Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 68
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Вече за не знам кой път срещам мнението че АГ се лекувал,както е посочил колегата kuline,но до сега не съм прочел как точно се прави.Това е като приказката че 2pac е жив само дето никой не го е виждал.Колеги моля ви като пишете се аргументирайте и с малко повече подробности,като знаете нещо или го обяснете,или дайте линк да могат хората,които ги интересува да прочетат,та да се образоват и те да знаят.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Вече за не знам кой път срещам мнението че АГ се лекувал,както е посочил колегата kuline,но до сега не съм прочел как точно се прави.Това е като приказката че 2pac е жив само дето никой не го е виждал.Колеги моля ви като пишете се аргументирайте и с малко повече подробности,като знаете нещо или го обяснете,или дайте линк да могат хората,които ги интересува да прочетат,та да се образоват и те да знаят.
    И аз съм разговарял с един възрастен пчелар и той казваше, че е лекувал пчелите си от АГ. С билки, но каква му е била рецептата така и не разбрах, а и няма да разбера. Та значи само съм чувал, но до колко я вярно.... не знам. Дано да не се случва, а като се случи с горелката - буен пламък и лека буца в гърлото. Това е.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Вече за не знам кой път срещам мнението че АГ се лекувал,както е посочил колегата kuline,но до сега не съм прочел как точно се прави.Това е като приказката че 2pac е жив само дето никой не го е виждал.Колеги моля ви като пишете се аргументирайте и с малко повече подробности,като знаете нещо или го обяснете,или дайте линк да могат хората,които ги интересува да прочетат,та да се образоват и те да знаят.
    Има информация в интернет за процедури, които се прилагат за лекуване на пчелни семейства от АГ.Експериментирано е в северните страни. Аз лично съм имал проблеми преди време и съм прилагал въпросните процедури и откровено казано се убедих в тяхната ефективност . Само да вметна, че преди това ползвах за 10 семейства мухозол, т.е. унищожих ги.
    Както се казва "който търси изход, намира начин".
    http://to-bee.blogspot.com/2011/06/b...st_10.html?m=1
    Чети колега. То вярно, че мързела движи прогреса ама.....

  4. #34
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    АГ(Американският Гнилец), е заболяване на/по пилото. Спорите причинителки на заболяването се разпространяват(а, също и могад да оцелеят в продължения на десетилетия) посредствум восъка, меда, пчелните кошери, инвентара и пчеларя. Точно както колегата каза, че в района му има няколко изоставени кошера - е точно те могат да бъдат потенциално огнище на заболяването, и пчелите чрез нападение и отрабване на въпросните кошери да внесат заразата в семействата. Също може заразата да се разнесе и от някоя хралупа където са живели пчели - гаранция никога няма за нищо(колегата също спомена, чев лайона имало доста "диви пчели" и обитаващи хралупи).
    Старите пчелари(и все още има такива които го практикуват, преди около година говорих с един такъв дядо), лекуват АГ с антибиотици, въпреки че са забранени за употреба, и според учените нуемогат да лекуват АГ, а само го подтискат, то има данни за излекувани болни от АГ семейства, но не знам точно каква е била степента на поразеност(може би в по-начален стадий е била - незнам). Понеже от доста дълго време употребата на антибиотици в пчеларството е забранене - то не съм се интересувал точно какаъв е този метод с антибиотиците, и въобще незнам дори какви антибиотици са използвани(и все още някой използват).
    Екип от български учени е изнесъл доклад пред конгреса по пчеларство Апимондия(по спомен средата на 90-те, 1995 или 1997, а може да е било и през 2005 в Дъблин - не успях да намеря точна информация кога това се е случило), за лечението на АГ без употребата на антибиотици. По-долу ще постна едно филмче, с което доц. Първанов донякъде разяснява този метод, неговата версия е преведена на български, срещал съм го и на руски и на английски, но сега не го намирам и ще ви "мъча" с швабската(немскат, мисля че това е оригиналната) версия. Ще се опитам в общи линии да обясне метода и да пререзкажа някой основни моменти от филмчето.
    Всичко зависи от степента на заболяването, кога е установена - в начален стадия, не много дълъг период след възникването й, както и от силата на семейството. Ако е някое слабо семейство при което заболяването се е наблюдава навсякъде по питите с пило, то най добре да се вземат крайни мерки и то моментално - без отлагане. А, именно семейството се умъртвява(сутрин много рано или вечер късно - когато няма летящи пчели), и питите се изгарят, кошера може да бъде дезинфекциран ако не е много стар, единият вариант е огън - с бензинова лампа или газова горелка, но тук сушествува реален риск спори на АГ да останат в дървото, затова 4% разтвор на сода каустик е по-добрият вариант, извършва се в голям хром никелов съд(защото содата разяжда алуминиевите и желязните казани), като се потапя всички елементи на кошера в разтвора, след което се изплакват със студена вода, сато всичко това трябва да се извършва със съответните предпазни средства. Някой рециклират восъка(показано е във филмчето), също и рамките, но това не мисля че е препоръчително - по-добре да се изгорят, същото важи и за меда - той не е проблемен да се консумира от хора. Не трябва обаче да забравяме, че си има нормативна уредба, и дори при най-малкото съмнение за АГ - то трябва незабавно да се обървем към ветеринарният лекар, който да дойде, лично да вземе проба и да я изпрати за съответният лабораторен анализ - основният метод който дава почти 100% гаранция дали става въпрос за АГ или друго сходно заболяване(ЕГ Европейски Гнилец - доброкачествен, простудено пило), полевите тестове, както и анализ по субективни признаци не винаги могат да са напълно точни. И трябва да се разбере, че е най-добре да бъдат уведомени съответните ветиринарни органи(БАБХ), въпреки че на пчелина ще бъде наложена възбрана за определен период от време, както и на другите пчелини в района, но това е единственният начин при доказата положителна проба на АГ, да се открие огнището, да бъде ограничено и ликвидирано. Също и нетрябва да забравяме, че държавата плаща обезщетение за уникожени по надлежният ред пчелни семейства(един ветеринар ми беше разказвал, че преди 7-8 години имало някакъв случай, и обезщетението което е получил пчеларя е било над средната пазарна цена тогава, защото се плаща и за меда, който ветеринаря "определи" че е в кошера).
    Нека сега се върнем съм същинският метод на "лечние" на АГ без антибиотици. Този метод е препоръчително да се приложи и на всички семейства в пчелина, ако се установи наличие на АГ, независимо дали уникожим някой семейство/а. Както вече споменах по-горе, то АГ е заболяване на/по пилото, основата на метода е прекъсване на пилото, и отделянето на пчелите от досега със заразени восък, мед, кошер... Взима се нов или вече дизенфекциран кошер, който се поставя на мястото на стария, слагат се вътре нови(може и дезинфекцирани) рамки с монтирани восъчни основи и семеството(майката и пчелите - без питите, без пилото) се прехвърля в новият кошер, като се подхранва със захарен сироп или твърда храна(канди). Питите с пило и мед се изгарят(по-горе споменах, че някой центуфугират меда, а също и добиват восъка). Периодично се съблюдава здравословното състояние на семейството.

    https://m.youtube.com/watch?v=N1ambhYkmoY

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    В линка на колегата kuline, който е постнал по-горе, докато аз пишех, доста добре е обяснено стъпка по-стъпка кое как става. Основното е че е лечимо, а както и колегите по-рано казаха, че са имали в непосредственна близост и не са имали негативни последици.

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Колеги,много благодаря за отговорите,доста полезна информация,която не бях срещал(може би защото не съм и търсил).Весели празници на всички,живи и здрави,и дано белята не стига до никого.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    В самия кошер поставяте майката в изолатор на 2рамки(празни от същия кошер) за седмица ,като преди това ги напръскате с кислородна вода,останалите рамки надрасквате пилото и окъпвате с полувизатора с кислородна вода.След около седмица пак окъпване(само питите) и освободете майката.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Това съм го качвал много пъти, нека и тук да го има. Вижте и годината отдолу.

    http://postimg.org/image/yxy7d3ich/

    Тия дни ще наснимам още от любимия ни "Пчела и кошер", отпреди 10ина години. Пчелите се лекуват с глад, затворени в мрежест кафез, на хладно, без пити и пило. Сандъка отделно, как си му е ред - сода или в огъня. Пилото в огъня.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Това съм го качвал много пъти, нека и тук да го има. Вижте и годината отдолу.

    http://postimg.org/image/yxy7d3ich/

    Тия дни ще наснимам още от любимия ни "Пчела и кошер", отпреди 10ина години. Пчелите се лекуват с глад, затворени в мрежест кафез, на хладно, без пити и пило. Сандъка отделно, как си му е ред - сода или в огъня. Пилото в огъня.
    То като видях какво има под статията и забравих за гнилеца.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Това съм го качвал много пъти, нека и тук да го има. Вижте и годината отдолу.

    http://postimg.org/image/yxy7d3ich/

    Тия дни ще наснимам още от любимия ни "Пчела и кошер", отпреди 10ина години. Пчелите се лекуват с глад, затворени в мрежест кафез, на хладно, без пити и пило. Сандъка отделно, как си му е ред - сода или в огъня. Пилото в огъня.
    Това не е лекуване,а пропаганда (успорваща се от всякъде)а имено лекува ли се или не АГ???С две думи, как ще реагираш при такъв проблем?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •