Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    ханеманова решетка при многокорпусна система фарар

    Здравейте , тази година за пръв път работя с тези решетки и възникна един проблем ако някой може да помогне ще съм благодарен.Кошерите ми са на по 4 корпуса в момента в 1 е майката с празни рамки за снасяне над нея е решетката 2 корпус осниви през една със стари рамки за градеж 3-ти корпус мед и 4-ти най- горе със зряло пило и мед по този начин съм ги подредил обаче при всички случай майките са супер подвижни снасят добре но щом ги преградя с решетките пчелите на 4-ти корпус веднага залагат маточници по 6-7 всеки път има ли някой идея защо е така нали тези кошери се работят с ханеманови решетки ,данеби миризмата която излъчва майката да не достига до последния корпус ако някой има идея моля да помогне ,благодаря предварително.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2011
    Мнения
    10
    Не съм работил със система фарар, но си мисля, че по-добре би било във втори корпус да оставиш пилото. Във третия основите с изградените рамки и в четвъртия медът. По този начин пчелите ще са в по-близък контакт с майката и няма да заложат маточници. Те ще качват меда в трети и четвърти корпус и чак когато се излюпи пилото ще заредят и втори корпус. Тази подредба е добра за силни и кратковременни паши, ако ги държиш така дълго време семействата ще отслабнат.
    казвам се Теодор Тодоров

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    ................и решетката между 2и3.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Ще рече ли това,че ако пчелите са по близо до майката този проблем няма да го има

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2013
    Мнения
    17
    Да-ако майката е качествена.
    При преграждане с ХР, докато има незапечатано пило над нея, се оставя отворен само долен вход-така пчелите минавайки през корпуса с майката усещат нейното присъствие и не залагат маточници. След запечатването на пилото над ХР се отварят и горните входове.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Благодаря

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Нормално е да залагат маточници в четвъртия корпус, това е защото там пчелите много слабо усещат феромоните на майката и залагат маточници за самосмяна. Аз винаги така процедирам и всяка година си правя по една или две отводки от всяко семейство, в зависимост от силата му. Ако не искаш маточници, сложи корпуса със ЗП над ХР.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67
    Благодаря за инфото колеги.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    Колеги, от тази година започнах да работя с ХР. Не съм наясно ХР така ли се поставя над плодника както е закупена или я слагате в рамка. Питам защото ми се струва, че когато поставя решетката тя практически опира в горните летви на рамките в плодника и в долните летвички на на рамките от корпуса над нея т.е. нарушава се разстоянието между рамките на корпусите разделени с решетката. Благодаря предварително за отговорите и съветите ВИ.

  10. #10
    Аз я слагам така, но е по-добре ако е обрамчена в дървена рамка, така че да не опира в рамките. Иначе се губи половината от площа и. Също е много добре ако има отворен вход и над нея и пчелите са приучени да го ползват. Това че при обрамчена решетка, разстоянието между рамките се увеличава не е никакъв проблем.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •