Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 20 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 200
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И при восъка, както и при меда, си има световни цени и тези цени не се диктуват от нас Българите, а от китайците и аржентинците.

    Логиката е много проста - има си пазарна икономика, в която всеки купувач търси най-евтината цена, включая и прекупвачите на восък. И ако цената на местния пазар е много висока - ами тогава прекупвачите могат да си направят внос, който няма да оскъпи цената с повече от 50 стотинки за транспорт на 1 кг от другия край на света.

    Каква е моята история като прекупвач на восък? Първоначално опитах с цена 8 лева, защото спешно ми трябваха тон-два за пускането на машината в експлоатация. Никой не се обади. Тогава обявих цена от 10 лева и за нула време се сдобих с два тона. Но това е цена, която не ме устройва, и затова съгласно пазарната икономика седнах и направих проучване в Гугъл. И за нула време си намерих доставчици по цена около 6 лева за второ качество и 7.50-8.00 лева за първо и екстра качество.

    При това искам да ви кажа, че тези цени са за претопен и дезинфекциран восък, пречистен почти до съвършенство, в перфектни и еднакви пити, сложени в чувалчета, които са идеално подредени в кашони и палети и след това на палети. Имат си сертификат за качество, както и протоколи от медицински изследвания и една камара други съпровождащи документи съгласно изискванията на европейското законодателство. Под първо качество се разбира восък, който е свалян от далаци и строителни рамки, както и от нови пити, от които е огребан восъка, но без основата. С две думи - перфектен восък без никакви компромиси и изследванията го доказват това. Цвета му е бял до ярко жълт. Второ качество е останалия восък, в който вече са топени и восъчните основи, в които има известно количество парафин и церезин, както и известно количество замърсявания. Цвета на второто качество е тъмно жълт до леко кафяв.

    Каква е алтернативата с българския восък, от който имах нещастието да закупя два-три тона?

    Накратко изреждам:
    1. Размера и формата на питите е всякаква - от малко топченце 1-2 грама до огромна пита 20 килограма.
    2. 90% от питите имат боклуци по дъното, като визуално тези боклуци ги преценявам на 10 дори и 20%.
    3. Молци и гниди - огромно количество. Други болести - също.
    4. Процента на жълтеещите пити е само 20-30%, кафявите - около 30-40%.
    5. Процента на черните като катран пити е може би 30%. В тези пити боклуците сигурно са над 50%.
    6. Восъка трябва да се събира из цялата страна, което отнема много разходи за транспорт и труд.

    Едва ли не изкупвачеството като процес повишава себестойността с поне 1 лева на килограм. Допълнително има разходи по сортиране и дезингекциране, разходи по това, че над 10-15% се изхвърля като боклук и т.н.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И такааааааа, каква е равносметката?

    За 6.00-6.50 лева аз мога да се сдобия с тонове перфектен восък за восъчни основи, подреден, пречистен и с гарантирано качество, доказано с изследвания и сертификати.

    За 8.00 лева мога да се сдобия с тонове перфектен восък първо качество с перфектен жълт цвят и с НУЛА ПРОЦЕНТА БОКЛУЦИ.

    Та колко според вас трябва да е цената на българския восък, в който има 10-15% боклуци и още 10-15% транспортни разходи и труд по събирането, пречистването и т.н.????????????

    Ами ще ви кажа:
    - Жълт восък и без боклуци - 7.00 лева.
    - Кафяв восък и без боклуци - 5.50 лева.
    - Ако има 10% боклуци, цената се намалява с 50 ст.
    - Черен восък (с вероятни 40-50% боклуци) - ами и 3.00 лева са много.

    Средна изкупна цена - 6.00 лева, ако жълтия восък преобладава и няма много боклуци по питите.

    Съжалявам за този постинг, но това е пазарна икономика. И ако случайно някой не знае - всички български производители на восъчни основи си внасят восък от чужбина - най-вече от Китай или Южна Африка. И ако въобще изкупуват восък, то това е инцидентно и по цени около 6 лева и надолу.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Матеев много ми е интересно,след като българският восък е с такова ниско качество защо производителите приемат восък на ишлеме?Все пак могат да си купят восък първо качество без примеси и боклуци на същите цени.След като 30% от восъка отива на боклука,няма ли да е по изгодно да купуват восъка от Китай и Южна Африка.
    От килограм чист восък излизат 13.5 основи,като се сложат примесите вероятно излизат 18-25 основи.Ако се ползва восък първо качество от Китай,то биха излязли горния брой основи,ако се използва българският восък биха излязли 30% по-малко поради загубите от боклуци,без да смятаме разходите за дезинфекция и труд.
    Тоес въпроса ми е,за какво се използва българският восък след като сметките показват че се използва вносен?

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    Матеев много ми е интересно,след като българският восък е с такова ниско качество защо производителите приемат восък на ишлеме?Все пак могат да си купят восък първо качество без примеси и боклуци на същите цени.След като 30% от восъка отива на боклука,няма ли да е по изгодно да купуват восъка от Китай и Южна Африка.
    От килограм чист восък излизат 13.5 основи,като се сложат примесите вероятно излизат 18-25 основи.Ако се ползва восък първо качество от Китай,то биха излязли горния брой основи,ако се използва българският восък биха излязли 30% по-малко поради загубите от боклуци,без да смятаме разходите за дезинфекция и труд.
    Тоес въпроса ми е,за какво се използва българският восък след като сметките показват че се използва вносен?
    Също така бих добавил, че средната изкупна цена в Румъния и Сърбия е около 12 лв. ... може би те още не са открили Китай и Южна Африка.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Въпросите са интересни и аз също си ги задавам. Наистина има пазар в околните страни на цена 5.00 EUR (10 лева). Това е проверено, цената също е проверена. Вашите 12 лева за мене са една недоказана идея фикс. Все пак не забравяйте, че пазарна цена е тази, по която се КУПУВА, а не тази, по която се ПРЕДЛАГА. Освен това има разлика между цена за изкупвач, който ти идва на крака за 20 килограма и цена за западен клиент, който иска да му доставиш на камара 2-3 тона, перфектно опаковани и почистени от боклуци.

    Както и да е. Не знам защо някой е готов да даде 5.0 EUR за восък, след като лесно може да си го внесе от Китай например. Може би в неговата държава има мита или сложна документация по вноса, свързана например със сертификати - знам ли. Може би никога не е правил внос от друга държава и го е страх. Може би не знае английски и се страхува от преговори с междунаросни партньори. Каквото и да е - няма значение. Така или иначе за да си отговоря и аз на този въпрос, реших да направя един експеримент - да внеса от Китай 2 тона восък и да видя какво в действителност ще дойде при мене и какво ще е неговото качество. Речено - сторено. Направих си проучването, подбрах 5-те най-надеждни доставчици, направих с тях известен пазарлък за цената и избрах един, който според мене ми даде най-добро съотношение цена-качество. Поръчах му 1 тон първо качество и 1 тон второ качество, платих му и в момента чакам доставката да пристигне. И ако това, което пристигне е добро, ще си заявя цели контейнери, пък вие ми приказвайте каквото си искате.

    В заключение искам да кажа, че при восъка е както при колите. Има Трабанти, има и Мерцедеси. И разликата в цените между тях е огромна. И ако случайно чуете, че комшията си е продал Мерцедеса за 100 000 лева, нали не очаквате, че Трабанта или Москвича струват същите пари.

    На фона на казаното до тука обява от типа "Продавам восък за 12 лева" звучи като "продавам кола за 100 000 лева". Ама какъв е модела, какви са екстрите, на колко километра е и т.н. - премълчаването на тези важни факти меко казано буди подозрение и ме кара да се съмнявам, че някой иска да пробута Трабант на цената на Мерцедес.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    Матеев много ми е интересно,след като българският восък е с такова ниско качество защо производителите приемат восък на ишлеме?Все пак могат да си купят восък първо качество без примеси и боклуци на същите цени.След като 30% от восъка отива на боклука,няма ли да е по изгодно да купуват восъка от Китай и Южна Африка......
    Той се купува, при това от всички производители на восъчни основи. Със сигурност знам, че сливенските основи се правят с восък второ и може би трето качество, закупен от Южна Африка. Бъдете сигурни, че всички производители на основи внасят восък, кой откъдето намери, при това говорим основно за второ качество (кафяв восък с над 20-25% примеси).

    Нали не храните илюзии, че восъчните основи се правят от първо качество восък (жълт), след като той може да се продаде на по-висока цена. Ако въобще българските производители изкупуват Български восък, то е защото в него има 30-40% жълт восък, който може да се продаде скъпо и да избие загубата от кафявия и черния восък. А основите се правят от кафяв и черен восък, поизбелен малко с някаква химия. Аз също бих купувал на средна цена, но не очаквайте да намерите глупак-изкупвач, който би купувал само черни пити на измислената от вас цена от 10 или 12 лева. Истината е друга и тя е следната - повечето изкупвачи купуват по селата восък на средна цена от 5-6 лева от хора, които никога не са чели форума. Такива са 95% от пчеларите.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Обърнете внимание на следната обява- http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=4729 и я сравнете с отговор 3 от тази страница- http://spos.info/forum/index.php?topic=13050.0
    ,вижда се ,че става на въпрос за Емил Хосейни-търговец на пчелни продукти който купува восъка в България на 8лв. и го продава в чужбина на 5 евро и дори повече.Значи нашия восък се изнася а пък друг се внася според Матеев.
    Ще се запитате защо е така---ами така е защото нашия восък е с по-високо качество и е подходящ за мед.цели,а вносния става само за промишлени цели и в.основи ,освен това във всички съседни страни восъка е по-скъп от България и масово се изнася.
    Така ,че колегата който продава восък на 12лв /кг и е добър е в правото си да иска тази цена. Разбира се ,че на производителите на основи не им изнася цена 12лв/кг восък ,но такъв восък и доказано добър не е за в.основи ,а за други потрепности.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Тъкмо днес им разглеждах сайта и се чудех дали дали да им искам оферта за основи но с тази информация ме отказа. В интерес на истината ме отказа и да искам и оферта и от теб ако ще ползваш китайски восък занапред.
    А ако БГ производители ползват китайски восък или какъвто и да е боклук стига да е евтин предпочитам да си купувам основи от Румъния или да почна да си ги правя сам...

    китай изнася пчелен восък основно за промишленоста

    И в по-малка степен за хранително-вкусовата, медицина и най-малката част е за пчеларски нужди но този восък е на цена от 8 долара (12 лв.) нагоре за кг и там контролът е жесток

    като пример преди няколко години в турция производителите на восъчни основи и пчеларите имаха остър недостиг на восък - тогава восъка не бе внесен от Китай макар че е евтин там а от България и Румъния... на цена от 10 лв. за кг.При изкупна цена 4,50 лв. до 5,50 лв. за кг
    Останалия за промишлеността традиционно идва от Китай...

    А на Запад - нека да кажем че има производители на восъчни основи които държат на името и продукта си и че ако си позволят да ползват примерно китайски восък и техните клиенти (пчелари) го разберът Този производител го пиши фалирал...

    Относно така не харесвания тъмен - черен восък
    тук нашите му се мръщят а на запад го продават на по 8-10 евро кг на дребно - за покритие на икони, картини, изделия от дърво, за моделиране и отливки и т.н. или занятчий и хора занимаващи се с дребен бизнес...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пак повтарям - има Трабанти и Мерцедеси както в България, така и в Китай, и разликата в цената между тях е голяма. Не може да поставяте под един и същи знаменател черни пити с боклуци и перфектен восък, който наистина струва 12 лева.

    Колкото до отричането на Китайското - това също е психоза, но само на думи. Огледайте се в къщи и ще осъзнаете, че сигурно 90% от вещите ви вече са китайски. Когато въпроса опре до цена, човек забравя предразсъдъците си.

    Колкото до производителите на восъчни основи - те могат да произвеждат основи от всякакъв восък, включая и от 12-левов. Но когато ви кажат цена 1.50 на основа, бързо бързо ще кажете "абе къде са онези от 95 стотинки". Не осъзнавате ли, че самите вие се самозаблуждавате? Искате да продавате восъка за големи пари, а после да купувате основи за без пари. Не се ли усещате, че в тази математика има нещо гнило? И че ако наистина вашите основи са евтини, няма как те да са направени от 12-левов восък?

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Добре де през март месец в твоя обява - изкупувам пчелен восък пишеш - Възможен е внос на восък от Китай, но там проблема с недоверието и с качеството на восъка е още по плачевен. Един евентуален вносител рискува да даде луди пари и после да получи боклук, който да се чуди какво да го прави. Напълно е възможно това да се е случвало и в миналото, но никой не си признава.

    А сега казваш че китайският восък е перфектен...

    С тях никога не може да си сигурен какво ще получиш и дали изобщо ще го получиш. Много честа тяхна практика ти се договаряш за една цена плащаш и очакваш стоката но в същото време някой друг дава с 10 цента повече от теб и твоята стока заминава в друго направление. А относно техните сертификати - мога да ти издам такива за няколко минути на компютъра...

    Вярно имат качествен восък но не и на цена от 2-3 долара за да дойде на 6,50 лв. айде 7-8 лв. в България...

    Любопитно е че те не успяват да изнесат и 50 % от восъка който добиват - годишно производство 13 000 тона а износът им е 4 500 - 4 800 тона а те продават на дъпингови цени в сравнение с Аржентина и Мексико
    Вносът в Европа за 2012 г е 6 000 тона восък като делът на китайския восък е някъде 1 500 тона и то предимно в Източна европа. Интересно защо европейските вносители (западните) не го внасят като е толкова перфектен и евтин а първо изкупуват восъка на европейските пчелари и след това се ориентирват към Аржентина, Мексико, Бразилия дори към Австралия
    Може би защото техния восък някой го наричат захарният - хранят пчелите само със сироп като резултат увеличават добива и се получава перфектен на цвят восък с много ниско качество. Може би защото е много честа практика да добавят изкуствени аромати така че восъка да мирише на истински или практиката им да добавят към восъка разни добавки.
    И това не е психоза или само думи...

    Основният износ на български восък е за Турция и то на цени от 5 евро. Да се чудиш защо не внасят перфектен и евтин китайски восък...

    В крайна сметка не ми стига че нашите производители ми продават 72 грамови основи с над 30 % парафин и церезин ами и ми набутват второ и трето качествен евтин боклук от Китай и Южна Африка... като оправданието е че ние искаме евтини основи ами печалбата им или те не са изобщо алчни и го правят само за да задоволят исканията ни ?
    В случая предпочитам да правят основите от тъмен и черен восък но български а хубавия (светлия) да го изнасят ако искат...

    Вярно ако кажеш цена от 1 лв. за основа и мнозина пчелари направо ще получат инфаркт но такъв ни манталитета - ако може да е без пари и най-доброто... ние по принцип искаме само да взимаме но не и да даваме...

    Съгласен съм да платя цена от 1,50 лв. дори и 2 лв. но искам восъчна основа от 100% пчелен восък с грамаж от 100 грама придружена с един куп документи който лесно мога да проверя дали са истински. А не като сега да ти хвърлят един кашон с основи и единствения критерии е виж колко добре миришат и какъв хубав цвят имат...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 1 от 20 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •