Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 55
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2013
    Мнения
    2

    кошери от фибран за начинаещ?

    Мисля да новостите, тъй като още дори не съм почнал с пчеларството (само събирам инвентар), през пролетта мисля да направя първите стъпки с няколко кошера. Насочил съм се за начало да почна с кошерите от фибран понеже следя обявите по сайтовете и те са 2-3 пъти по-евтини от дървените. Не разполагам с начален капитал както повечето обикновени българи, затова съм започнал да събирам нещата малко по малко. Моля за вашите мнения по въпроса заслужавали си да почна с този вид кошери или със стандартните.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2013
    Мнения
    20

    Re: кошери от фибран за начинаещ?

    Цитат Първоначално публикувано от x_klk
    Насочил съм се за начало да почна с кошерите от фибран понеже следя обявите по сайтовете и те са 2-3 пъти по-евтини от дървените.
    Ще пуснеш ли линкове към тези сайтове ? Общо взето, който използва дървени ще ти препоръча тях и обратно. Аз съм с дървени, но много искам да имам няколко стиропорени просто за да пробвам как зимуват в тях. Един колега от форума беше казал, че ще му се освободят стиропорени есента и чакам да видя каква цена ще обяви. Иначе ако се насочиш към дървените внимателно прочети във форума кой пройзводители са добри и кой не.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Един кошер или един корпус трябва преди всичко да е много здрав. Трябва да издържа на стотици килограми сила, особенно ако в камион натовариш 10 пълни с мед корпуса един върху друг. Фибрана и стиропора не отговарят на изискването за здравина и от тях няма как да се направи здрав кошер.

    Вярно е че има стиропорени кошери, но те се правят от специален експандиран полистирол с плътност 100-120 кг/куб.м. Получават се много здрави стени на корпуса, които може би надхвърлят здравината на дървените кошери.

    Ако опиташ да си направиш кошер от обикновен фибран или стиропор - нищо няма да се получи. Може би ако кошера се направи от 20 мм дърво и после се облече с още 20 мм фибран - тогава и само тогава едновременно можеш да получиш здравина и добра топлоизолация. Отвън фибрана трябва да е защитен от механични въздействия и от UV радиация - например шперплат и боя. И както виждаш вече се получи сложен и скъп сандвич със съмнителни параметри.

    Та изкам да кажа, че ако ще е стиропорен кошер, трябва да е фабрично направен. Няма шанс нещо подобно със същите качества да се направи в домашни условия.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    В този руски форум се описва как може в домашни условия да се отлеят във форма и да се направят корпуси от полистирол висока плътност (100кг/м3)
    http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=17725

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2013
    Мнения
    2

    ...

    http://prodavalnik.com/kosheri-ot-fibran-i22455173
    това е обявата за кошерите от фибран

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това е нуклеус. Между него и един истински кошер има светлинни години разлика. Нуклеуса е просто една малка кутия, предназначена за няколко пити. Той се използва за създаване на отводки или за временно жилище на майката, докато се оплоди. Истинския кошер е по-голям (за 10 или 12 пити) и има корпуси, които се слагат един върху друг. Общото тегло на 1 кошер може да надхвърли 100 кг, а на един нуклеус никога не достига 10 кг.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    колкото и да гледаш няма винаги първите кошери няма да отговарят на нещо. но е още твърде рано да знаеш какво точно искаш.
    Така че отиваи в първия магазин или склад и си вземи 1 или 2 кошера.

    Не си написал от къде си? колеги могат да ти препоръчат нещо.
    Намери някои в региона които да ти покаже първите стъпки и да получиш първи съвети.

    Засега първо може да си вземеш един хубав костюм, нее нужно да е цял, може и до кръста (аз ползвам такъв около 25-30лв.. Надолу си слагаш един анцунг и си спокоен.
    После ръкавици, рамкоповдигач и пушалка.
    Сандъче 6р. с дръжка за пренасяне на рамки пити и др. Но нее задължително.

    Кошера, незнам на каква система си се спрял.
    Дадан Блат за мен е задължително да е с 2 магазина. Около 85-90лв. е добра цена.
    Ако е Корпусен на 3 корпуса, ориентировъчно същата цена.
    После вече следва боедисване, което сам ще си претцениш.
    Аз мога да ти препоръчам нещо, но професори много и някои няма да го удобри.
    Аз минавам 1 ръка с препарат срещу дървояд на водна уснова. После в боя на водна уснова, или лак на водна уснова. Лака започва да ми харесва повече...

    Малко рамки, големи, малки, сковаваш си ги, обтелваш.
    И догодина си уговаряш една отводка за 1-10 май, ако е с млада маика добре, ако не... може веднага да я смениш с нова, подхранваш през ден и може и мед да изкараш ;-) Аз имах такъв успех!
    Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако една от вас го насочи срещу човек - пчелата ще умре, а човекът ще се излекува от болестите си”

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    21.08.2013
    Мнения
    1
    Аз тази година си направих един кошер от фибран - 2 корпусен Дадан - Блат. Много добре се държи за сега
    но още не е презимувало семейството в него и ще дам отзив след зимата.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2013
    Мнения
    7

    Колега ето аз какво си сътворих за един ден-от фибран

    Много пpочетох по фоpуми и pеших да опитам,пpавих го по схема за многокоpпусен с един магазин.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри S6303011.JPG‎   S6303012.JPG‎   S6303013.JPG‎   S6303015.JPG‎   S6303017.JPG‎  

    S6303018.JPG‎   S6303019.JPG‎   S6303020.JPG‎   S6303021.JPG‎   S6303022.JPG‎  


  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Загубил си си деня. Дано поне за материала да не си давал лев. Поработи 2-3 години с пчели и тогава прави сандъци. А форумите ги чети внимателно.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •