няма нищо друго нередно. Но тези три килиики си стоят с тези пробити капачета гледам насам натам чета и ме е яд, че не боцнах с една клечка вътре да вида какво е положението. Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Днес направих преглед частичен за да видя как вървят нещата и на един от кошерите видях 3 пробити капачета на запечатаното пило огледах останалите няма хлътнали, няма нищо друго нередно. Но тези три килиики си стоят с тези пробити капачета гледам насам натам чета и ме е яд, че не боцнах с една клечка вътре да вида какво е положението. Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?
    ако е глинец ще си 145 пчели с тая болест в бг.

  7. #47
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Днес направих преглед частичен за да видя как вървят нещата и на един от кошерите видях 3 пробити капачета на запечатаното пило огледах останалите няма хлътнали, няма нищо друго нередно. Но тези три килиики си стоят с тези пробити капачета гледам насам натам чета и ме е яд, че не боцнах с една клечка вътре да вида какво е положението. Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?
    Би могло да е мехурчест гнилец (sac brood), причиняван вирус (но новия щам, защото стария се проявяваше само при Mellifera Mellifera и евентуално Ligustica и Buckfast), аскосфероза, ешерихия коли, нозематоза и още много други неща
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #48
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Въпроса ми е тези три пробити капачета може ли да бъде нещо друго, а не гнилец или утре да паля колата и да хода да дубна по една клечка?
    А дали не са излюпващи се пчелички?

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    А дали не са излюпващи се пчелички?
    А може и недозапечатано пило?Ако беше бръкнал с една клечка гадаенето щеше да е по близо до истината.

  10. #50
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Питата трябва да мирише неприятно, при бъркане с клечка умрелите какавиди трябва да са кафяви и да се точат, и дори тогава диагнозата не е сигурна, защото подобни сиптоми има и измръзналото (простуденото) пило. Най-сигурно е да се направи лабораторно изследване - то потвърждава или отхвъля всяко едно съмнение.

    Подобни сиптоми могат да се получат когато по някакви причини семейството изгуби много пчели - например отравяне на пчелите поради пръскане или теглене на много отводки с много млади пчели. В кошера остава много пило, но малко пчели, които да го обслужват.Резултата е, че пчелите изоставят периферните пити с пило и нямат достатъчно ресурси да ги почистят. В резултат на това настъпват гнилостни процеси. които могат да доведат до неприятна миризма на питата и до умряло (разложило се) пило. При съмнения пчеларя задължително трябва да направи изследвания, за да си изясни тези процеси дали се дължат на болест, или са естествени при изоставяне на пилото от пчелите.

 

 
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •