Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112

    Пълен плодник с мед,а в магазина нищо

    Здравейте,днес отворих да прегледам кошерите,че утре тръгвам за морето и като погледнах вътре…изгубих и говор и картина.Преди 3 седмици сложих на единия кошер(ДБ ) магазин само с основи (понеже молците ми унищожиха голяма част от миналогодишните рамки)от тях само първата беше леко градена,а плодниковите пити бяха пълни с мед и пред запечатване с изключение на 3 - те бяха с пило.Сложих два магазина на горе и качих в средата им 3 рамки с мед от плодника,а от двете им страни по 3 магазинни една над друга.В плодника сложих 2 магазинни с далаци под тях(празни),но изградени и 2 плодникови само на основи,като махнах преградната дъска за да сложа рамка с основа.Добре ли съм постъпил или не и защо не ми градят ВО в магазина,а задръстват плодниковите и блокират майката да снася?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    И аз имах същия проблем, когато сложих 2ри магазин да пълнят нямах изградени рамки и само основи, но размених от други кошери и от горните магазини и им сложих по 2-3 по празни пити за първи в новия магазин и така мисля е по-добре но и аз нямам големи резултати в новите магазини иначе празните рамки които сложих в пълните магазини вече имат доста изградено, но чакам слънчогледа в него ми е надеждата, а колкото до плодника не мисля че е правилно да му слагаш основи долу и да чакаш, градеж и нектар в магазините, тъй като им създаваш работа долу а там им е по важно от колкото магазините. Според мен е по добре да прехвърлиш няколко крайни рамки на някой по слаб кошер и да му сложиш изградени рамки в плодника. Но в крайна сметка ако е силно семейството всичко ще е ОК.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112
    Нямам никакви свободни изградени пити,а Чорбич казва,че Юли градят и без основи.Не се сетих за нищо друго,а и всички плодникови са пълни с мед и няма место за пилото и ме беше страх да не остане без пчели за зимата.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Не знам дали съм улучил темата за моя въпрос,ако не-да го преместят.Искам да попитам.Ако кълбото е в 2-я к-с и около него няма мед,а в плодника има,пчелите ще преместят ли?Благодаря предварително.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Когато е студено и пчелите са на кълбо са движат само на горе ,щом нямат мед/храна размести ми местата на корпуса и плодника .

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Сега ,едва ли е удачно за ротация?И все пак,пчелите няма да качът–така ли?

    п.п.Ще се получи така.В плодника ще има мед,а ще трябва да храня с питки.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 03.01.2018 в 14:47.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Значии, сложно е за обяснение /на мен ми е сложно с малко думи/, но приеми, че там където ти е кълбото /понеже употребяваш термина "кълбо" и значи си наясно?/, там ти е плодникът. За да живеят обитателите на това кълбо /пчелите/ и да вършат някакви дейности - трябва им енергия. Понеже всичкото това е един сложен комплекс от много фактори през дадения момент на денонощието и годината, ти си карай по царския път и да ти е мирна главата - слагай рънътъ /дето ше прай борбътъ/ на най-лесното място. Най-лесното за тях, па после кат се изучиш, ще видиш как и на теб да ти е лесно.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    Над рамките сложи една питка и си цар!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Не бих го казал , че е цар .

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Не знам дали съм улучил темата за моя въпрос,ако не-да го преместят.Искам да попитам.Ако кълбото е в 2-я к-с и около него няма мед,а в плодника има,пчелите ще преместят ли?Благодаря предварително.
    Не няма да се преместят .
    Слагай питките още сега .
    Тази година ще станеш пчелар .
    Успех .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •