Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    Благодаря на г-н Цветков. Така мисля да направя. Ще обрамча ХР в дървена рамка с дебелина 20 мм. Относно входа над нея от практиката ми съм установил, че след като пробих отвори с диаметър 25 мм от предната страна на всички корпуси пчелите въобще не ги ползват. Затова ги затворих. Сигурно грешката е при мен. Ще опитам пак. Чудя се дали ако затворя долната прелка пчелите ще започнат да ползват такива отвори . Ще опитам и дано се получи. Благодаря.

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    В отговор на въпроса с изграждането на маточниците в корпусите над ХР мога да кажа, че основната причина пчелите да ги залагат е наличието на яйца и открито пило в тези корпуси. Затова е препоръчително 10 дена след поставянето на ХР да се проверят питите в корпусите над ХР. Заложените маточници трябва да се унищожат, а ако има открито пило и яйца да се потърси майката и да се снеме в плодника под ХР. Този метод е заложен в една от технологиите за отглеждане на пчели в многокорпусни кошери.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз ползвам и метални решетки и пластмасови, обрамчени са само металните. Пластмасовите са от дебелите и не провисват, работят добре.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    02.02.2013
    Мнения
    29
    Направих експеримент : Обрамчих ханемановата решетка на един ЛР кошер с рамка дебела 20 мм.Поставих я върху първия корпус. Практическият резултат - пчелите запълниха първия корпус, не преминаха да работят във горния корпус и в резултат на 22 май се роиха. Не съм демарирал и поради това не съм сигурен в извода си относно причината за роенето. Тя е или в голямото разстояние или в липсата на демариране от моя страна. Моля споделете .

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от vergilzhikov Виж публикацията
    Направих експеримент : Обрамчих ханемановата решетка на един ЛР кошер с рамка дебела 20 мм.Поставих я върху първия корпус. Практическият резултат - пчелите запълниха първия корпус, не преминаха да работят във горния корпус и в резултат на 22 май се роиха. Не съм демарирал и поради това не съм сигурен в извода си относно причината за роенето. Тя е или в голямото разстояние или в липсата на демариране от моя страна. Моля споделете .
    Според мен причината е в годината при нас не спря да вали, тази година се компрометира рапицата,акацията а така като върви и липата е на път.Как да се качат горе да работят като няма приток на нектар? Btw 2 см ми се вижда висока рамка аз обримчвам само железните рамки 10мм рамка като дигам 1-2 рамки с запечатено пило над ХР.
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от nih Виж публикацията
    Според мен причината е в годината при нас не спря да вали, тази година се компрометира рапицата,акацията а така като върви и липата е на път.Как да се качат горе да работят като няма приток на нектар? Btw 2 см ми се вижда висока рамка аз обримчвам само железните рамки 10мм рамка като дигам 1-2 рамки с запечатено пило над ХР.
    Определено рапицата играе важна роя за рояването. Колега пчелар раздели пчелина зимата в 2 села на разстояние 30км.
    Пчелите са от едно потекло и този до рапицата почти всички изпаднаха в роево а в другия нито един не изпадна.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Иронията е, че рапица почти нямаше... имам предвид рапичен мед. Щото ако имаше, и този, до рапицата, нямаше да помисли за роене.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •