Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 20 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 200
  1. #111
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Восъка е стратегическа суровина-в мирно време се използва за мирни цели ,във военно време се исползва във военната промишленост !Нищо чудно българския восък да е изнесен за украинската хунта !А колкото до цената му,аз повече от 20г съм пчелар и не помня цената му да е спадала след като веднъж се е вдигнала!
    Този пост е редактиран от alex74; 28.01.2015 в 23:38.

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Предлагам Конфедерацията да напише писмо до Агенция митници в което да опише проблема с восъка. 99% съм сигурен, че се изнася без да е придружен с необходимите документи, защото мангалите изкупвачи просто няма от къде да ги вземат. 99% съм сигурен, че най-големите количества се изнасят в Турция, а на тази граница контрола уж е най-сериозен (снощи ДАНС са арестували шефа ). Предполагам, че предложението ми е леко закъсняло, защото след изложението в Плевен ще изтекат отново зад граница (българо-турската) сериозни количества, а да се задейства машината ще трябва някакво техническо време. Въпреки всичко с лист хартия и труд 30 мин. на един човек може да се постигне сериозен резултат, така че си заслужава.

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Понеже някои колеги ме питаха за восъка, преди малко звъннах на един от обявените телефони на Витанов. Човека отсреща каза че са спрели свободната продажба на ВО заради Плевен. Там ще се види кой - накъде. Иначе ишлемето ми го потвърди - 13 бр ДБ по 12 ст. срещу килограм восък.
    svetkos , ако въпросът ти е към мен. На око като ги гледам са ги спазили, но то размери има всякакви, а пък аз съм свикнал да работя и с по-големи допуски. Еднакви, прави, гладки. На 10ина летви има 1-2 чепчета като кибритена клечка, мен не ме бърка, при положение че имам над 10годишни рамки с чепове по-големи от молив. Долната летва влиза в страничните. Снощи пред телевизора на майтап хванах десетина, на ръка им набих скоби и ги надупчих с шилото, леко се работят. Ако искаш, довечера ще ги измеря в милиметри.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #114
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Йорданов и аз звънях преди малко,информацията е потвърдена - спрели са да продават без восък,чакат Плевен.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #115
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Предлагам Конфедерацията да напише писмо до Агенция митници в което да опише проблема с восъка. 99% съм сигурен, че се изнася без да е придружен с необходимите документи, защото мангалите изкупвачи просто няма от къде да ги вземат. 99% съм сигурен, че най-големите количества се изнасят в Турция, а на тази граница контрола уж е най-сериозен (снощи ДАНС са арестували шефа ). Предполагам, че предложението ми е леко закъсняло, защото след изложението в Плевен ще изтекат отново зад граница (българо-турската) сериозни количества, а да се задейства машината ще трябва някакво техническо време. Въпреки всичко с лист хартия и труд 30 мин. на един човек може да се постигне сериозен резултат, така че си заслужава.
    И какво,ни интересува за къде отива и за какво го използват,ако сме го продали на добра цена/която ни устройва/? Същото е и за меда!

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    И какво,ни интересува за къде отива и за какво го използват,ако сме го продали на добра цена/която ни устройва/? Същото е и за меда!
    Интересува ни до толкова, че нашите производители на основи, нямат суровина с която да работят. Както добре знаем няма никакъв контрол върху предлаганите основи и липсата на суровина ще доведе до голямо вдигане на процента примеси в основите. Тоест и хората които си имат достатъчно восък за замяна също ще страдат, защото ще получат продукт който ще е подобие на восъчна основа. При тази цена на основата съблазанта за производителите да "мешат" само и само да им остане материал за производство на основи за свободна продажба ще е огромна. От друга страна една шепа цигани предполагам от един клан ще се облагодетелстват на наш гръб.
    Нещата с меда стоят съвсем различно. Имаме свръх предлагане на вътрешния пазар.
    Останалите доводи ги има в един клип за контрабандата който от скоро се върти по телевизиите.

  7. #117
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    При нас вече цената за обвяна на восък срещу основи е 0.17 ст на бройка, а миналата година беше 0.13 ст. Не знам до кога ще продължават да вдигат цените на всичко свързано с пчеларството

  8. #118
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Ние имаме интерес от високата цена на восъка защото ние сме ПРОИЗВОДИТЕЛИ на тази суровина/продукт.
    От дефицита на восък само можем да спечелим. Производителите на основи и сега сигурно слагат във восъка "добавки" и по този начин те фалшифицират нашата продукция. Точно както правят с меда и го кръщават, а ако не го правеха, то цената на меда щеше да е по-висока. Помислете малко и ще стигнете до същия извод. С всяко кръщаване на наш продукт тези две групи свалят цените, защото предлагането става по-голямо.
    Работят на ишлеме защото не искат да затварят пари във восък. Като те метнат и с грамажа на основата и накрая може реално да си плащаш и по 20ст.
    Най-добре е на място да ти направят основите със собствен восък и поне да знаш какво си взел. Товариш 100кг восък и в Габрово, проблема ти е решен. Събираш се с няколко колеги, разходка до Габрово и си правите основите заедно, отново проблема е решен.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #119
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Тези хора, които изкупуват восък по селата, не го правят насила! Те предлагат една цена и който има восък сам си преценява, дали това го устройва или не. Тези изкупвачи, след като съберат някакво количество восък, сами преценяват какво да го правят - да го продават в чужбина, да го продават на някой, който произвежда основи....или ако ще - сами да си правят свещи. Пазарните цени определят къде да отиват всичките количества восък - логично е всеки да търси печалбата!
    Преди време говорих точно с такива изкупвачи, които обикалят по селата и после го предлагат на производители на основи (в България или в чужбина) или на други заинтересовани лица. Казаха ми, че ако имам нужда от восък - спокойно мога да се свържа с тях и да се договорим за някаква компромисна цена. Естествено това може да го направи всеки един от вас.

  10. #120
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Каквото и да се случва с восъка по света и у нас, то е неподвластно на контрол от наша страна. Всеки има право да си прави какъвто си иска бизнес с восъка - да го произвежда, купува, продава или да си го гори на свещи. Текат си нормални бизнес процеси с търсенето, предлагането и цената, и ние нищо друго не можем да направим, освен да ги наблюдаваме и да се съобразяваме с тях.

    Като производители ние имаме интерес цената да расте. Като купувачи на основи нас не ни бърка високата цена, защото преобразуването на восък в основи от производителите на нас ни струва само жълти стотинки.

    На фона на тези разсъждения най-важното за нас е своевременно да научаваме за промените в цената, за да си правим верните сметки дали ще продаваме или не. И естествено винаги да си поддържаме неприкосновен запас за лични нужди, защото по всичко изглежда, че дефицита ще продължи още дълго време.

 

 
Страница 12 от 20 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •